xperia-z5-premium-4k-main-desktop-42d07f65b505a8cdf44b7624e1e58019

هر بار که وضوح تصویر ارتقا پیدا می کند شایعات و گفتگو های زیادی پیرامون آن انجام می شود، صفحه نمایش 4K اکسپریا Z5 Premium هم از این قاعده مستثنی نیست اما تکرار آن باعث شده این تغییر زودتر پذیرفته شود و کمتر طرفداران گوشی های هوشمند را به دو قطب جدا از هم تبدیل کند. از نگاه بعضی منتقدان و طرفداران افزایش این چنینی اندازه صفحه نمایش، وضوح تصویر و PPI به نوعی بیشتر مرتبط با فروش است، اما همیشه به این شکل نیست و باید بررسی شود این پیشرفت رو به آینده چه مزیت هایی دارد.

اکسپریا زی فایو پریمیوم به یک صفحه نمایش IPS LCD با وضوح تصویر 4K مجهز شده و همانطور که پیش از این در اینجا به آن اشاره شد، نحوه قرار گرفتن پیکسل ها در آن غیرمعمول است هرچند که این بی نظمی با استفاده از ساب پیکسل ها جبران شده است. اما نکته جالب در صفحه نمایش آن این است که:

وضوح صفحه همیشه 4K نیست.

این جمله که در عنوان این مطلب نیز خودنمایی می کند ممکن است برای بعضی خوانندگان گیج کننده به نظر برسد، اما موضوع ساده تر از آنچه تصور می شود است.

وضوح تصویر تغییر می کند!

پیش از این خیلی از پرچم داران دیگر تولید کننده های موبایل از صفحه نمایش های Quad HD یا 1440p بهره می بردند و سونی تاکید داشت که صفحه نمایش Full HD یا 1080p کافی است و برای عمر باتری نیز مفید است اما در محصول جدید از وضوح 4K استفاده کرده و باز هم به راحتی اشاره می کند که باتری دستگاه تا دو روز دوام خواهد آورد، اما چگونه؟ ظاهرا این دستگاه در بیشتر مواقع وضوح تصویر 1080p ارائه می دهد و فقط زمانی که لازم باشد از 4K استفاده می کند مثل زمانی که تصاویر یا ویدئو های با وضوح بالا نمایش داده می شوند. این تصمیم بسیار زیرکانه است و بسیار تعجب آور است که اشاره کنیم جدای از اینکه سونی اولین گوشی هوشمند با صفحه نمایش 4K را وارد بازار کرده سیستمی هوشمند جهت اعمال وضوح پویا (قابل تغییر) را نیز در صفحه نمایش این غول 5.5 اینچی تعبیه کرده است.

همینطور که می دانید در رایانه های شخصی تغییر دادن وضوح تصویر یا به اصطلاح Resolution به سادگی صورت می گیرد اما انجام آن در اندروید نیاز به روت کردن دستگاه و استفاده از نرم افزار های جانبی یا استفاده از بعضی از دستورات لینوکس است، کاری که سونی آن را به صورت خودکار در مواقع لزوم در Z5 Premium انجام می دهد.

هرچند که برای چشم غیرمسلح تغییرات وضوح تصویر همیشه قابل تشخیص نیست اما تغییری اینچنینی به شدت بر عملکرد واحد پردازش گرافیکی یا GPU تاثیرگذار است. این موضوع در بنچمارک ها کاملا ثابت شده و در بعضی موارد حتی تا هشتاد درصد در نتیجه بنچمارک تغییر ایجاد کرده است.

با این حساب استفاده همیشگی از وضوح تصویر 4K و حتی 2K بیهوده به نظر میرسد و فقط بار پردازشی GPU را زیاد میکند که خود باعث مصرف بیشتر باتری نیز می شود. علاوه بر فشار وارد بر باتری واضح است که هرچه پیکسل ها بیشتر می شوند (وضوح بیشتر) به مقدار بیشتری فضا در RAM نیاز دارند که این مسئله هم به مقدار بسیار کمی بر روی مصرف باتری تاثیرگذار است.

Untitled-1

طبق شواهد چیپست این دستگاه یعنی Snapdragon 810 (که خود از بدنامان دنیای چیپست ها است که با مشکلات دمای بالا مواجه است که سونی برای آن طی چندین بار استفاده از آن راه حل هایی ارائه داده است که کمک شایانی به نگه داشتن آن در دمای مناسب کرده است.) توانایی لازم برای اینکه بتوان به صورت بالقوه و همه مواقع در آن وضوح صفحه نمایش 4K به کار برد را ندارد اما سونی با روشی زیرکانه توانسته هم عمر مفید باتری دستگاه را حفظ کند هم صفحه نمایشی خارق العاده را به نمایش بگذارد.

این تصمیم منطقی هم منتقدان و هم کسانی که صرفا از صفحه نمایش 4K لذت میبرند را راضی نگه داشته است، تصمیمی که بهترین راه برای استفاده از صفحه نمایش 4K است. پیش از این سونی به خاطر عدم استفاده از وضوح صفحه 2K که خیلی از پرچم داران هم رده از آن استفاده می کردند مورد انتقاد بود اما با این کار سونی دگر بار نوآوری و برتری خود را نشان داد.

xperia-z5-premium-design-1-beauty-desktop-51aaf748884b8dd2f108e927b1548c90

منبع: