wpid-wp-1440190365713
کمتر از 10 روز تا آغاز نمایشگاه بزرگ IFA 2015 باقی است و بر اساس شایعات قبلی سونی قرار است در این رویداد از پرچمدار جدید خود رونمایی کند. پرچمدار جدید سونی با نام اکسپریا Z5 شناخته خواهد شد که در روزهای قبل نیز تصاویر متعددی از آن در رسانه ها منتشر شد.

از اکسپریا Z5 تا به امروز بیشترین اطلاعاتی که در دسترس است مربوط به طراحی ظاهری و آن چیزی است که ما به چشم میبینیم. ما از درون اکسپریا Z5 اطلاعات کمی داریم و هنوز بسیاری از قسمت های این دستگاه برای ما ناشناخته است. یکی از مهم ترین قسمت های هر دستگاه دوربین آن است که طرفداران و علاقه مندان به سونی بسیار مشتاق هستند تا در این مورد اطلاعاتی بدست آورند.

دو سال قبل سونی در چنین روزهایی از اکسپریا Z1 با دوربین 20.7 مگاپیکسلی اش رونمایی کرد که در آن مقطع کمتر گوشی هوشمندی قادر به گرفتن عکس با چنین ابعاد تصویری بود. در اکسپریا Z1 برای اولین بار بود که سونی در یک گوشی هوشمند خود از دوربین 20.7 مگاپیکسلی استفاده میکرد اما پس از آن در تمامی محصولات خانواده Z تا به امروز دوربین 20.7 مگاپیکسلی با همان سنسور تکرار شده است. هر چند که در هر مقطع ما شاهد بهبودهایی در کیفیت دوربین بودیم اما بسیاری از کاربران معتقدند دیگر وقت آن رسیده که سونی برای پرچمدار جدید خود به فکر یک دوربین با کیفیت بالاتر باشد. در فاصله کمتر از 10 روز تا معرفی اکسپریا Z5 هیچ اطلاعاتی از دوربین این دستگاه در دسترس نیست اما چند فرضیه در مورد آن مطرح است که با هم مرور میکنیم.

1- دوربین باز هم 20.7 مگاپیکسلی است!
برخی شایعات از احتمال استفاده مجدد از سنسور IMX220 با رزولوشن 20.7 مگاپیکسلی در اکسپریا Z5 حکایت دارند. این در حالی است که هم اکنون یک اسمارت فون میان رده با نام اکسپریا M5 دارای یک دوربین 21.5 مگاپیکسلی است. سونی معمولا تمامی ویژگی های برتر را در پرچمداران خود جمع میکند و کمتر اتفاق می افتد که در یک اسمارت فون میان رده قابلیتی را قرار دهد که سری Z از آن محروم باشد. اگر این اتفاق بیافتد میتوانیم این گونه تصور کنیم که سونی از عملکرد دوربین 21.5 مگاپیکسلی خود رضایت نداشته و همان دوربین قبلی را با وجود رزولوشن کمتر، برتر از دوربین جدید میداند.

2- استفاده از دوربین 21.5 مگاپیکسلی مشابه با اکسپریا M5
به نظر ما این فرضیه حتی از فرضیه اول نیز ضعیف تر است. همانطور که اشاره کردیم سونی معمولا سعی دارد تا برترین ها را در پرچمدار خود جمع کند و در ویژگی های اساسی مانند دوربین، پردازنده، رم و … معمولا اعضای سری Z یک پله بالاتر از دیگر گوشی های سونی هستند. حال بعید است که سونی همان دوربینی که در یک مدل میان رده استفاده کرده است را در یک اسمارت فون شاخص به اسم اکسپریا Z5 نیز استفاده کند. با این حال استفاده از دوربین 21.5 مگاپیکسلی نیز یک فرضیه است که میتوان بر روی آن حساب باز کرد.

3- استفاده از یک سنسور جدید با رزولوشن تصویر بالاتر احتمالا 23 مگاپیکسل
چهار نسل قبلی از پرچمداران خانواده Z همگی از یک دوربین 20 مگاپیکسلی برخوردار بودند. دیگر زمان آن رسیده که سونی یک بار دیگر هنر خود را نشان داده و ما را شگفت زده کند. شاید همان اتفاقی که دو سال پیش در ماجرای اکسپریا Z1 رخ داد و بدون اطلاع قبلی به یک باره سونی سنسور جدید خود را همزمان با گوشی هوشمند معرفی کرد اینجا نیز رخ دهد.
اگر قرار به استفاده از یک دوربین با رزولوشن بالاتر باشد بیشترین شایعات به دوربین 23 مگاپیکسلی اشاره دارند. یک منبع خبری در مورد دوربین اکسپریا Z5 رزولوشن 5520×4140 را برای حالت عکس برداری 4*3 و رزولوشن 5984×3366 برای حالت تصویربرداری 16*9 محتمل میداند. هر چند که این ها تماما در حد یک شایعه است و نمیتوان به طور حتم بر روی آن نظر داد.

در مورد دوربین پرچمدار آینده سونی یکی از سه حالت فوق به وقوع خواهد پیوست. سونی امسال سخت گیری زیادی در حفظ اطلاعات مربوط به اکسپریا Z5 از خود نشان داده و باعث شده که در فاصله کوتاه باقی مانده تا معرفی این دستگاه اطلاعات ناچیزی از آن به بیرون درز کند. به هر حال برای رسیدن به پاسخ سولات ما زمان زیادی باقی نیست و کمتر از 10 روز دیگر میتوانیم شاهد شاهکار دیگری از سونی با نام اکسپریا Z5 باشیم.