xperia-z2-discover-what-premium-feels-like-video-overlay-1880x1058-3fca00ded1d3f6675e04228239d584fd
سونی موبایل، از صبح امروز در یک غافلگیری اساسی، به روزرسانی جدیدِ خود را برای اکسپریا Z2 منتشر کرد. به روزرسانی جدیدی که از آن صحبت میکنیم با شماره ساخت 23.5.A.1.291 به صورت گسترده برای نسخه D6503 اکسپریا Z2 عرضه شده است.

از آنجایی که شماره ساخت برنامه از عدد 0 به 1 ارتقا پیدا کرده، انتظارات از این آپدیت برای همراه داشتن تغییرات اساسی زیاد است. البته سونی در طرح بتا، تغییرات گسترده ای را در گذر زمان در سری Z2 و Z3 ایجاد کرده بود اما فقط کاربرانی که در این طرح حضور داشتند فرصت تجربه آن را داشتند.

سونی در نسخه های اخیر اندروید بتا که برای سری Z2 و Z3 عرضه کرده بود، معمولا تغییرات گسترده ای اعمال کرده بود که در آخرین آنها به گفته سونی 400 تغییر کوچک و بزرگ شامل رفع مشکلات و بهبودهای فنی و عملکردی ایجاد شده بود. پس این آپدیت نیز در مقایسه با نسخه قبل علاوه بر آنچه که در ظاهر مشاهده میکنیم مجموعه ای از تغییرات درونی را نیز با خود به همراه دارد که در عملکرد خود را نشان میدهد.

به هر حال در همین فرصت کوتاه که ما این آپدیت را دریافت کردیم نگاهی کوتاه به مهمترین تغییرات ایجاد شده در این آپدیت نسبت به نسخه قبل داشتیم که با هم در ادامه مرور میکنیم.

این آپدیت شماره ساخت دستگاه را از 23.5.A.0.575 به 23.5.A.1.291 ارتقا میدهد. علاوه بر ارتقای شماره ساخت، سونی کرنل و بیس باند دستگاه را نیز آپدیت کرده که قطعا در عملکرد کلی تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین سونی در این به روزرسانی از پچ امنیتی مربوط به 1 می استفاده کرده که هر چند جدیدترین پچ امنیتی موجود نیست اما نسبت به قبل این مورد نیز ارتقا داشته است.


و اما شاید مهمترین چیزی که کاربران اکسپریا Z2 را بی صبرانه در انتظار این آپدیت قرار داده بود، بازگشت قابلیت استامینا بود. سونی بالاخره در این آپدیت حالت استامینا و همچنین الترا استامینا را به اکسپریا Z2 بازگرداند تا این دستگاه نیز همانند سری Z5 و X و حتی M از این نعمت بهره مند شود. با این حال همانطور که قبلا هم در مورد استامینای سونی در مارشمالو صحبت کردیم این قابلیت مانند استامینا در لالی پاپ قابلیت شخصی سازی ندارد و بیشتر شبیه حالت Low battery است که در لالی پاپ نیز دیده بودیم. در عملکرد نیز با توجه به چیزی که در سری Z5 دیدیم، کاربران نباید انتظار استامینای لالی پاپ را از این استامینا داشته باشند!!!

و اما یک قابلیت مهم دیگر که در این نسخه برای اولین بار مشاهده میکنیم قابلیت Soft Charging است. این قابلیت که پیشتر در نسخه بتای اندروید مارشمالو اضافه شده بود باعث میشود که طول عمر باتری گوشی هایِ اکسپریا افزایش یابد و میزان شارژدهی گوشی هایِ اکسپریا نیز باز هم بهبود پیدا کند.

در خصوص قابلیت Soft Charge سونی میگوید این ویژگی قابلیت روشن و خاموش شدن دارد و وقتی روشن شود، باعث میشود تعداد سیکل هایِ شارژ گوشی بیشتر شود و باتری در هر بار شارژ کمتر مستهلک شود. اینطور که گفته میشود، این قابلیت از مسیر Settings -> About Phone -> Status -> Charging Optimization قابلیت تغییر حالت دارد. همچنین، گفته میشود که این ویژگی باعث پایین آمدن زمان شارژ شدن گوشی میشود، اما طول عمر باتری را افزایش میدهد.


قابلیت دیگری که میتوانیم در این نسخه به عنوان یک تغییر مهم به آن اشاره کنیم اضافه شدن امکان انتقال برنامه ها به صورت یکجا به حافظه خارجی است. در بخش انتقال اطلاعات به کارت حافظه پیش از این تنها امکان انتقال فایل های مدیا شامل تصاویر، ویدئوها و موزیک وجود داشت اما حالا انتقال برنامه ها نیز در این بخش صورت میگیرد. تصویر سمت راست مربوط به نسخه 291 و تصویر سمت چپ مربوط به نسخه 575 اکسپریا Z2 است.

در کنار تغییراتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، این به روزرسانی بسیاری از برنامه های اختصاصی اکسپریا را نیز به جدیدترین نسخه به روز کرده است. اما در مورد عملکرد دستگاه زود است که اظهار نظر کنیم، اما انتظار میرود این به روزرسانی با توجه به اینکه در ادامه روند اندروید بتای سونی است و کاربران نیز در آخرین نسخه های بتا بازخوردهای مثبتی از عملکرد کلی دستگاه ارائه کردند، این آپدیت نیز در عمل موفق ظاهر شود. اگر شما هم این آپدیت را دریافت کردید نظر خود را در خصوص آن با ما در میان بگذارید.