تصور کنید که شما بتوانید بر نسخه ی بعدی سیستم عامل اندروید تاثیر بگذارید و ایده های شما بتواند این سیستم عامل را کاربردی تر و مفیدتر کند، حتی بدون یک خط کدنویسی! انجام این کار با طرح جدید سونی برای این سیستم عامل امکان پذیر است. این قابلیت تعدادی قابلیت و توییک جدید را برای برخی از کاربران دستگاه های اکسپریا ارائه می کند که پس از انجام بررسی های موردنیاز، درمورد استفاده ی عمومی از حذف آن قابلیت تصمیم گیری می شود.

حالا شاید از خود بپرسید که اصلاً این طرح سونی چیست؟ در این مطلب به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

این قابلیت، نام Sony Concept را به خود اختصاص داده است که در آن قابلیت های اختصاصی برای سیستم عامل اندروید توسعه داده می شوند. این قابلیت ها ممکن است به مدت بسیار کوتاهی در دسترس باشند و بعد حذف شوند. بنابراین وجود در قابلیت جدید در Sony Concept به معنی وجود آن قابلیت برای دستگاه های اکسپریا در آینده، نخواهد بود.

همچنین، سونی این طرح جدید را بر پایه ی rearchitectured software طراحی کرده است که بر اساس آن، امکان آپدیت بخش های گوناگون سیستم عامل اندروید به صورت مستقل وجود دارد.


قابلیت Night Light

2016 سالی بود که برای نخستین بار فیلتر نور آبی صفحه ی نمایش به برخی از دستگاه ها افزوده شد. گوگل هم برای این قابلیت نام Night Light را درنظر گرفته است. سونی هم در حال کار بروی این قابلیت است.

فعال کردن قابلیت Night Light به صورت دستی امکان پذیر است که با ضربه زدن بروی یک گزینه از منوی نوتیفیکیشن دستگاه امکان پذیر است.همچنین، امکان زمان بندی برای فعال شدن خودکار این قابلیت نیز وجود دارد.


حالا شاید این پرسش پیش آید که استفاده از این قابلیت، چه فایده ای دارد و چرا باید در شب رنگ های نمایش داده شده در نمایشگر دستگاه به نارنجی متمایل باشند. در پاسخ باید گفت که رنگ آبی نمایش داده شده در نمایشگر اسمارت فون ها، می تواند باعث به هم ریختگی در خواب افراد شود. وظیفه ی این فیلتر این است که رنگ آبی را کاهش دهد تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.


استفاده از صفحه نمایش های Ambient display برای دریافت نوتیفیکیشن

این قابلیت، قابلیت جالبی است که البته چندان هم جدید نیست. Ambient display در حقیقت نمایشگری است که در هنگام دریافت نوتیفیکیشن، تنها آن قسمتی از صفحه نمایش روشن می شود که موردنیاز است. بصورت واضح تر، در دستگاه هایی که این روزها در بازار هستند، با دریافت هر نوتیفیکیشن، کل صفحه ی نمایش روشن می شود ولی این این نوع نمایشگرها، کل صفحه خاموش است بجز بخشی که مربوط به نمایش نوتیفیکیشن دریافتی است.


بهینه ساز مصرف باتری در حالت Stamina Mode

عمر باتری طولانی تر یکی از طرح های سونی برای اندروید است. البته این قابلیت بصورت کامل هم برای بهینه سازی مصرف باتری نیست ولی با استفاده از آن می توان کارهای بسیاری خوبی در زمینه ی بهینه سازی مصرف باتری انجام داد. البته این قابلیت هنوز در Sony Concept وجود ندارد ولی به نظر می رسد با فعالیت های انجام شده در این بخش بتوان انتظار یک سیستم مناسب برای کنترل مصرف باتری را از آن داشت.


بهینه ساز حافظه ی استفاده شده در دستگاه

یکی دیگر از طرح هایی که به نظر برای سونی از اهمیت بالایی برخوردار است، بهینه سازی حافظه ی اشغال شده به وسیله ی سیستم عامل اندروید بروی دستگاه است. به صورت پیش فرض، 10 گیگابایت از حافظه ی داخلی Xperia XZ به وسیله ی سیستم عامل و اپلیکیشن های از پیش نصب شده اشغال شده است. حالا سونی قصد دارد که این مقدار را به نصف کاهش دهد و آن را به 5 گیگابایت برساند.


توییک های بیشتر در زمینه های دیگر

در نگاه اول، طرح نرم افزاری جدید سونی کم و بیش ظاهری همانند سایر دستگاه های اکسپریا دارد ولی با استفاده از آن متوجه تغییرات موجود در آن خواهید شد. برای مثال، یکی از این تغییرات Notification Bar’s Shade یا همان ” سایه ی نوتیفیکیشن بار ” نام دارد. در این قسمت، بجای 5 دکمه، 6 دکمه قرار دارد. همچنین، یک میانبر برای دسترسی سریع به تنظیمات دستگاه نیز وجود دارد. این دکمه ها امکان تغییر و شخصی سازی شدن را دارا هستند؛ بنابراین اگر کاربری قصد تغییر چینش یا تغییر دکمه ها را داشته باشد، انجام این کار برای او امکان پذیر خواهد بود.


در طرح جدید سونی همچنین، قابلیتی وجود دارد که زمانی که کاربر وارد بخش تنظیمات دستگاه خود می شود، با تعدادی پیشنهاد روبرو می شود. برای مثال، دستگاه در بالای این بخش به شما پیشنهاد می دهد که از سنسور اثر انگشت خود برای باز کردن قفل دستگاه استفاده کنید. البته این پیشنهادها به سادگی و با لمس فلش رو به بالای موجود در کنار آن، قابل چشم پوشی هستند.


جمع بندی
کاملاً واضح است که Sony Concept قصد ایجاد تغییراتی کاربردی در سیستم عامل اندروید را دارا است. توییک های جدیدی که در حال حاضر منتشر شده اند، تجربه ی کاربری بسیار خوبی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در صورتی که صاحب یک اسمارت فون Xperia XZ باشید، این قابلیت های جدید را دریافت خواهید نمود.

البته امکان استفاده بروی دستگاه های دیگر مثل Xperia X نیز وجود دارد. برای این کار ابتدا باید اپلیکیشن Concept Installer را دانلود کرده تا بتوانید این بروزرسانی ها را دریافت کنید. در گالری زیر می توانید تصاویری از Sony Concept و در سمت راست آن اجرای اندروید 7.0 بروی گوشی Xperia XZ را مشاهده کنید.

منبع: