نمایشگر غول پیکر CLEDIS سونی را به خاطر دارید؟ همان نمایشگری که چشم های بازدیدکنندگان غرفه سونی در CES 2017 را به سمت خود خیره کرده بود. نمایشگر جذابی که حالا زمزمه های عرضه آن به بازار شنیده میشود. اما با چه قیمتی …

نمایشگر CLEDIS با ابعادی حدوداً 10.97 متر در 2.74 متر توانایی ایجاد رزولوشنی معادل 8K در 2K را دارد. این نمایشگر مجموعه ای از کاشی های LED است که در کنار هم قرار میگیرند. با توجه به تعداد کاشی ها اندازه این نمایشگر نیز میتواند متغیر باشد. سونی برای اینکه این کاشی های LED بتوانند در کنار هم تصویری یکپارچه را نمایش بدهند از RGB کمک گرفته است. در واقع شما حتی در کمترین فاصله از این نمایشگر نیز متوجه خطوط بین کاشی ها نشده و تصویر را به صورت کاملا یکپارچه (مثل تلویزیون) مشاهده میکنید.

از همان روز اول مشخص بود که چنین محصولی کاملا تجاری است و برای مصارف خانگی ساخته نشده است. بعد از گذشت چند هفته از نمایش اولیه این محصول حالا صحبت از قیمت 2 میلیون دلار برای این نمایشگر است که با یک حساب سرانگشتی در کشور ما حدود 8 میلیارد تومان ارزش خواهد داشت. اگر این نمایشگر را با تلویزیون های موجود در بازار مقایسه کنیم، تلویزیون های حدوداً 100 اینچی قیمت 60 تا 70 هزار دلاری دارند که به پول ما حدود 250 تا 300 میلیون تومان در بازار عرضه میشوند.

به هر حال ساختار متفاوت این نمایشگر به نسبت تلویزیون های موجود و فناوری های به کار رفته در آن شاید دلیلی باشد که سونی چنین قیمتی را برای آن انتخاب کرده است. جزئیات بیشتر از عرضه این محصول هنوز در دسترس نیست.