original
بدون شک نمایشگاه سالانه CES یکی از هیجان انگیز ترین رویداد های سالانه در حوزه فناوری است. این نمایشگاه که هر سال در اولین روزهای سال نو میلادی و در شهر لاس وگاس برگزار میشود فرصتی مناسب برای به نمایش گذاشتن جدیدترین دستاورد های شرکت های مختلف از سراسر دنیاست.

این نمایشگاه برای سال جاری از روز 6 تا 9 ژانویه در شهر لاس وگاس برگزار میشود. البته برخی شرکت ها از جمله سونی از روز پنجم معرفی محصولات خود را آغاز میکنند. به همین بهانه یک نگاهی به تاریخچه این نمایشگاه و عملکرد سونی در بخش موبایل در سال های گذشته خواهیم انداخت.

نمایشگاه CES اولین بار در سال 1967 و در شهر نیویورک برگزار شد. در اولین دوره این نمایشگاه بیش از 100 غرفه در آن حضور داشتند که مهم ترین اتفاق در آن سال معرفی تلویزیون های با مدار مجتمع بود.
در سال 1971 این نمایشگاه به شیکاگو منتقل و به یک رویداد دو سالانه تبدیل شد. در دهه هفتاد این نمایشگاه تحت تاثیر محصولات مختلف سونی از جمله پخش کننده های صوتی و تصویری بود که در آن سال ها طرفداران زیادی به خود پیدا کرده بود.

این نمایشگاه از اواخر این دهه به شهر لاس وگاس منتقل شد و تا به امروز نیز هر ساله در این شهر برگزار میشود. سونی در طول تاریخ محصولات مختلفی را در این رویداد به نمایش گذاشت که هر کدام در زمان خود یک انقلاب در حوزه فناوری محسوب میشدند. از جمله این محصولات میتوانیم به U-Matic VCR در سال 1971، دستگاه پخش سی دی در سال 1981، تلویزیون HD در سال 1998 و دیسک بلو ری در سال 2003 اشاره کنیم.

اما سونی در بخش موبایل و در سال های اخیر همواره یکی از فعال ترین شرکت ها در این نمایشگاه بوده است. سونی از سال 2011 تا 2014 و در طول چهار سال متوالی در حوزه گوشی های هوشمند به طور جدی در این رویداد حاضر شده بود. سونی در سال های گذشته و در بخش تلفن های همراه محصولات زیر را معرفی کرده است.

سال 2011: اکسپریا Arc
سال 2012: اکسپریا S و اکسپریا Ion
سال 2013: اکسپریا Z و اکسپریا ZL
سال 2014: اکسپریا Z1 Compact

سونی از سال 2011 تا 2013 معرفی پرچمداران خود را در این رویداد انجام داده بود. اما در سال 2014 یک اسمارت فون غیر پرچمدار را در این رویداد به نمایش گذاشت. با این وجود اسمارت فون معرفی شده در این رویداد از سوی سونی یک مدل گران قیمت و رده بالای بازار بود. اما به نظر میرسد در رویداد سال جاری همین اتفاق نیز نخواهد افتاد. چرا که تا به امروز هیچ اطلاعاتی از معرفی یک محصول رده بالا از طرف سونی بدست نرسیده و نهایتا شاید سونی در این رویداد از برخی مدل های ارزان قیمت خود رونمایی کند. آیا این اتفاقات به معنای عدم توجه سونی موبایل به این رویداد در سال جاری است؟ نظر شما در این رابطه چیست ؟