DSC_0140 (2)
سال گذشته در همین روزها، اکسپریا Z5 Premium با قیمت نسبتا نجومی وارد بازار ایران شد. اولین صفحه نمایش 4K در یک گوشی هوشمند کافی بود تا اکسپریا Z5 Premium با قیمتی بسیار بالاتر از اکسپریا Z5 پا به بازار کشور ما بگذارد.

اگر قیمت هایی که در بازار سیاه برای این دستگاه که بیش از 3.5 میلیون تومان بود را به حساب نیاوریم، اکسپریا Z5 Premium در اولین ورود خود حدود 2.75 میلیون تومان قیمت داشت. کمتر از 4 ماه زمان نیاز بود تا اکسپریا Z5 Premium از مرز 2 میلیون تومان عبور کرده و به جرگه گوشی های هوشمند زیر 2 میلیون تومان بپیوندد.

در اولین روزهای امسال، اکسپریا Z5 Premium قیمت تقریبا 2 میلیون تومانی داشت. این قیمت به سرعت تا مرز 1.75 میلیون تومان کاهش پیدا کرد و در این ایستگاه، حدود پنج ماه متوقف شد.

تنها یک شوک نیاز بود که اکسپریا Z5 Premium از قیمت حدود یک میلیون و 700 هزار تومان تکان بخورد و این شوک چیزی نبود جز معرفی و سپس ورود اکسپریا XZ به بازار! این شوک به حدی قوی بود که اکسپریا Z5 Premium بعد از گذشت حدود 2 ماه به قیمت 1 میلیون 450 هزار تومان هم رسید. اما این بار شوک دیگری به بازار وارد شد که نه تنها اکسپریا Z5 Premium، بلکه تمامی گوشی های هوشمند را تحت تاثیر خود قرار داد.

افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر سبب شد تا قیمت گوشی های هوشمند افزایش قابل توجهی داشته باشد. البته این بین برخی از گوشی های هوشمند با توجه به درخواست های مشتریان افزایش قیمت بیشتری داشتند که یکی از نمونه های آن اکسپریا Z5 Premium بود. با نگاهی به فروشگاه های مختلف درمی یابیم که قیمت اکسپریا Z5 Premium در مدت زمان حدود دو هفته، بیش از 400 هزار تومان افزایش داشته است. در حقیقت این دستگاه که چند هفته قبل با قیمتی کمتر از یک و نیم میلیون تومان در فروشگاه های آنلاین موجود بود، امروز در برخی از فروشگاه ها در حدود یک میلیون و 900 هزار تومان به فروش میرسد.
z5p1
نمودار فوق به خوبی نشان میدهد که قیمت اکسپریا Z5 Premium در طول یک سال گذشته، چه روندی را تجربه کرده است. در حال حاضر اکسپریا Z5 Premium قیمتی را داراست که اواسط فروردین ماه یعنی حدود هشت ماه قبل تجربه کرده بود. نمونه کامل از عرش به فرش آمدن را ماه گذشته دیده بودیم و حالا نمونه دیگری را مشاهده میکنیم که میتوانیم از آن به عنوان از فرش به عرش رسیدن صحبت کنیم.