bluetooth-5

اتحادیه جهانی بلوتوث ( SIG ) در ماه ژوئن سال 2016 میلادی بلوتوث نسخه 5.0 را به عنوان نسخه بعدی بلوتوث به جهانیان معرفی کرد. پس از آن تاریخ دیگر سخنی از جزئیات و ویژگی هایِ بلوتوث نسخه 5.0 به میان نیامد، تا امروز که این انجمن پرده از ویژگی هایِ نهایی بلوتوث نسخه 5.0 برداشت و اعلام کرد به زودی این تراشه برایِ به کار گرفته شدن در ابزارهایِ هوشمند قابل سفارش خواهد بود.

گفته میشود بلوتوث نسخه 5.0 حدود 2 برابر پهنایِ باند بیشتر، 4 برابر بُرد بیشتر و 8 برابر قدرت انتقال در باند کاری یکسان نسبت به نسخه 4.2 و در حالت مصرف بهینه برایِ کاربران به ارمغان خواهد آورد. حدأکثر توان انتقال اطلاعات در بلوتوث نسخه 5.0 حدود 2.0 مگابیت بر ثانیه تخمین زده میشود، که در مقایسه با نسل قبل ( 1.0 مگابیت بر ثانیه ) بسیار بهتر میباشد.

همچنین، در بدترین حالت ممکن نیز تراشه میتواند با پایین آوردن بسیار جزئی پهنایِ باند، بُرد را تا 4 برابر نسبت به نسل قبل افزایش دهد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، قدرت انتقال نیز در این نسخه افزایش چشمگیری پیدا کرده است و اَکنون در باند کاری 2.4 گیگاهرتز میتواند با قدرت بیشتری اطلاعات را رد و بدل کند.

در پایان، اتحادیه جهانی بلوتوث اذعان میکند که هدف از توسعه دادن بلوتوث نسخه 5.0، بهبود کارایی بلوتوث در حالت مصرف بهینه و همگام سازی بیشتر بلوتوث با اینترنت اَشیاء میباشد. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، به زودی این تراشه برایِ حضور در ابزارهایِ هوشمند آماده خواهد شد و میتوانیم اولین ابزارهایِ هوشمند مجهز به بلوتوث نسخه 5.0 را در آغازین روزهایِ سال 2017 میلادی شاهد باشیم.

منبع: