Xperia_M4_colours-970-80
سونی موبایل، از روز گذشته، مرحله جدید به روزرسانی اندروید مارشمالو را با دو عضو از سری M آغاز کرد. در ابتدا اکسپریا M4 Aqua و پس از ساعتی، اکسپریا M5 به صورت محدود شاهد دریافت این آپدیت بودند.

اکسپریا M4 Aqua به صورت گسترده از صبح روز قبل، به روزرسانی اندروید 6.0 مارشمالو را در مناطق مختلف دریافت کرد. کاربران این دستگاه به خاطر عدم دریافت اندروید 5.1، مستقیما از اندروید 5.0 به اندروید 6.0 صعود کردند و همین نکته باعث شد بیشتر از کاربران سایر دستگاه ها در انتظار این نسخه بنشینند.

در مدت زمانی که از انتشار این آپدیت میگذرد، بسیاری از کاربران دستگاه خود را به مارشمالو رساندند اما هنوز هستند عده ای که در انتظار انتشار آپدیت OTA نشستند یا این که هنوز فرصت به روزرسانی دستگاه خود را پیدا نکردند. فرصت خوبی است تا با هم نگاهی سریع و کوتاه به جدیدترین اندرویدِ موجود بر اکسپریا M4 Aqua داشته باشیم که امروز توسط سونی به صورت رسمی عرضه شد.

اولین چیزی که در مورد این آپدیت باید بدانیم این است که نسخه اندروید در آخرین به روزرسانی اکسپریا M4 Aqua چیست؟ 6.0 یا 6.0.1 ؟ جواب 6.0.1 است. سونی از آخرین نسخه موجود که در حال حاضر روی پرچمداران این شرکت نیز فعال است در اکسپریا M4 Aqua استفاده کرده است. البته سونی پچ امنیتی مربوط به یک آوریل را در این دستگاه به کار برده که چندان جدید هم نیست. اما محتمل است در آپدیت های بعدی پچ امنیتی نیز به روز گردد.
xperia-m4aqua-white-2000x2000-9d649ca8b6f85717183d9db70c56153e
در این نسخه، سونی از لانچر جدید خود که قابلیت های فراوانی از جمله تغییر شکل و اندازه آیکون ها، خاموش کردن صفحه با دو کلیک را دارا است استفاده کرده که همین امر اولین قدم در شبیه سازی این دستگاه با پرچمداران سونی را محکم برداشته است.


اساس رابط کاربری دستگاه بر پایه همان چیزی است که در سری Z دیدیم. در تنظیمات باتری حالت استامینا و الترا استامینا با عملکرد مشابه با سری Z5 قرار دارد. همانطور که قبلا هم در مورد استامینای سونی در مارشمالو صحبت کردیم این قابلیت مانند استامینا در لالی پاپ قابلیت شخصی سازی ندارد و بیشتر شبیه حالت Low battery است در لالی پاپ نیز دیده بودیم.

در این نسخه، بر اساس شنیده ها پشتیبانی از OTG نیز اضافه شده که به صورت پیش فرض فعال نیست. برای فعال سازی میتوانید از این آموزش که قبلا آماده کرده بودیم استفاده کنید. در مقابل این نسخه قابلیت adoptable storage که امکان جایگذاری حافظه خارجی به جای حافظه داخلی را به کاربر میدهد با خود به همراه ندارد.

در بخش دوربین، حالت اتوماتیک امکان تصویربرداری با حداکثر کیفیت، یعنی 13 مگاپیکسل را دارد. رابط کاربری دوربین کاملا به روز شده و مشابه با رابط کاربری دیگر گوشی های سونی در اندروید مارشمالو است. با این تفاوت که امکان تنظیم گرما و رنگ در این دستگاه وجود ندارد. در واقع رابط کاربری دوربین بیشتر شبیه به سری Z2 و Z3 در مارشمالو است تا سری Z5 و X!


به تمام تغییراتی که در بالا اشاره کردیم، تغییرات پیش فرض اندروید مارشمالو را نیز باید اضافه کنیم. به طور مثال قسمت برنامه ها نسبت به قبل امکان مدیریت بیشتری دارد. کاربر میتواند برای هر برنامه دسترسی جداگانه ای تعیین کند و برخی دسترسی ها را نیز از برخی برنامه ها بگیرد. از ظواهر هم که بگذریم، بر اساس گزارش های اولیه از کاربران، عملکرد کلی دستگاه بعد از این آپدیت نسبت به قبل بهبود مشهودی داشته و روانتر شده است. عملکرد دوربین بهبود داشته و مصرف باتری نیز کاهش پیدا کرده است. با این حال برخی از تغییرات نیازمند زمان بیشتری است تا در شرایط و حالات مختلف، بازخوردهای بیشتری از کاربران را برای لمس بهتر تغییرات دریافت کنیم.


با تشکر از : MartiyA و amirabbbbas