3589

این روزها خبرهایِ زیادی پیرامون انتشار و اشاعه بدافزارهایِ بسیار زیادی برایِ سیستم عامل اَندروید به گوش ما میخورد و در این بین، یکی از خطرناک ترین بدافزارهایِ کشف شده، بدافزاری موسوم به « HummingBad » میباشد و حدود 10 میلیون دستگاه اَندرویدی را در دنیا در خطر آلوده شدن به خود قرار داده است.

مؤسسه جهانی امنیت مجازی اعلام کرده است که از ماه فوریه در حال دنبال کردن اثرات و علایم این بد اَفزار هستیم و بر اساس تحلیل و بررسی داده ماههایِ بعد از فوریه، شاهد ثابت ماندن نرخ اشاعه این بداَفزار بودیم، اما از ابتدایِ ماه جاری میلادی، رُشد این بداَفزار شدت بسیار زیادی گرفته است.

اما بیش از همه اینها، شناخت افرادی که پشت پرده ساخت و اشاعه این بداَفزار هستند بسیار جالب میباشد. مؤسسه جهانی امنیت مجازی توانسته است پرده از هویت افراد پشت پرده این بداَفزار بردارد. گفته میشود توسعه دهندگان کمپانی Yingmob این بداَفزار را توسعه داده اند، که در واقع یک آژانس تبلیغاتی بسیار بزرگ، قانونی و معروف در پکن میباشد.

درباره میزان شیوع این بداَفزار در سطح دنیا نیز، مؤسسه جهانی امنیت مجازی اعلام کرده است که بیشترین میزان دستگاههایِ آلوده شده مربوط به کشورهایِ چین و هند ( با 1.6 و 1.35 میلیون دستگاه ) میباشند و کشورهایِ فیلیپین، اَندونزی و ترکیه نیز در صدر جدول میباشند. آمریکا تا به این لحظه حدود 288.800 دستگاه آلوده دارد و انگلستان و اُسترالیا هر کدام کمتر از 100.000 دستگاه آلوده را در خود جای داده اند.

اما چیزی که اوضاع را وخیم تر میکند این است که این بداَفزار از یک نرم افزار نشأت نمیگیرد؛ بلکه همانند سیستم عامل ویندوز، وقتی کاربر یک وبسایت آلوده را باز میکند، این بداَفزار بر رویِ دستگاهش بارگذاری میشود. نقطه مثبت اما در این باره، تلاش گوگل برایِ برطرف سازی این مشکل در بروزرسانی امنیتی جدید اَندروید است.

منبع: