همانطور که در روزهای گذشته حتما مطلع شدید، سونی دو گوشی هوشمند اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance را با یک به روزرسانی اساسی به اندروید 7.1.1 ارتقا داد. این دو تلفن هوشمند در حالی اندروید 7.1.1 را دریافت کردند که از ماه ها قبل این نسخه به صورت مفهومی در حال آزمایش بر روی اکسپریا X بود.

به روزرسانی های اندرویدی معمولا دو دسته تغییر را با خود به همراه دارند. یک تغییرات مشهود و دیگری تغییرات غیر مشهود که در بطن نسخه های جدید قرار دارند. این آپدیت هم مثل تمام آپدیت های نرم افزاری تغییرات ذاتی اندروید 7.1 را در اختیار داشت. اما گذشته از تغییرات ذاتی اندروید 7.1.1 که البته برخی از آنها توسط سونی در این نسخه حذف شده، برخی ویژگی های دیگری هم در آپدیت جدید اکسپریا XZ به چشم خورده است.

این آپدیت که با شماره ساخت 41.2.A.2.199 عرضه شده به پچ امنیتی اول آوریل مجهز است. تجربه چند روزه ما از این نسخه عملکرد کلی تلفن همراه را قابل قبول ارزیابی کرد که البته چیزی غیر از این هم از یک گوشی هوشمند پرچمدار با سخت افزاری قدرتمند انتظار نمیرود.

سرعت بارگزاری برنامه ها و حتی نصب اپلکیشن ها نسبت به نسخه قبل بهبود یافته است. در زمینه دوربین و مصرف باتری تغییر چندانی تا امروز مشاهده نکردیم و به نظر هم نباید انتظار تغییری در این زمینه را داشته باشیم.

یکی از مهمترین ویژگی هایی که پس از این آپدیت به چشم می آید، پشتیبانی کامل از شبکه نسل 4.5 است. اگر تا الان اکسپریا XZ خود را به اندروید 7.1.1 آپدیت کرده باشید حتما با آیکون +LTE مواجه شدید. خوشبختانه وضعیت آنتن دهی در شبکه های +LTE بسیار بهبود یافته به طوری که آنتن دهی بهتر دستگاه پس از آپدیت به وضوح مشخص است.

ویژگی دیگری که در این نسخه مشاهده میکنیم، حالت Do Not Disturb در حین تماس است که برای جلوگیری از مزاحمت در حین مکالمه بسیار مفید واقع خواهد شد.

اکسپریا XZ در اندروید 7.1.1 یکی از ویژگی های پرچمداران 2017 را بدست آورده است. ویژگی استامینای هوشمند در قسمت تنظیمات باتری اضافه شده است. یکی دیگر از تغییرات محسوس این نسخه اضافه شدن گزینه Free up storage در قسمت حافظه است که با شناسایی فایل های بیهوده و حذف آن ها به افزایش حافظه خالی کمک میکند.

متاسفانه ما شاهد این هستیم که برخی از ویژگی هایی که در ماه های گذشته سونی در طرح مفهومی اندروید نوقا بر روی اکسپریا X مورد آزمایش قرار داده بود به اکسپریا XZ وارد نشده است. جای خالی ویژگی هایی مثل Ambient Display که هنگام دریافت یک اعلان صفحه نمایش دستگاه را روشن میکند و یا Tap to wake up هوشمند که هنگام لمس های ناخواسته گوشی در درون جیب از روشن شدن صفحه گوشی جلوگیری میکند در این آپدیت کاملا احساس میشود. حتی منوی کشویی سریع که در تنظیمات اندروید نوقا جزو ویژگی های اساسی آن محسوب میشود در اکسپریا XZ دیده نمیشود.

تفاوت های اندروید 7.1 در اکسپریا XZ با اندروید 7.0 فقط به همین موارد محدود نمیشود. چند مورد تغییر ظاهری در قسمت های مختلف رابط کاربری دیده شده که بعضی از آن ها مثل تغییر ظاهری منوی نوتیفیکیشن کاملا کاربردی است. در پست های بعدی سعی میکنیم تا یک مقایسه جامع از قسمت های مختلف رابط کاربری در اندروید 7.0 و 7.1 به عمل آوریم تا بهتر از تغییرات بوجود آمده در اکسپریا XZ پس از آپدیت آگاه باشیم.