unlockbootloader_phones
چند هفته قبل در خبرها خواندیم که سونی قابلیت جدیدی را در گوشی های اکسپریا به کار برده که بوسیله آن از گوشی و یا تبلت شما در برابر سرقت محافظت خواهد شد. این سیستم با نام MXTP که مخفف My Xperia Theft Protection است نسخه پیشرفته همان قابلیت My Xperia میباشد که از مدت ها قبل در گوشی های اکسپریا مورد استفاده قرار میگرفت.

در روش قدیمی My Xperia و با فعال سازی آن کاربر از راه دور قادر به کنترل کردن دستگاه و یا پیدا کردن موقعیت جغرافیایی آن بود. این روش یک مشکل بزرگ را به همراه داشت که آن هم حذف لایه امنیتی My Xperia با استفاده از ریست کردن یا فلش کردن دستگاه بود. در واقع My Xperia به هیچ وجه روشی مطمئن نبود که سونی را بر آن داشت تا بیش از پیش به فکر امنیت گوشی های خود باشد.

سونی در برخی مدل های جدید خود از جمله اکسپریا +Z3 ، اکسپریا M4 Aqua، اکسپریا C4 و تبلت اکسپریا Z4 از قابلیت جدیدی پرده برداشت که مشکلات گذشته را به همراه خود یدک نمی کشید. قابلیت جدید امنیتی این دستگاه ها با نام MXTP حتی در برابر فلش و یا ریست کردن دستگاه نیز مقاومت میکند و امنیت گوشی را در تمام شرایط تضمین میکند.

آنهایی که با روش های باز کردن بوت لودر گوشی های اکسپریا آشنا هستند حتما میدانند که برای باز کردن قفل بوت لودر، اولین قدم اجازه این کار است. گوشی هایی که امکان باز کردن بوت لودر آنها توسط کارخانه داده شده با پیغام Bootloader unlock allowed: Yes و آنهایی که چنین اجازه ای را به کار نمیدهند با پیغام Bootloader unlock allowed: No رو به رو میشوند. حالا خبر میرسد که لایه امنیتی MXTP در صورت فعال سازی اجازه باز کردن بوت لودر را به کاربر نمیدهند.

در این حالت اگر قابلیت MXTP در گوشی و یا تبلت شما فعال باشد، حتی اگر دستگاه شما از قبل اجازه باز کردن بوت لودر را داشت پیغام Bootloader unlock allowed از حالت Yes به No تبدیل میشود. به این معنا که فعال بودن قابلیت MXTP به طور کامل با باز کردن بوت لودر ناسازگار است و چنین اجازه ای به کاربر داده نخواهد شد.

این اتفاق زمانی به خط قرمز خود میرسد که MXTP در گوشی شما فعال بوده و قصد باز کردن بوت لودر را داشته باشید. به این نکته به عنوان یک هشدار جدی توجه داشته باشید که در صورتی که MXTP در گوشی شما فعال بوده و قصد باز کردن بوت لودر دستگاه را داشته باشید، این اقدام باعث بریک شدن گوشی شما خواهد شد.

این یک هشدار بسیار جدی است که کاربران قبل از هر گونه اقدامی در این رابطه باید به آن توجه کنند. سونی حتی در صفحه مخصوص راهنمای باز کردن بوت لودر گوشی های اکسپریا به کاربران در این خصوص هشدار میدهد. پس در صورتی که شما قصد باز کردن بوت لودر گوشی خود را دارید پیش از همه حتما از غیر فعال بودن سرویس MXTP در گوشی خود مطمئن شوید.

sonymobile – fxpblog