xperia-m5-protected-against-the-unexpected-043d6b147419d5b3a69f5d16672256e3-940
چند روزی است که ما شاهد دو عضو جدید از خانواده اکسپریا با نام های اکسپریا C5 Ultra و اکسپریا M5 هستیم. در بین این دو اسمارت فون شاید اکسپریا M5 و مشخصات آن برای بسیاری تعجب آور باشد. اینکه چطور ممکن است یک اسمارت فون میان رده از مشخصاتی در حد یک پرچمدار برخوردار باشد. دوربین 21 مگاپیکسلی که تا پیش از این حتی در پرچمداران سونی نیز مورد استفاده قرار نگرفته بود، رم 3 گیگابایتی که نه تنها در سونی بلکه هیچ شرکت دیگری از آن در یک اسمارت فون غیر پرچمدار استفاده نمیکرد و یا صفحه نمایش 1080p با اندازه 5.0 اینچی که تراکم پیکسلی فوق العاده 441 را با خود به همراه داشت. همه اینها مواردی بودند که در مقطع زمانی فعلی برای یک اسمارت فون میان رده فراتر از انتظار هستند. به راستی چرا سونی تصمیم گرفت تا چنین مشخصاتی را در یک مدل میان رده به کار بگیرد؟

سونی سال 2015 را برخلاف سال های گذشته زیاد خوب آغاز نکرد. در ابتدای سال جاری شایعه فروش بخش موبایل سونی مطرح شد تا نگرانی هایی را در دل هواداران بیاندازد. بعد از آن معرفی پرچمدار جدید سونی با نام اکسپریا Z4 بارها به تاخیر افتاد تا از این نظر سال متفاوتی را نسبت به قبل تجربه کرده باشیم.

آخرین عضو از خانواده Z تا به این لحظه اکسپریا Z3 Plus است که در مورد چگونگی پیدایش آن پیش از این صحبت کرده بودیم. همانطور که قبلا در مقاله ای بررسی کرده بودیم اکسپریا Z3 Plus همان اکسپریا Z4 بوده که با تغییر سیاست های سونی نام آن هم تغییر کرده است. اگر بهتر بگوییم آتش تغییر سیاست های سونی در ابتدای سال دامن اکسپریا Z4 را گرفت و باعث شد این دستگاه در فاصله چند روز تا معرفی به یک باره تبدیل به اکسپریا Z3 Plus شود. هر چند که اکسپریا Z4 با همین نام هم اکنون در بازار کشور ژاپن به فروش میرسد اما این اولین بار است که یک عضو از خانواده Z به بازارهای جهانی عرضه نمیگردد.

این تغییر سیاست سونی که در مورد آن صحبت کردیم تنها اکسپریا Z3 Plus را تحت تاثیر قرار نداد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، اکسپریا M5 نیز زاده همین تغییر سیاست هاست.
xperia-m5-do-the-rinse-off-54f6b2473014a5c82feb96fca62c3a28-940
چند ماه به عقب برمیگردیم. زمانی که هنوز ما منتظر معرفی اکسپریا Z4 بودیم، به موازای این دستگاه شایعات و اطلاعات زیادی نیز از اکسپریا Z4 Compact درز کرده بود. با معرفی اکسپریا Z3 Plus و عدم معرفی اکسپریا Z4 تصور شد که پرونده اکسپریا Z4 Compact نیز بسته شد در حالی که این طور نبود و سونی با یک تغییر نسخه کامپکت پرچمدار قبلی خود را با نام اکسپریا M5 عرضه کرد.

هنگام معرفی اکسپریا M5 بسیاری به تحسین این دستگاه پرداختند و آن را فراتر از یک میان رده خواندند. اگر به روند شکل گیری این گوشی نگاه کنیم میفهمیم که به حق این دستگاه یک میان رده نیست! چرا که در ابتدا قرار بود این دستگاه لقب کامپکت پرچمدار سونی را یدک بکشد.

چند ماه قبل یک مدل جدید از سونی با نام E5663 در بنچمارک ظاهر شد تا برخی از مشخصات این دستگاه را برای ما نمایان کند. E5663 یک اسمارت فون 4.6 اینچی بود که از پردازنده Mediatek Helio X10، رم 3 گیگابایتی، دوربین 21 مگاپیکسلی و دوربین ثانویه 13 مگاپیکسلی برخوردار بود. اما تغییر سیاست های سونی باعث شد تا این دستگاه به مرحله تولید نهایی نرسد با این حال سونی چنین مشخصاتی را همچنان حفظ کرد و آن را در یک اسمارت فون میان رده با نام اکسپریا M5 به کار برد.

اکسپریا M5 که به تازگی معرفی شده با کد E5663 شناخته می شود. تمامی مشخصات آن نیز با آنچه که در بنچمارک بالا درز کرده بود همخوانی دارد تا نشان دهد این همان دستگاهی است که چند ماه قبل قرار بود با نام اکسپریا Z4 Compact عرضه شود. البته سونی برای اکسپریا M5 تصمیمی به استفاده از صفحه نمایش 4.6 اینچی نداشت و همین مشخصات را در یک مدل با صفحه نمایش 5 اینچی پیاده کرد.

اگر شما هم مثل ما در هنگام معرفی اکسپریا M5 از مشخصات این دستگاه حیرت زده شدید حالا میتوانید به جوابی قانع کننده برسید. در واقع ما اکسپریا M5 را یک اسمارت فون فراتر از میان رده و در حد یک پرچمدار واقعی دانستیم. به راستی نیز همین گونه است چرا که این دستگاه تا پیش از این قرار بود با نام اکسپریا Z4 Compact و به عنوان نسخه مینی پرچمدار سونی معرفی شود اما تغییر سیاست های سونی این اجازه را به او نداد.