درز اطلاعات گوشی های هوشمند، امری اجتناب ناپذیر است. کمتر گوشی هوشمندی است که با هنگام معرفی، به صورت کامل بتواند ما را شگفت زده کند. چرا که معمولاً اطلاعات زیادی از آن تا پیش از معرفی به بیرون درز میکند که از جذابیت مراسم معرفی آن میکاهد.

معمولاً سونی از آن دسته شرکت هایی است که به شدت در حفظ اسرار گوشی های هوشمند خود سختگیرانه عمل میکند. این سیاست سختگیرانه پیامدهای متفاوتی داشته که مهمترین آن چیزی جز اینکه گاهی ما را با یک گوشی هوشمند کاملا غیر منتظره رو به رو کرده بود نبوده است.

در طی سال های اخیر چندین بار اتفاق افتاده که گوشی یا گوشی های هوشمندی از سونی معرفی شدند که هیچکس انتظار معرفی آنها را نداشت. منظور از غیر منتظره بودن، ناآگاهی از مشخصات آنها نیست! بلکه مدنظر ما گوشی هایی هستند که اصلا کسی فکر معرفی آنها را هم به ذهن نزدیک نکرده بود.

در زیر تصمیم داریم تا نگاهی به 5 گوشی هوشمند سونی که به صورت غیرمنتظره با آن رو به رو شدیم داشته باشیم. از سال 2013 تا 2017 این پنج گوشی بیشتر از سایر گوشی های هوشمند برای ما غیرمنتظره بودند.


5- اکسپریا Z5 Premium

در نیمه دوم سال 2015، همه کاملا برای معرفی اکسپریا Z5 و نسخه کامپکت آن یعنی اکسپریا Z5 Compact آماده بودند. تنها چند روز قبل از معرفی این محصول شایعه ای در خصوص معرفی یک اسمارت فون با صفحه نمایش 4K توسط سونی مطرح شد. این شایعه صحبت از معرفی این گوشی در سال بعد از آن، یعنی سال 2016 کرده بود. تصور معرفی یک گوشی هوشمند با صفحه نمایش 4K در آن سال بسیار سخت بود، با این حال در نمایشگاه IFA 2015 سونی در کنار اکسپریا Z5، از نسخه پرمیوم این محصول نیز رونمایی کرد.


4- اکسپریا Z Ultra

در سال 2013 وقتی که سونی اکسپریا Z را روانه بازار کرده بود و در حال آماده سازی اکسپریا Z1 برای معرفی بود، در اولین روزهای تابستان ما را با یک محصول قدرتمند مواجه نمود. اکسپریا Z Ultra هر چند که قبل از آن یک تصویر مبهم از آن درز کرده بود، اما به یک باره همراه با نسل دوم ساعت هوشمند سونی معرفی شد. اکسپریا Z Ultra نسبت به زمان خود، بدون تردید قدرتمندترین فبلت تاریخ سونی است که دیگر نمونه آن را مشاهده نکردیم.


3- اکسپریا XZ Premium

یکی دیگر از گوشی های این لیست، دومین و آخرین مدل پرمیوم سونی است. سونی تا به اینجا دو گوشی با پسوند Premium را عرضه کرده که هر دو کاملا غیر منتظره بود. سال گذشته هم در روزهای نزدیک به نمایشگاه MWC کسی انتظار معرفی یک گوشی دیگر با صفحه نمایش 4K را نداشت. مخصوصاً اینکه مشخصات آن نیز به روزتر از آن چیزی بود که تصور داشتیم. به هر حال اکسپریا XZ Premium هم به مانند اکسپریا Z5 Premium ما را شگفت زده کرد.


2- اکسپریا Z3 Plus

ماجرای معرفی اکسپریا Z3 Plus در نوع خود بسیار عجیب است. پس از اکسپریا Z3 که در سال 2014 معرفی شد، نمایشگاه MWC 2015 به نظر همان نمایشگاهی بود که سونی در آن نسل بعد از اکسپریا Z3 یعنی اکسپریا Z4 را وارد خواهد کرد. اما چند روز مانده به نمایشگاه، ناگهان خبر رسید که سونی تصمیمی به معرفی این محصول در رویداد پیش رو ندارد و قرار است در آینده ای نزدیک طی یک مراسم اختصاصی از آن رونمایی کند.

حدود دو ماه بعد از آن رویداد، یعنی آخرین روز فروردین تیزری مبنی بر یک مراسم ساده در کشور ژاپن منتشر شد. تصور بر این بود که مراسم کوچکی برگزار خواهد شد و در آن نهایتاً یک مدل میان رده و کم اهمیت رونمایی خواهد شد. اما ناگهان این تیتر را رسانه های مختلف منعکس کردند: اکسپریا Z4 معرفی شد!

معرفی اکسپریا Z4 بسیار عجیب بود و عجیبتر اینکه بلافاصله خبر رسید که این دستگاه فقط برای بازار ژاپن بوده و قرار نیست در بازارهای جهانی عرضه شود. تقریباً یک ماه بعد، یعنی هفته اول خرداد سونی دوباره در طی یک مراسم نه چندان مجلل، همان اکسپریا Z4 را با نام اکسپریا Z3 Plus معرفی کرد.


1- خانواده X

اینجا دیگر با یک گوشی طرف نیستیم! بدون تردید غیرمنتظره ترین کار سونی در سال های اخیر معرفی ناگهانی اکسپریا X و دو هم خانواده دیگر آن در نمایشگاه MWC 2016 بود. اینجا بحث معرفی یک گوشی نبود! بلکه معرفی یک خانواده جدید بود. ما برای معرفی اکسپریا Z6 و میان رده هایی به نام های اکسپریا C6 و M6 برنامه ریزی کرده بودیم، اما ناگهان تمام این خانواده ها برچیده شد و خانواده X جای آنها را گرفت.

این لیست میتواند گوشی های دیگری را در خود جای دهد. عمده گوشی های میان رده سونی معمولاً بدو تشریفات خاصی و کاملاً غیر منتظره رونمایی میشوند. آخرین نمونه آن اکسپریا R1 بود که در آخرین ماه های سال گذشته معرفی شده بود. با این اوصاف از لیست فوق به نظر شما کدام یک غیر منتظره ترین گوشی سونی بود؟