سونی در اوایل دهه جاری میلادی اوضاع و احوال چندان خوبی نداشت. بحران اقتصادی در چند بخش از زیرمجموعه های سونی و ضرردهی های متوالی در آنها سبب شد تا مدیران سونی برای رهایی از این بحران دست به تغییر در سیستم مدیریتی خود بزنند.

در آوریل سال 2012 کازو هیرای به سمت مدیریت سونی منصوب شد و در این مدت توانست سونی را از بحران خارج کند. در تازه ترین گزارشات منتشر شده ارزش سهام سونی نسبت به ابتدای مدیریت کازو هیرای حدود دو برابر شده که به خوبی عملکرد مثبت مدیر فعلی سونی را در سمت خود نمایان میکند.

حدود 5 سال از مدیریت کازو هیرای در سونی میگذرد که امروز مدیران سونی با تحلیلگران و سرمایه گذاران نشستی در رابطه با آینده ی این کمپانی خواهند داشت. در این جا نگاهی خواهیم انداخت به عملکرد پنج ساله ی مدیریت Kazuo Hirai که از ماه آوریل سال 2012 مدیریت این کمپانی را برعهده گرفته است و توانسته است ارزش سهام این کمپانی را به دو برابر افزایش دهد.


بزرگترین دستاورد Kazuo Hirai، بازگشت سودآوری سونی در صنایع تولید لوازم الکتریکی مصرفی می باشد. او سعی کرد تا با گسترش فعالیت سونی از صنعت تولید تلویزیون تا اسمارت فون، سودآوری این کمپانی را افزایش دهد وو فعالیت آن را در صنایعی با سودآوری پایین نیز کاهش دهد. او همچنین، فعالیت سونی در زمینه ی تحقیقات و توسعه را افزایش داد تا این کمپانی بتواند محصولات بهتری را تولید کند.


در همین حال، صنعت فروش لپ تاپ های وایو و دیگر تصمیمات موثر این کمپانی، تعداد کارکنان آن را تا یک سال پیش از 162 هزار نفر به 125 هزار نفر کاهش داده است.

در میان فاکتورهای رشد این کمپانی، پلی استیشن 4 جایگاه ویژه ای دارد. پس از شکست از نینتندو در صنعت کنسول های بازی، Hirai برای پشت سر گذاشتن رقیب های خود و آغاز فصلی تازه برای صنعت کنسول های بازی این کمپانی، از PS4 و سرویس های مربط با آن رونمایی کرد.


یکی دیگر از مواردی که باعث افت ارزش کمپانی سونی در سال 2014 شد، هک شدن برخی سرویس های این کمپانی بود که باعث افت یک میلیارد دلاری ارزش این کمپانی شد.


بنابر اعلام Macquarie، سونی باید باید پیشرفت بیشتر، تلاش خود را در زمینه های سرویس های بازی ها، فیلم و موزیک بیشتر کند. این نشست روز سه شنبه، دوم خرداد ساعت 9.30 به وقت محلی برگزار خواهد شد و با سخنرانی مدیر عامل سونی، آغاز خواهد شد.

منبع: