آیا افکت های زمانی ویژه ای که در فیلم Matrix استفاده شده بود را به یاد دارید؟ آیا صحنه های اکشن جنگ Neo با دشمنان را به یاد دارید که این جنگ در میان زمین و آسمان انجام می شد؟ بله، اجرای این حرکات و فیلم سازی به این سبک در زمان خود برای افراد عادی بیشتر شبیه به یک افسانه بود. حالا و پس از گذشت دو دهه از آن، به نظر می رسد اسمارت فون هایی وجود داشته باشند که قابلیت نزدیک شدن به این افسانه را داشته باشند.

در کنگره بین المللی موبایل، کمپانی سونی دستگاه های اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZs را معرفی کرد که در هر دو گوشی، از دوربینی با عملکرد جذاب استفاده شده است. سونی دوربین استفاده شده در این دو اسمارت فون را Motion Eye camera نامیده است که قابلیت ثبت ویدئوهای اسلوموشن فوق العاده ای را دارا می باشد. در حقیقت، این دوربین قادر به ثبت ویدئوهای با سرعت چهار برابر آهسته تر از هر اسمارت فون موجود در بازار می باشد. علاوه بر این، این دوربین قابلیت ثبت عکس پیش از این که حتی کاربر دکمه شاتر را لمس کند، دارد. ولی این دوربین های فوق العاده چگونه کار می کنند؟ در ادامه ی این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

ویدئو های اسلوموشن چگونه ساخته می شوند؟

در سال 2015، سونی از نسل چهارم دوربین های کامپکت خود با مدل RX-100 رونمایی کرد. این دوربین، دستگاهی بود که توجه علاقه مندان به عکاسی را به خود جلب کرد. این دوربین قابلیت ثبت ویدئو با فریم ریت بالا و رزولوشن فوق العاده ی 4K را دارا می باشد. جذابترین بخش آن، قابلیت ضبط ویدئو با سرعت 960 فریم بر ثانیه است که در حال حاضر هیچ اسمارت فون امکان ثبت بیش از 240 فریم بر ثانیه را به شما نخواهد داد.

بهتر است در این قسمت به بررسی این مورد بپردازیم که اصلاً این اعداد و ارقام به چه معنایی هستند. به صورت خلاصه، ویدئو در حقیقت مجموعه ای از عکس هاست که با سرعت بالا پشت سر یکدیگر قرار می گیرند و حرکات موجود را به ثبت می رسانند. بطور معمول، فیلم ها با فریم ریت 24 فریم بر ثانیه ضبط می شوند ولی فیلم هایی چون The Hobbit یا Avatar با فریم ریت 48 فریم بر ثانیه به ثبت رسیده اند. بخش بزرگی از ویدئوهای یوتیوب هم با سرعت 25 یا 30 فریم بر ثانیه به ثبت رسیده اند.

ولی بخش جذاب ماجرا هنوز مانده است! اگر شما یک ویدئو را با همان فریم ریتی که ضبط شده است، در دستگاه خود پخش کنید، آن ویدئو را با سرعت معمولی خواهید دید و اتفاقات ضبط شده در زمان واقعی رخ خواهند داد. حالا اگر سرعت پخش، بیشتر از سرعت ضبط ویدئو باشد ( برای مثال، ویدئو با فریم ریت 30 فریم بر ثانیه ضبط شده باشد ولی شما آن را با سرعت 60 فریم بر ثانیه پخش کنید )، فیلم با سرعت بیشتری برای شما پخش خواهد شد و اتفاقات ضبط شده در زمان کوتاهتری رخ خواهند داد. در نهایت، اگر ویدئو را با سرعت کمتری در مقایسه با فریم ریت ضبط شده پخش کنید، آن ویدئو را به صورت اسلوموشن مشاهده خواهید کرد. پخش یک فایل ویدئویی که با سرعت 960fps ضبط شده است در فریم ریت 30fps، در حقیقت اتفاقات را 32 برابر آهسته تر از زمان واقعی نمایش می دهد. در ویدئوی زیر می توانید نمونه ای از این مورد را مشاهده کنید:

نمونه ویدئوهای فوق آهسته توسط اکسپریا XZ Premium

از دید فنی این کار چطور امکان پذیر است؟

ویدئوی بالا، احتمالاً برای شما هم ویدئوی جالبی بوده است. دوربین RX-100 سونی امکان دستیابی به این فریم ریت را به دلیل استفاده از سنسور تصویری خاصی برای این کار در آن استفاده شده است، دارد. اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که ثبت 960 فریم تنها در یک ثانیه، حجم زیادی از اطلاعات را به همراه خواهد داشت. بنابراین، برای مدیریت اطلاعات بصورت موثر باید از یک حافظه ی DRAM در سنسور دوربین استفاده شود. در حقیقت، این DRAM همانند یک سپر عمل کرده و اطلاعات را تا زمانی که آماده ی پردازش در پردازشگر تصویر نشوند، در خود نگه می دارد.

همانطور که انتظار می رود، دوربین Motion Eye استفاده شده در اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZs نیز از همین فناوری بهره می برد. تنها با این تفاوت که ابعاد آن برای امکان استفاده در دوربین یک اسمارت فون، کوچکتر شده است. سنسور تصویر مورداستفاده در این دوربین ها نیز از سه لایه تشکیل شده اند: یک بخش برای تشخیص پیکسل ها، یک مدار در زیر آن و در نهایت یک DRAM اجرای این سنسور را تشکیل می دهند.


حالا شاید از خود بپرسید که چگونه باید با اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZs ویدئو های Super Slow-motion ثبت کرد؟

برای ضبط ویدئوهای هرچه بهتر، ابتدا باید چند بار بصورت تمرینی این کار را انجام دهید. برای دریافت بهترین نتیجه در ضبط ویدئوهای اسلوموشن، زمانبندی و نور کافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.
همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید، قابلیت ضبط ویدئوهای 960 فریم بر ثانیه با استفاده از صفحه ی ضبط ویدئو قابل دسترسی است. در بالای دکمه ی ضبط، یک دکمه ی کوچک قرار دارد که این دکمه امکان دسترسی به بخش ضبط ویدئوهای Super Slow-motion را به شما می دهد. ولی با فشردن این دکمه به خودی خود اتفاقی رخ نخواهد داد؛ چراکه برای ضبط این گونه ویدئوها، ابتدا باید به صورت معمولی ویدئو را شروع به ضبط کنید. سپس با فشردن دکمه ی Super Slow-motion می توانید به مدت 0.182 ام ثانیه این گونه ویدئوها را ضبط کرده و نتیجه ی آن را در مدت 6 ثانیه مشاهده کنید. با فشردن دوباره ی دکمه ی معرفی شده، مجدداً به مدت 0.182 ام ثانیه ویدئویی با سرعت 960 فریم بر ثانیه برای شما ثبت خواهد شد.

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، زمانبندی کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چراکه شما باید در زمان کاملاً درستی دکمه ی ثبت اسلوموشن را فشار دهید تا بتوانید سوژه ی موردنظر خود را در نتیجه، مشاهده کنید. البته که بهتر بود که ویدئو با فریم ریت بالا ثبت می شد و سپس از هر قسمت که کاربر می خواست، به صورت اسلوموشن نمایش داده می شد؛ ولی در حقیقت و از نظر فنی انجام این کار امکان پذیر نیست. همانطور که در بالا هم گفته شد، ویدئوهای 960 فریم بر ثانیه در حافظه ی DRAM سنسور دوربین ذخیره می شوند. از آن جا این حافظه، حجمی برابر با 128 مگابایت را دارا می باشد، در کمتر از دو ثانیه ضبط ویدئو با فریم ریت 960 فریم بر ثانیه کاملاً پر خواهد شد. نکته ی منفی دیگر در ضبط ویدئوهای سوپر اسلوموشن، کاهش کیفیت تصویر به دلیل افزایش حساسیت ISO دوربین می باشد. بنابراین، برای ضبط ویدئویی با کیفیت رضایت بخش، نیاز به محیطی با نور کافی خواهید داشت. دوربین Motion Eye همچنین، این قابلیت را خواهد داشت که با سرعت 120 فریم بر ثانیه ویدئوها را به ثبت رسانده و پس از ضبط ویدئو، این امکان را به شما بدهد تا بتوانید قسمت موردنظر خود را بصورت اسلوموشن درآورید.

درمورد ثبت عکس پیش از فشردن دکمه ی شاتر چه می توان گفت؟

بله درست است، قابلیت super slow-motion تنها قابلیت جدید استفاده شده در دوربین اسمارت فون های سونی نیست. قابلیت دیگری نیز در این دوربین وجود دارد که می تواند با شناسایی حرکت در فریم های عکس، به ثبت تصویر مشغول شود. زمانی که شما دکمه ی شاتر دوربین را فشار می دهید، در حقیقت در تصویر نهایی، تنها تصویری که شما گرفته اید نمایش داده نخواهد شد. بلکه سه تصویر فول رزولوشن که پیش از عکس اصلی به ثبت رسیده اند نیز در اختیار شما خواهند بود.

برای استفاده از قابلیت های ویژه ی Motion Eye هیچ کار خاصی لازم به انجام نیست. این قابلیت ها به صورت پیش فرض و در حالت عکاسی Auto دوربین های جدید سونی فعال هستند. البته زمانی که وارد اپلیکیشن دوربین می شوید، یک نوتیفیکیشن در گوشه ی تصویر این قابلیت های جدید را به شما معرفی خواهد کرد.

درمورد عکس های معمولی چه می توان گفت؟ آیا بهبودی در این زمینه هم صورت گرفته است؟

سوال بسیار خوبی است. دوربین های سونی تاکنون معروف به دوربین هایی با سنسورهای بزرگ و رزولوشن بالا بوده اند که در آن ها از پیکسل هایی با سایز کوچک استفاده شده است. استفاده از پیکسل هایی با ابعاد کوچکتر می تواند حساسیت دوربین به نویزها را افزایش دهد. بنابراین، در هنگام زوم کردن بروی تصویر دوربینی با سایز پیکسل کوچک، شاهد وجود نویزهای بیشتری خواهید بود. مسئله ی دیگر، جذب نور کمتر این پیکسل ها است. مواردی که ذکر شد، دلیل به چالش افتادن دوربین 23 مگاپیکسلی سونی اکسپریا XZ در مقابل دوربین 12 مگاپیکسل آیفون 7 در تست اخیر می باشد.

در دوربین Motion Eye از تعداد پیکسل کمتری استفاده شده است و این مقدار از 23 به 19.3 مگاپیکسل کاهش یافته است. در کنار کاهش تعداد پیکسل ها، ابعاد هر پیکسل افزایش یافته است و از 1.12 میکرون به 1.22 میکرون رسیده است. به عنوان یک نتیجه، انتظار کیفیت بیشتر در عکس های ثبت شده با دوربین جدید سونی در مقایسه با مدل های سال گذشته ی اکسپریا به ویژه در شرایط نوری نامناسب را داریم.بله، حتماً به زودی مقایسه ای برای مشخص شدن تفاوت این دوربین ها برای شما تهیه خواهیم کرد ولی پیش از آن، بهتر است نگاهی به تصاویر ثبت شده با استفاده از دوربین سونی اکسپریا XZs در شرایط مختلف بیندازیم.

منبع: