بدون شک اگر به روند رو به رشد دوربین استفاده شده در گوشی های هوشمند نگاه کنید، این پیشرفت شما را متعجب خواهد کرد. در سال های گذشته پیشرفت های چشمگیری در سنسورها، لنزها و پردازنده های تصویر استفاده شده در سنسورها بوجود آمده است.

در اولین روزهایی که دوربین وارد تلفن های همراه شد، بیشتر از اینکه جنبه کاربردی داشته باشد، جنبه سرگرم کننده داشت. عکس های گرفته شده با دوربین های موبایل در سال های دور به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای ما نبودند اما امروزه دوربین های موبایل به حدی توسعه یافتند که به جز عکاسان حرفه ای، اکثریت افراد جامعه را از خرید یک دوربین عکاسی بی نیاز کردند.

در این مقاله می خواهیم دوربین اسمارت فون هایی از کمپانی های اپل، سامسونگ، سونی و LG را از سال 2007 بررسی کنیم. در نمودار زیر، نخستین نقطه ی آبی رنگ که در سمت چپ تصویر وجود دارد، مربوط به اولین آیفون معرفی شده در سال 2007 می باشد.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، رزولوشن سنسورها روز به روز افزایش یافته است؛ تا جایی که امروزه سونی گوشی هایی با دوربین های بیش از 20 مگاپیکسل را عرضه کرده است. البته بزرگ بودن پیکسل های استفاده شده در سنسور باعث افزایش جذب نور و عملکرد بهترین دوربین در محیط های کم نور می شود، که به همین دلیل برخی از کمپانی ها به دنبال افزایش رزولوشن و برخی دیگر به دنبال افزایش ابعاد پیکسل ها هستند.

در این نمودار، گشودگی دریچه ی دیافراگم دوربین دستگاه های مختلف نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید، در این بخش نیز شاهد بهبود عملکرد کمپانی ها بوده ایم؛ به گونه ای که در سال های 2008 و 2009 از لنزهایی با f نزدیک به 3 استفاده می شد اما در حال حاضر کمپانی ها از لنزهایی با دیافراگم f/2.0 و کوچکتر استفاده می کنند. در لنز هرچه که عدد f کوچکتر باشد، نور بیشتری از لنز عبور کرده و به سنسور می رسد؛ بنابراین عملکرد دوربین در عکاسی های شبانه بهتر خواهد بود.

در نمودار بالا، همانطور که مشاهده می کنید، ابعاد سنسورها بزرگتر شده است. بزرگتر شدن ابعاد سنسور باعث افزایش عمق فوکوس دوربین می شود. البته در این زمینه به دلیل محدودیت های موجود در استفاده از لنز برای گوشی های هوشمند، محدودیت هایی برای افزایش ابعاد سنسورها وجود دارد.


گوشی هایی که در سال های اولیه ی تولید اسمارت فون ها تولید می شدند، تنها از یک دوربین اصلی استفاده می کردند. پس از آن برخی از کمپانی ها شروع به استفاده از دوربین دوم برای مکالمه و عکاسی سلفی کردند که پس از مدتی، در تمامی گوشی های هوشمند شاهد دوربین سلفی بودیم. در حال حاضر هم شاهد عرضه ی دستگاه هایی هستیم که برای استفاده ی بهتر از فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، از سه دوربین استفاده می کنند. بعید نیست که در سال های پیش رو استفاده از سه دوربین نیز همه گیر شود و حتی برخی کمپانی ها به فکر استفاده از بیش از 3 دوربین نیز باشند.

اما مسئله ای که در تمامی این سال ها وجود داشته است، عدم جایگزینی دوربین گوشی های هوشمند با دوربین های حرفه ای می باشد. دلیل اصلی این مورد هم محدودیت های ابعادی لنز و سنسور استفاده شده در گوشی های هوشمند می باشد که در دوربین های حرفه ای چنین محدودیتی وجود ندارد. اما بدون شک پیشرفت چشمگیری را در بخش عکاسی و فیلم برداری موبایل ها شاهد بوده ایم.

پرسشی که در این بخش پیش می آید این است که دیگر چگونه پیشرفتی را باید از کمپانی ها انتظار داشته باشیم؟ در پاسخ می توان گفت که استفاده از سه دوربین ( دوربینی با قابلیت اولترا واید، واید و تله فوتو ) و لنزهایی با گشودگی دیافراگم بیشتر احتمالاً آینده را رقم خواهند زد.

منبع: