مرجع تخصصی DXOMark که در زمینه بررسی دوربین های عکاسی فعالیت میکند، پس از تغییر پروتکل امتیاز دهی در بخش موبایل، به نتایج عجیبی در بررسی دوربین گوشی های هوشمند رسید. هر چند که بسیاری به نحوه امتیاز دهی این مرجع خرده میگیرند، اما هنوز نتایج بدست آمده توسط این مرجع اهمیت بالایی دارد.

تا این لحظه آخرین اسمارت فون اندرویدی که به صورت رسمی معرفی شده، هواوی میت 10 است که این تلفن هوشمند نیز خیلی سریع به آزمایشگاه DXOMark وارد شده است. آنچه که از این بررسی خارج شده، امتیاز فوق العاده 97 برای این دستگاه است که آن را بالاتر از آیفون های جدید و در یک قدمی گوگل پیکسل 2 قرار میدهد.

در بخش عکاسی هواوی میت 10 به امتیاز 100 دست پیدا کرده که در این زمینه هم رده با گلکسی نوت 8، صاحب بهترین دوربین عکاسی در بین تمامی تلفن های هوشمند شده است. در زمینه فیلم برداری امتیاز 91 برای میت 10 بدست آمده تا مجموع امتیازات آن به عدد 97 برسد. در حال حاضر از نظر DXOMark گوگل پیکسل 2 با امتیاز 98 بالاترین امتیاز را در بین گوشی های هوشمند اندرویدی دارد و پس از آن هواوی میت 10 قرار دارد.

پروتکل جدید امتیاز دهی DXOMark محدودیت امتیازات را برداشته به طوری که امکان کسب امتیاز بالای 100 نیز برای یک گوشی هوشمند وجود دارد. ضمن اینکه اختلاف امتیازات هم بیشتر شده به طوری که ممکن است یک گوشی با یک بهبود بسیار کوچک، چندین امتیاز نسبت به نسل قبل خود ارتقا پیدا میکند. ایجاد فاصله بین امتیاز گوشی های مختلف میتواند رقابت را جذاب تر از قبل کند.