سال 2016 با تمام کش و قوس های خود رو به پایان است. کمتر از دو ساعت تا آغاز سال 2017 زمان باقی است. سال 2017، برای دوستداران تکنولوژی، مثل همیشه با نمایشگاه CES آغاز خواهد شد و از همان روزهای آغاز سال، جدیدترین تکنولوژی ها و فناوری ها از سوی شرکت ها به نمایش گذاشته میشوند.

سونی در سالی که گذشت، نمایشگاه CES 2016 را بدون تمرکز بر روی بخش موبایل آغاز کرد اما از نمایشگاه MWC، فعالیت رسمی خود در بخش موبایل را با معرفی سه محصول جذاب استارت زد.

به صورت کلی، سال 2016 به نظر سالی موفق برای سونی موبایل بود. هر چند فروش کل گوشی های هوشمند این شرکت نسبت به سال های قبل کاهش چشمگیری داشته اما سیاست جدید سونی برای بازگشت به سودآوری کاملا موفقیت آمیز پیاده شد که نمونه آن را در آخرین گزارش مالی سونی مشاهده کردیم.

مهم ترین اقدام سونی در سال گذشته، حذف سری Z و جایگزینی آن با خانواده X بود که مخالفان و موافقان زیادی داشت. این اقدام، یک حرکت ریسکی بود که سونی در شرایط نابسامان آغاز سال 2016 آن را پذیرفت که در نهایت به نظر با موفقیت نیز همراه بود.

سونی در سال 2016، مجموعا هفت گوشی هوشمند را معرفی و روانه بازار کرد. اکسپریا X، اکسپریا XA، اکسپریا X Performance، اکسپریا XA Ultra، اکسپریا E5، اکسپریا X Compact و اکسپریا XZ هفت گوشی هوشمند سونی هستند که در سال جاری معرفی شدند. البته از این تعداد، اکسپریا X Performance و اکسپریا E5 به صورت رسمی در ایران عرضه نشدند تا برای ما ایرانی ها گوشی های هوشمند سونی در سال 2016 به عدد 5 کاهش پیدا کند.

سال گذشته، سونی موفق به فروش حدود 25 میلیون گوشی هوشمند شده بود که امسال، سیاست خود را بر مبنای فروش 19 میلیون دستگاه چیده بود. البته بعد از انتشار دو گزارش مالی از سال جدید، سونی هدف نهایی خود را به 17 میلیون دستگاه کاهش داد که از این تعداد، در شش ماه اول موفق به فروش 6.6 میلیون دستگاه اکسپریا شد.

با وجود کاهش فروش گوشی های هوشمند توسط سونی، این شرکت موفق شد تا به سود آوری خالص به بخش موبایل دست پیدا کند. سونی در سه ماهه دوم سال جاری به سود 37 میلیون دلاری رسید که تقریبا یک پنجم سود بخش کنسول های بازی این شرکت است. از نظر مالی، سونی در چند سال اخیر، بهترین عملکرد را در سال 2016 و در نیمه دوم سال از خود نشان داده بود که نشان از موفقیت آمیز بودن سیاست های این شرکت دارد.

سونی در شروع سال 2016، نسخه مفهومی چند گجت پرده برداشت که یکی از آنها به نام اکسپریا EAR به مرحله عرضه نهایی رسید. قطعا این محصولات را در سال جاری نیز بیشتر خواهیم دید که نشان از تفکرات سونی برای آینده گوشی های هوشمند و تکنولوژی های نسل بعد از تلفن های همراه دارد.

به هر حال خوب یا بد، سال 2016 به پایان رسید. به نظر شما عملکرد سونی در سالی که گذشت چگونه بود؟ اگر بخواهید به عملکرد سونی از یک تا بیست، نمره بدهید، نمره شما چند است؟