اکسپریا XZ3 به عنوان آخرین پرچمدار سونی این روزها در حال ورود به کشورهای مختلف است. اما جای خالی آن در ایران به شدت احساس میشود. سال های گذشته، در این روزها شاهد ورود پرچمداران جدید سونی به ایران با طرح ها و هدایای مختلف بودیم. اما امروز نه خبری از سونی موبایل در ایران است نه گوشی های جدید آن! این خلأ فقط برای ایران نیست. چرا که سونی موبایل دیگر در کل منطقه خاورمیانه جایی ندارد.

در طی یک ماه گذشته که از معرفی رسمی اکسپریا XZ3 میگذرد، این سوال توسط کاربران به کرّات مطرح شد که آیا اکسپریا XZ3 در ایران عرضه خواهد شد؟ یا به عبارت دیگر با توجه به خروج سونی موبایل از بازار خاورمیانه و ایران، آیا باز هم شاهد ورود گوشی های سونی به کشور خواهیم بود یا اینکه باید برای همیشه از آنها خداحافظی کنیم؟

آن چیزی که مشخص است، عدم حضور سونی موبایل در خاورمیانه و کشورهای عضو این منطقه از جمله ایران است. دفتر سونی موبایل در دبی فعالیت خود را متوقف کرده که به تبع آن، دفتر سونی موبایل در ایران نیز تعطیل شده است. اما ورود گوشی ها به ایران حتی بدون فعالیت رسمی سونی موبایل در این منطقه نیز غیر ممکن نیست!

به عبارت دیگر واردکنندگان همچنان در تلاش برای پر کردن ویترین فروشگاه ها از محصولات سونی هستند اما تفاوت هایی با سال های گذشته خواهد داشت. اول اینکه تامین جنس دیگر به سهولت سال های گذشته نخواهد بود. پس ممکن است گوشی های جدید مثل اکسپریا XZ3 با تاخیر و محدودیت بیشتری به کشور وارد شوند. دوم اینکه عدم حضور رسمی سونی موبایل در ایران به منزله حذف هدایا و پروموشن هایی است که در سال های گذشته شاهد آن بودیم. این موضوع میتواند انگیزه فروشندگان را هم برای فروش گوشی های سونی کاهش دهد.

به طور کلی گوشی های جدید سونی، از جمله اکسپریا XZ3، نه به صورت 100% اما به احتمال بسیار زیاد در آینده ای که زمان آن دقیقاً مشخص نیست وارد ایران خواهند شد. ضمن اینکه ورود گوشی به صورت تکی و سفارشی (مسافری) که هم اکنون متوقف شده، در آینده ممکن است جریان یابد و از این نظر مشکلی بابت رجیستری یا فعال سازی در شبکه های کشور وجود ندارد. به هر حال اگر علاقه مند به خرید اکسپریا XZ3 هستید، میتوانید در انتظار ورود آن به ایران باشید. اما با توجه به شرایط فعلی سونی موبایل و شرایط اقتصادی کشور، نباید انتظار داشته باشید که همه چیز طبق اصول و قواعد و به صورت منظم پیش رود.