گوشی گلکسی S9  دارای دوربین game-changing  با روزنه های متغیر و قابلیت ضبط ویدیو صحنه ی آهسته 1000 فریم بر ثانیه است. تصویر تازه منتشرشده ازجعبه ی کامل فروش گوشی گلکسیS9  حاوی اطلاعات جالبی درباره ی دوربین فوق پیشرفته آن می باشد.باتوجه به شایعات پیشین درمورد اینکه مدل های گلکسیS9  و S9+  احتمالا دارای قابلیت ضبط ویدیو صحنه آهسته با1000 فریم بر ثانیه ، مشابه گوشی Xperia XZ Premium می باشد، در پشت جعبه ی این گوشی نوشته شده که نام این ویژگی جدید Super Slow-mo است.

اما خب ویژگی ضبط ویدیو صحنه آهسته چیز جدیدی نیست. پس چه چیزی دوربین گوشیS9  را بخصوص می کند؟ این عامل روزنه های متغیر آن است.همانطور که در جعبه ی درج شده، دوربین اصلی گوشی سامسونگ گلکسیS9 قابلیت تغییر از f/1.5 به f/2.4، بسته به زمینه ی تصویر، را دارد و این عامل بسیار مهمی در ضبط ویدیوهایی با چارچوب بالا است، ازآنجایی که شاتر دوربین باید با سرعت بسیار بالایی راه اندازی شود باعث گرفتن نور کمتر توسط سنسور ها می شود.این نکته باعث می شود که ضبط ویدیوهای صحنه آهسته در مکان های تاریک کاری بی فایده باشد بخصوص با دوربین گوشی های هوشمند. البته ضبط استاندارد برای بسیاری از گوشی های هوشمند در حالت صحنه ی آهسته_که بسته به وضوح از 120 فریم بر ثانیه  تا 240 فریم بر ثانیه متغیراست_همسان با ضبط در1000 فریم بر ثانیه نیست. این نوع از اندازه ی چارچوب باید با سرعت شاتر بسیار بالاتری همراه باشد که متاقبلا نور بیشتری نیز برای گرفتن تصویر خوب نیاز دارد.به همین دلیل است که روزنه های وسیع تر بسیار مهم هستند و باعث نور بیشتر تصویر می شوند.

بهبود تصویربرداری در نور کم، تصاویر با کیفیت تر در نور روز

روزنه های وسیع تر f/1.5 نه تنها در ضبط ویدیو صحنه آهسته دخیل هستند بلکه برای ضبط در نور کم نیز لازمند. وقتی فضا، نور کافی نداشته باشد دوربین با روزنه ی ثابت باید برای گرفتن تصویر مورد نظر برISO  و سرعت شاتر تکیه کند.هرچند با روزنه های متغیر سامسونگ، گوشی گلکسیS9  توانایی تغییر ازf/1.5 به f/2.4 بسته به زمینه را دارد که باید منجر به ثبت تصاویر بهتر در نور کم شود اما تصاویر هوشمندانه تر در محیط هایی با نور کافی باید در حد نظریه باشد. درواقع اشکال روزنه های وسیع این است که به دلیل انحراف لنز جلوه ای تار به تصاویر می دهند.

 

توقف روزنه های وضوح کلی در سراسر قاب تصویر را افزایش می دهد ،هرچند که با توقف روزنه های بسیار کوچکی مانندf/16 و f/22 خیلی از جزییات تصویر ازبین می روند. به این پدیده پراش یا انکسار می گویند. اما به هرحال انکسار چیزی نیست که درگوشی گلگسیS9  چندان نگران کننده باشد.  برخلاف کیفیتf/1.5.بازارهای فروش چینی که روی گوشی 3000دلار سامسونگ به نامW2018 دست گذاشته اند باید بدانند که در حال ضبط باf/1.5 تصویر به طور قابل توجهی با کیفیت ترم باشد که البته طبیعی است.هرچند گوشی با توجه به نور می تواند روزنه های مختلف را انتخاب کند، بعلاوه حتی در حال بازشدن وسیع ترین روزنه در شب نیزکیفیت تصویر می تواند تا حد خوده نرم افزار افزایش یابد.

 

پس زمینه کم عمق تر

وقتی صحبت از عمق زمینه به میان می آید، تعدادF-stop ها در دوربین های گوشی های هوشمند بیانگر وضعیت کلی نیستند حتی اگر خیلی به سوژه ی عکس نزدیک باشید. باسازی عمق کم زمینه در تصویری که در بالا مشاهده می کنید، تصویری که من با یک لنز هلیوس روسی قدیمی با لنزf/2.0 گرفتم، کاملا با دوربین های مرسوم گوشی های هوشمند امکان پذیر نیست، آن هم در چنین فاصله ای از سوژه و با چنین وضعیت نوری. هرچند روزنه ی وسیع تر همچنان گزینه مناسبی در دیگر شرایط موجود است.

 

بنابراین هم اکنون bokeh  موضوع مهمی است.به نظر می رسد مدتی از جامعه عکاسان به دور بوده اما امروزه در حال محبوب شدن در گوشی های هوشمند است. از ارائه ی حالت های پرتره متشکریم. هرچند متاسفانه عمق کم زمینه که در یک دوربین مخصوص قابل دسترس است_با سنسور برشی، تمام قاب، فرمت میانه یا اندازه های مختلف فیلم_برای گوشی های هوشمند بخاطر محدودیت ها ی قدم، امکان پذیری نیست.به همین دلیل سازندگان گوشی های هوشمند برای ایجاد یک زمینه ی نسبتا کم عمق که می تواند با روزنه ی وسیع لنز در تصویر بزرگ فیلم قابل دسترس باشد، به راه حل های نرم افزاری متوصل شده اند.

 

البته که دوربین گوشی های هوشمند همچنان قابلیت ایجاد پس زمینه ی تار در تصویربرداری های کم فاصله را دارند اما مردم رویای رسیدن به تصاویر هنری تر را دارند که سوژه ی آن درمقابل قلم ماهرانه پرده های نقاشی ایمپرسیونیست زیباتر جلوه کند!

این رویا تا کنون با گوشی های هوشمند به واقعیت تبدیل نشده_حداقل به خاطر محدودیت های سخت افزاری_و در دوربینf/1.5 گوشی گلکسیS9  نیز به خاطر سنسور و دیگر محدودیت ها به واقعیت تبدیل نمی شود.هرچند که دوربین این گوشی پس زمینه ی کم عمق تری در گرفتن تصاویر کلوزآپ می دهد.نیاز به گفتن نیست که سامسونگ می توانست تاکید بیشتری بر تاثیر ابزارهای نرم افزاری داشته باشد.

 

 

نمونه هایی از تصاویر گرفته شده با گوشی های هوشمند سامسونگ W2018 که دارای روزنه های متغیرهستند.به پس زمینه ی تار تر در تصویری که با لنز f/1.5 گرفته شده، توجه کنید.

 

اندازه سنسور چقدر است؟

 

هنوز هیچ اطلاعاتی درباره ی خود سنسور در دست نیست_اندازه پیکسل ها و موارد مشابه_اما احتمالا مشابه سنسور Dual Picel ISOCELL Fast 2L9 11MP که شرکت سامسونگ در اکتبر2017 عرضه کرد باشد.این مدل ظریف تر است که ساختار روزنه های متغیر را با تراشه DRAM منطبق می کند که به میانگیری تصویر در ضبط ویدیوهایی با چارچوب بزرگتر و در حالت تراز کردن دوربین و گوشی در ارتباط است. جالب است بدانید که این سنسور پیکسل های کوچک تری نسبت به موارد استفاده شده در مدل های گلکسی S8 و S8+ و نوت8 دارد.

چگونگی مدیریت این تغییر اندازه ی پیکسل توسط سامسونگ باید دیدنی باشد!

کلام پایانی

 

گوشی گلکسی S9 نخستین گوشی هوشمند با قابلیت روزنه های متغیر نیست.بطور مثال گوشی نوکیاN86 که درسال2009 عرضه شد نیز روزنه های متغیر سه مرحله ای داشت(f/2.4, f/3.2, f/4.8) ) اما هرچقدر که گوشی ظریف تر شود، سازندگان بیشتر از تکنولوژی هایی که نیاز به فضای بزرگتر دارند چشم پوشی می کنند – مانند مدل هایXenon) ) هرچند امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن ابزارهای کوچک تر، میتوانیم شاهد موارد جالبی باشیم که درحال جبران کردن هستند.

 

به خاطرداشته باشید که به نظر می رسد گلکسیS9+ روزنه ی وسیع تری نیز داشته باشد_f/1.4 _همچنین شایعات موجود مبنی بر آن است که این گوشی برخلاف مدلS9  دو دوربین دارد.هنوز نمی دانیم که آیا مدلS9+  روزنه های ثابت در دو دوربین دارد که بسته به زمینه تغییر می کنند فقط یا اینکه یکی از شاتر ها دارای روزنه های متغیر است.