url
ظاهرا هک شدن سونی پیکچرز در روزهای اخیر،تلفات سختی را به این کمپانی در آینده وارد خواهد کرد،تحقیقات جدید نشان از شواهدی دارد که احتمال مشارکت کره شمالی را در پشت پرده این هک، پررنگ تر می کند.وال استریت ژورنال گزارش داده است که کارشناسان  با بررسی این هک و شناسایی کدهای مخرب آن به این نتیجه رسیده اند که شیوه عملکرد این هک و کدهای مخرب آن دقیقا شبیه به کدهای نفوذ کرده در حمله هکرانه ماه مارس سال 2013 به بانک ها و شبکه های مخابراتی کره جنوبی بوده است.در آن زمان اکثریت بر این باور بودند که این هک توسط کره شمالی صورت گرفته است.

پیش از این نیز وبسایت Re/code گزارش داده بود که سونی کره شمالی را اولین مظنون این پرونده معرفی کرده و در حال بررسی رابطه بین هکرها و کره شمالی است.اما حالا با بررسی و تجزیه دقیق تر این هک شواهد محکم تری نسبت به ادعای سونی کشف شده است.

کره شمالی سونی پیکچرز را به دلیل ساخت فیلم کمدی مصاحبه و پخش و اکران آن در آینده مورد انتقاد شدید و تهدید آمیز قرار داده بود.سران و مقامات کره در پاسخ به اخبار شکل گرفته در مورد این فیلم و هک شدن سونی پیکچرز گفته اند:

ساخت این فیلم درباره ترور یک رهبر خارجی،منعکس کننده رفتاری است که آمریکا در افغانستان،عراق،سوریه و اوکراین انجام داده است.

اظهارات اخیر تیم هک کننده نیز بیانگر سخنان سران کره شمالی است.از آنجا که میل شدید این گروه به برقراری ارتباط از طریق ایمیل های محافظت نشده است،بررسی این که آیا ایمیل های رسیده به وب سایت TheVerge قطعا از طریق این گروه ارسال شده یا خیر بسیار مشکل است.

اما آخرین پیام ارسال شده به وب سایت TheVerge،در مورد فیلم مصاحبه و رفتار غیر مسوولانه و خطرناک استودیوی فیلمسازی سونی پیکچرز بوده است.

این پیام از طریق ایمیلی با پسورد محافظت شده و منتسب به گروه به این شرح ارسال شده است:

هدف ما از این کار آنگونه که سونی پیکچرز بیان میکند صرفا به دلیل ساخت فیلم مصاحبه نبوده است.اما به طور گسترده گزارش شده که فعالیت ما تنها مربوط به فیلم مصاحبه بوده است.این نشان می دهد که این فیلم چقدر خطرناک بوده است.البته فلیم مصاحبه به تنهایی آنقدر خطرناک است که دلیل حمله شدید سایبری باشد.فیلم های ساخته شده توسط سونی پیکچرز،صلح منطقه ای و امنیت حقوق بشر را نقض میکند و این ها به خاطر کسب سود این استودیو است.اخبار فیلم مصاحبه،ما را با جرم هایی که سونی پیکچرز انجام داده آشنا می کند.فعالیت این شرکت در تضاد با افکار و فلسفۀ ماست.ما در برابر حرص و طمع اینچنینی سونی پیکچرز خواهیم جنگید.

بعد از این پیام نیز متنی دیگر با این عنوان مطرح شده است که:

ما دست از حمله برنمیداریم تا سونی پیکچرز به طور کامل نابود شده و سقوط کند!

پیش از این نیز حملاتی از این قبیل گریبان گیر این استودیوی فیلم سازی هالیوود شده بود، اما این اولین بار است که باعث صدمه جدی و حتی پخش فیلم های اکران نشده در فضای اینترنت شده است.

نظر شما در مورد حمایت از ساخت اینچنین فیلم ها توسط سونی چیست؟آیا هک شدن سونی پیکچرز دلیل موجهی برای مقابله با ساخت فیلم های این استودیوی هالیوودی است؟