سونی یا بهتر بگوییم، سونی اریکسون در سال 2009 با معرفی اکسپریا X10 رسماً وارد دنیای گوشی های اندرویدی شد. اکسپریا X10 در آخرین هفته های سال 2009 معرفی و در اوایل سال 2010 وارد بازار شد تا به این صورت فعالیت سونی در بازار گوشی های هوشمند با سیستم عامل جدید اندروید ادامه پیدا کند.

تقریباً 10 سال از فعالیت سونی در زمینه معرفی و عرضه گوشی های هوشمند اندرویدی میگذرد که در این سال ها به اقتضای زمان سونی در بخش های مختلف پیشرفت های زیادی را بدست آورد. این پیشرفت ها در هر بخش گاهی زودتر از رقبا و گاهی دیرتر از رقبا حاصل شده بود.

امروز قصد داریم تا با در نظر گرفتن مشخصات گوشی های اکسپریا در این سال ها، سیر تکاملی پرچمداران سونی را در طی 10 سال اخیر بر روی نمودار به تصویر بکشیم. در این نمودار از اکسپریا X10 که در سال 2009 معرفی و در سال 2010 عرضه شد شروع و تا اکسپریا XZ2 که به تازگی معرفی شده به پایان رساندیم. نکته دیگر اینکه در این نمودار مهمترین گوشی هر سال را در جدول وارد کردیم. به طور مثال برای سال 2013 اکسپریا Z1 و برای سال 2015 اکسپریا Z5 Premium را در نظر گرفتیم.

از نظر اندازه صفحه نمایش، سونی در سال های گذشته همانند تمامی گوشی های هوشمند به سمت بزرگتر شدن صفحه نمایش قدم برداشت. سونی در سال 2010 با صفحه نمایش 4.0 اینچی شروع کرد و امسال در پرچمدار جدید خود به صفحه نمایش 5.7 اینچی رسید. در جدول زیر نگاهی داریم به سیر تکامل اندازه صفحه نمایش در پرچمداران 10 سال اخیر سونی:


از اندازه صفحه نمایش که بگذریم، به رزولوشن صفحه نمایش و تراکم پیکسلی آن میرسیم. سونی از صفحه نمایش 480p در سال 2010 شروع کرد و در دو مقطع با گوشی های پرمیوم خود به رزولوشن 2160p هم دست پیدا کرد. تراکم پیکسلی نیز در گوشی های پرمیوم به عدد 806 رسیده بود. البته امسال سونی هنوز محصولی با این رزولوشن را عرضه نکرده و ما فعلا اکسپریا XZ2 را با صفحه نمایش 1080p در نظر میگیریم.

ما سعی میکنیم تا در روزهای آینده، بخش به بخش گوشی های سونی را در طی سال های اخیر زیر ذره بین قرار دهیم تا با نمودارها و جداول، سیر تکاملی گوشی های پرچمدار سونی را بهتر درک کنیم. در این بخش با صفحه نمایش همراه ما بودید. نظر شما درباره وضعیت رشد گوشی های سونی در این بخش چیست؟