Sony-IFA-2015-product-hands-on-press-event-9111
نمایشگاه IFA امسال هم به پایان رسید و شرکت های معتبر هر چه که در چنته داشتند را در این رویداد بزرگ به نمایش گذاشتند. سونی را باید یکی از شرکت های فعال در نمایشگاه امسال دانست که عملکرد بسیار مناسبی نیز از خود نشان داد. نمایشگاه امسال برای سونی و طرفدارانش تحت تاثیر معرفی خانواده اکسپریا Z5 بود که سونی را در این رویداد بیشتر در معرض دید قرار داد.

سونی هر ساله نمایشگاه IFA را بسیار جدی میگیرد و اگر نگاهی به عملکرد این شرکت در چند سال گذشته داشته باشیم به همین موضوع پی میبریم. سونی پس از جدایی از اریکسون چهار سال پیاپی این رویداد را برای معرفی پرچمداران گوشی های هوشمند خود انتخاب کرد. با پایان یافتن نمایشگاه امسال و نمایش تمامی محصولات سونی بد نیست نگاهی به عملکرد این شرکت و مقایسه با عملکرد سال های گذشته آن داشته باشیم.

سال 2012: تلاش برای خودشناسی
سونی در آخرین سال قبل از جدایی اریکسون در نمایشگاه IFA از یک پرچمدار دیگر با نام اکسپریا ARC S رونمایی کرده بود. یک سال بعد که سونی اولین حضور مستقل خود را در برلین تجربه میکرد با دست پر به این نمایشگاه آمد. اکسپریا T شاخص ترین اسمارت فون سونی در این رویداد بود که در کنار اکسپریا V و اکسپریا TX گلهای سرسبد سونی در نمایشگاه آن سال بودند. البته در کنار این سه اسمارت فون باید اکسپریا J را نیز به عنوان یک اسمارت فون میان رده اضافه کنیم.

سال 2013: آغازگر طوفان
شاید سال 2012 سونی هنوز در حال و هوای همراهی با اریکسون بود اما از ابتدای سال 2013 و با معرفی اکسپریا Z سونی وارد یک دنیای جدید شد. 9 ماه بعد از این اتفاق سونی حضوری قدرتمند در نمایشگاه IFA 2013 را با معرفی اکسپریا Z1 به عمل آورد. هرچند که سونی در سال 2013 تنها یک اسمارت فون را معرفی کرد اما همین اکسپریا Z1 به حدی خبرساز بود تا جای خالی هیچ محصول دیگری در لیست سونی احساس نشود.

سال 2014: قدرتنمایی و عرض اندام
دو نسل بالاتر از اکسپریا Z1 یک خانواده کامل بود که خود را برای حضور در برلین آماده کرد. سونی برای اولین بار در این رویداد سه محصول از یک خانواده را در سه کلاس مختلف معرفی کرد. اکسپریا Z3 به عنوان پرچمدار سونی در کنار خود یک مدل 4.6 اینچی کامپکت و نیز یک تبلت 8 اینچی را میدید. سال 2014 نیز سونی یکی از فعالترین شرکت های موبایل در این نمایشگاه بود و با معرفی سه محصول قدرتمند از خود خبرساز شد. البته سونی یک اسمارت فون دیگر با نام اکسپریا E3 که یک مدل ارزان قیمت بود را نیز با خود به برلین برد که در سیل خبرهای مربوط به سری Z3 این دستگاه کوچک به کلی مفقود شد.

سال 2015: جولانگاه تاخت و تاز مقتدرانه
اگر سال جدید میلادی برای طرفداران سونی آنچنان که باب میل هر کس است شروع نشد اما به خوبی در حال اتمام است. سال جدید با اخبار شوکه کننده احتمال واگذاری بخش موبایل سونی کام طرفداران را تلخ کرد اما رفته رفته خبرهای امیدوار کننده زیادی از سونی بدست رسید. نمایشگاه IFA تقریبا آخرین رویداد مهم فناوری در هر سال است که پس از آن شرکتها به یک استراحت چند ماهه میروند تا در سال جدید یک بار دیگر دست خود را برای رقبا رو کنند.
xperia_z5_z5c_1
امسال سونی مختصر و مفید خود را در نمایشگاه سالانه برلین نشان داد. امسال نه دیگر از اسمارت فون های میان رده خبری بود نه از لوازم جانبی متعدد و متنوع! یک خانواده کامل و بی عیب از سونی که هیچ جای انتقادی باقی نگذاشت. اکسپریا Z5 با دو برادر قوی به حدی در روزهای گذشته خبرسازی کردند که نمونه آن را در سال های قبل هیچگاه مشاهده نکرده بودیم. اکسپریا Z5 Compact با اندازه 4.6 اینچ، اکسپریا Z5 با اندازه 5.2 اینچ و در نهایت اکسپریا Z5 Premium با اندازه 5.5 اینچ و رزولوشن خیره کننده 4K برای صفحه نمایش برای هر سلیقه ای یک انتخاب مناسب بودند.

بدون شک و بی غرض در زمینه تلفنهای همراه سونی بهترین عملکرد را در نمایشگاه امسال از خود به نمایش گذاشت. از یک طرف معرفی سه اسمارت فون قدرتمند با ویژگی های خاص و برتر از رقبا و از طرف دیگر عدم حضور جدی برخی شرکتها همچون سامسونگ، ال جی، اچ تی سی و … در این رویداد باعث شد تا تمامی نگاه ها در روزهای گذشته تنها به گوشی های سری Z5 جلب شود.

سخت است که سونی را به خاطر چنین عملکردی در نمایشگاه IFA 2015 ستایش نکنیم. سونی موبایل که تا چند ماه قبل زمزمه پایان عمرش به گوش میرسید یک بار دیگر با فریادی بلند به جهان فهماند که این شرکت با اصالت هرگز نخواهد مرد. از دید ما امسال سونی موفق ترین سال خود در نمایشگاه های سالانه IFA را پشت سر گذاشت! نظر شما چیست؟