androidpit-android-marshmallow-wallpapers-2-w782

وقتی صحبت از رابط کاربری سیستم عامل اَندروید میشود، ناخودآگاه همه در ذهن خود رابط کاربری خام گوگل و در کنار آن رابط کاربری سایر کمپانی هایِ بزرگ دنیا که دستی بر آتش دارند را به یاد می آورند؛ اما گویا درباره سونی این قضیه کمی متفاوت است. سونی موضع خود را از اَندروید 5 به بعد تغییر داد و خود را بیش از پیش به اَندروید خام گوگل نزدیک کرد.

شاید بسیاری بر این عقیده باشند که سونی دست به کاری اشتباه زده است، اما واقعیت این است که اینطور نیست. سونی عقیده دارد که رابط کاربری یک گوشی هوشمند باید ساده، جذاب و در عین حال کاربردی باشد. به همین دلیل در رابط کاربری اَندروید سونی ما چیز اضافه ای نمیبینیم و همه متفق القول هستند که رابط کاربری این شرکت از سرعت و روانی بسیار بالایی برخوردار است که نمونه آن را تنها در اَندروید خام گوگل شاهد هستیم.

سونی پس از عرضه اَندروید 5.1.1 برنامه ای را به نام اَندروید مفهومی شروع کرد و در اولین فاز این طرح، نسخه ای خام از اَندروید 5.1.1 را به صورت پیشفرض در اختیار تعداد قلیلی از کاربران یک کشور خاص قرارداد. پس از اجرایِ موفق این طرح و ورود به فاز دوم، سونی اَندروید 6.0 مارشمالو را اینبار برای چند کشور و برای دو گوشی هوشمند خود ( اکسپریا Z3 و اکسپریا Z3 کامپکت ) منتشر ساخت.

تقریباً 1 ماهی از عمر نسخه 6.0 اَندروید مفهومی سونی میگذرد و این شرکت تا به امروز چند بروزرسانی برای این نسخه از اَندروید مفهومی خود به صورت OTA منتشر کرده است. سونی معمولاً در هر بروزرسانی یک سری قابلیت هایِ جدید را به نسخه 6.0 اَندروید مفهومی خود می افزاید. اساس و پایه امکانات اضافه شده و تغییرات ایجاد شده در بروزرسانی ها هم، نظراتی است که از کاربران شرکت کننده در این طرح دریافت میشود.

حالا چند روزی است که از بروزرسانی جدید نسخه 6.0 اَندروید مفهومی سونی میگذرد و عده کثیری از کاربران این نسخه را مورد آزمایش و بررسی قرار داده اند. حال سوالی که پیش می آید این است که آیا سونی تا به اینجایِ کار موفق عمل کرده است یا خیر؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال و سوالاتی از این دست، بهتر است این مقاله کوتاه از بررسی اجمالی آخرین نسخه از اَندروید مفهومی سونی را مطالعه نمایید. با ما همراه باشید…

هنوز رابط کاربری سونی ساده و به دور از هر گونه زرق و برقی است. با وجود تغییرات ایجاد شده در رابط کاربری این نسخه مفهومی سونی، جایِ بسیاری از تغییرات اساسی احساس میشود. مثلاً اینکه چیز جدیدی جایگزین برنامه هایِ شناور سونی ( Small Apps ) شود. با اینحال، یک چیز که بسیار به چشم می آید، سرعت بیش از حد بالایِ رابط کاربری نسخه 6.0 اَندروید مفهومی سونی است. سریع حالا سریعتر شده است!

سونی نیز مانند سایر کمپانی هایِ دنیا تغییرات کمی در رابط کاربری نسخه مفهومی اَندرویدش تا به امروز لحاظ کرده است، اما این تغییرات تقریباً اساسی هستند. به لطف تغییرات اساسی ایجاد شده در بطن اَندروید نیز، حالا رابطه هر چه بیشتری بین سخت افزار و نرم افزار گوشی ها ایجاد شده است، که به تجربه بهتر کاربران کمک شایانی خواهد کرد. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که سونی نیز مانند موتورولا کمترین تغییرات ممکن را از لحاظ ظاهری در نسخه اَندروید مفهومی خود ایجاد کرده است.

اولین تغییر مورد توجه که در این نسخه از اَندروید مفهومی سونی خودنمایی میکند، تغییرات مربوط به لانچر اختصاصی سونی است، که از لحاظ ظاهری شاید شبیه به نسخه هایِ قبل باشد، اما در باطن آن شخصی سازی هایِ بیشتری در اختیار کاربر قرار گرفته است و نسبت به نسخه هایِ قبل بسیار روان تر و سبک تر شده است.

لانچر اختصاصی سونی حالا 2 انتخاب در اختیار کاربران قرار میدهد: 1. ظاهر کلاسیک یا قدیمی، 2. ظاهر مدرن یا جدید. گزینه اول که همان طرح قدیمی و دوست داشتنی لانچر سونی است؛ اما ظاهر مدرن یا جدید تمام برنامه هایِ شما را مثل برخی از لانچرهایِ معروف به صفحات خانگی شما می آورد و دیگر گزینه ای برای رفتن به منو وجود ندارد! در این حالت، میز کار شما منویِ شماست!

این قابلیت ساده اما حیاتی شاید مدتهاست که بر رویِ لانچرهایِ مختلفی که تعدادشان برای اَندروید کم هم نیست وجود داشت، اما تجربه کردن این ویژگی جذاب بر رویِ لانچر اختصاصی سونی یک تصمیم عاقلانه از سونی بوده است. همچنین، سونی برای بخش تنظیمات لانچر بسیار خوب عمل کرده است و میتوان گفت از تنظیماتی که در اَندروید خام 6.0 مارشمالو با آن مواجه هستیم اوضاع بهتر است.

همانطور که شاید بدانید، یکی از تغییرات اساسی نسخه هایِ اَخیر اَندروید 6.0 مفهومی سونی، حذف برنامه هایِ پیشفرض پخش موسیقی و آلبوم گوگل و جایگزین کردن آنها با برنامه اختصاصی آلبوم و موزیک اکسپریاست. این تغییر نیز بسیار حیاتی به نظر میرسد، اما هنوز هماهنگی خوبی بین این برنامه ها و سیستم عامل اَندروید 6.0 برقرار نشده است، که با توجه به مفهومی بودن طرح و آزمایشی بودن ویژگی هایِ مذکور، این موضوع به طور کامل قابل چشم پوشی است. انتظار میرود که سونی در نسخه نهایی هماهنگی بیشتری بین برنامه هایِ اختصاصی خود و نسخه جدید سیستم عامل گوگل ایجاد کند.

یکی دیگر از ویژگی هایِ بسیار حیاتی، اضافه شدن Xperia Care به این نسخه از اَندروید مفهومی سونی است، که جایِ خالی آن به خوبی احساس میشد. توسط این نرم افزار کاربر میتواند به سادگی به بخش مشکلات فروم سونی موبایل دسترسی پیدا کرده و در کمترین زمان ممکن مشکلات خود را با متخصصین سونی موبایل در میان بگذارد. همچنین، این بخش اجازه هر گونه تغییرات و شخصی سازی را به کاربر میدهد.

تغییر دیگر مربوط به برنامه دوربین این نسخه از اَندروید مفهومی سونی است، که در نسخه جدید برنامه اختصاصی دوربین اکسپریا با برنامه دوربین رسمی گوگل جایگزین شده است. در کار کردن با برنامه دوربین اکسپریا میتوانید لذت عکاسی را یک بار دیگر تجربه کنید. سرعت بازگشایی برنامه دوربین و حالت آماده به کار برنامه دوربین اختصاصی اکسپریا  و سرعت عکسبرداری با این برنامه نیز واقعاً شگفت انگیز است. البته برنامه هایِ اختصاصی کمی در برنامه دوربین اکسپریا در دسترس قرار دارند و فعلاً نمیتوانید از تمام امکانات برنامه دوربین اکسپریا و برنامه هایِ اختصاصی آن به خوبی بهره مند شوید.

به نظر میرسد با نزدیک شدن رابط کاربری سونی به رابط کاربری اَندروید خام و ایجاد طرح اَندروید مفهومی این شرکت، جهش بزرگی برای سونی محسوب میشود. یکی از مشکلات اساسی سیستم عامل اَندروید گوگل پراکندگی گوشی هایِ مجهز به سیستم عامل این شرکت است، که علاوه بر مزایایِ خود شاید معایبی هم داشته باشد. در هر حال سونی با ارائه این طرح سعی در بهبود وضع موجود دارد.

این شرکت در هفته هایِ گذشته و پس از ارائه طرح نسخه 6.0 اَندروید مفهومی خود حدود 7 بروزرسانی برای این نسخه ارائه کرده است، که نشان از عزم جدّی سونی برای عرضه هر چه سریعتر اَندروید 6.0 مارشمالو برای دستگاههایِ برتر این شرکت ژاپنی دارد. اگر سونی همچنان کار خود را بر رویِ این نسخه از اَندروید مفهومی ادامه دهد و نسخه نهایی اَندروید 6.0 مارشمالو این شرکت به همین سادگی و سرعت نسخه بتایِ آن باشد، شاید سونی بتواند گام مهمی در بخش سودآوری بخش موبایل خود بردارد.

در مجموع، این حرکت سونی بسیار قابل تقدیر است. سونی پس از گوگل اولین شرکتی است که به دلیل احترام به نظر مشتریان و کاربرانش، نسخه ای مفهومی از اَندروید 6.0 مارشمالو را در اختیار آنها قرار داده است تا بتواند بیش از پیش با کاربرانش در این راه همگام شود. آن چیزی که همه از سونی انتظار داریم، حفظ این سادگی، سرعت و زیبایی است. هر چه باشد، همه دنیا رابط کاربری سونی را به همین 3 بارزه بسیار مهمش میشناسند.

 

« گالری تصاویر »

[ برای دیدن تصاویر در سایز اصلی، بر رویِ تصاویر کلیک کنید ]

منبع: