هسته های پردازشی Cortex-A78 و Cortex-X1: انقلاب بعدی صنعت موبایل

1
۱۹,۳۷۴

امروز، شرکت انگلیسی ARM Holdings که سازنده بهترین هسته های پردازشی مورد استفاده در گوشی های هوشمند، تبلت ها و محصولات ویندوزی است، از جدیدترین هسته های پردازشی خود برای گوشی های رده بالای سال آینده رونمایی کرد. این شرکت وعده داده است که دو پردازنده Cortex-A78 و Cortex-X1 انقلابی در صنعت موبایل به پا خواهند کرد.

ابتدا با هسته های پردازشی Cortex-A78 شروع می کنیم، این هسته ها را می توان نمونه تقویت شده یا به اصلاح بوست شده مدل قبلی که Cortex-A77 و استفاده شده در پردازنده کوالکام اسنپدراگون 865 دانست. وقتی بحث مقایسه به میان می آید، می توان گفت که هسته های پردازشی جدید شرکت ARM نسبت به نمونه های سال گذشته به اندازه 20 درصد قدرت پردازشی بیشتر و 50 درصد مصرف باتری کمتری را وعده می دهند.

هسته های پردازشی Cortex-A78 و Cortex-X1: انقلاب بعدی صنعت موبایل

این هسته های پردازشی نسبت به نمونه قبلی خود در حدود 15 درصد فضای کمتری را اشغال می کنند و تشکیل شده از هشت هسته روی چیپ به صورت 4 هسته Cortex-A78 و 4 هسته Cortex-A55 هستند، همچنان می توان گفت که این هسته ها در اندازه بزرگ تولید می شوند و ما منتظریم تا در سال 2021 شرکت ARM معماری LITTLE یا کوچک را به عنوان جایگزین Cortex-A55 معرفی کند.

از طرفی دیگر اما، هسته های سفارشی Cortex-X1 را داریم که شرکت ARM تمام تمرکزش را بر روی قدرت پردازشی آنها گذاشته است. طراحی این هسته ها را شرکت ARM در برنامه جدیدی با نام ARM’s CXC program انجام می دهد که به معنی همکاری نزدیک این شرکت با سازندگان تلفن همراه برای ساخت هسته های کاملا سفارشی سازی شده برای کارایی های خاص است.

هسته های پردازشی Cortex-A78 و Cortex-X1: انقلاب بعدی صنعت موبایل

قدرت پردازشی هسته های Cortex-X1 در بحث محاسبه حدود 30 درصد بیشتر از Cortex-A77 و 23 درصد بیشتر از هسته های جدید Cortex-A78 است. فراموش نکنید که این هسته ها قدرتی دو برابری در یادگیری ماشینی نسبت به سایر هسته ها دارند.

چنین افزایش کارایی به طبع دارای مصرف بیشتر انرژی نسبت به مدل A78 است. به همین دلیل، احتمالا نمی توان بیشتر از یک هسته Cortex-X1 را در پردازنده گوشی های آینده دید. مناسب ترین ترکیب برای پردازنده ای با این نوع کارایی می تواند ترکیب استفاده از یک هسته Cortex-X1 در کنار 3 هسته Cortex-A78 و 4 هسته A5x برای وظایف سبک تر باشد.

هسته های پردازشی Cortex-A78 و Cortex-X1: انقلاب بعدی صنعت موبایل

در بحث پردازش گرافیکی، شرکت ARM دو پردازنده گرافیکی Mali-G78 و G68 را معرفی کرده است. چیپست گرافیکی Mali-G78 همنچنان از معماری Valhall به کار رفته در چیپ Mali-G77 استفاده می کند، اما در سناریو های مشابه به اندازه 25 درصد سریع تر بوده و به شکلی طراحی شده است که دارای 24 هسته پردازشی است. انتظار می رود که بدین صورت بازی های جدید با 17 درصد کارایی بهتر و روان تر بر روی گوشی های نسل بعدی اجرا شوند.

پردازنده Mali-G68 تمامی ویژگی های Mali-G78 را به ارث برده اما تعداد پردازنده های کمتر در کنار اندازه کوچکتر و قیمت و مصرف انرژی کمتری است.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

یک دیدگاه

  1. هنوز هم گوشی شش هفت سال قبل سونی با پردازنده اسنپدراگون هشتصد و خورده ای !!!!!! سنگین ترین بازی های اندرویدی مثل پابجی موبایل و کال آف دیوتی را باز می‌کنند و اجرا می‌کنند یکی نیست به این کمپانی ها بگه این همه ارتقای پردازنده و گرافیک و رم به خاطر چیه !!!!؟؟؟؟ هنوزهم بهترين و پرحجم ترین بازی های اندرویدی در حد بی کیفیت ترین و کم حجم ترین بازی های پلی استیشن و پی سی نیست که هیچ حتی تا سالها هم به آنها نخواهد رسید به جای افزایش بیخودی پردازنده و رم و گرافیک یکم بهتره بر روی نرم‌افزار ها و برنامه‌ ها و بازی های اندرویدی و غیره تمرکز کنند

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here