Sony Xperia Z3 review (3)-970-80
سونی شهریور سال قبل و در جریان نمایشگاه IFA 2014 از اکسپریا Z3 رونمایی کرد که برای نیمه دوم سال قبل یک اسمارت فون کامل و بدون نقص محسوب میشد. بعد از گذشت 9 ماه سونی اکسپریا Z3 Plus را به نمایش گذاشت که نسخه ای ارتقا یافته از اکسپریا Z3 لقب گرفته بود. به غیر از چیپست و پردازنده تفاوت بزرگ دیگری بین این دو دستگاه وجود نداشت. البته سونی تغییراتی از جمله حذف درپوش پورت USB، کاهش وزن و ضخامت و تغییرات کوچک دیگری در این دستگاه اعمال کرد اما مهمترین وجه تمایز اکسپریا Z3 Plus با نسل قبل خود بدون شک ارتقای پردازنده از اسنپدراگون 801 به 810 بود.

اگر یک نگاهی به پرچمداران قبلی سونی از اکسپریا Z1 تا اکسپریا Z3 Plus داشته باشیم چهار نسل از گوشی های سونی را مشاهده میکنیم که هر کدام نسبت به دیگری تکامل یافتند. در واقع پرچمداران گذشته سونی در بسیاری از جهات بر روی کاغذ تفاوت چندانی نداشتند اما سونی مرحله به مرحله بهبودهایی را در اعضای خانواده خاص خود ایجاد کرد و در هر کدام قابلیت هایی را قرار داد که آنها را از نسل های قبلی خود متمایز میکرد. پس از گذشت دو سال از معرفی اکسپریا Z1 حالا دیگر وقت آن رسیده که سونی یک تغییر عظیم در پرچمدار بعدی خود ایجاد کند که همین موضوع انتظارات را از اکسپریا Z5 بسیار بالا برده است.

در روزهای گذشته چند تصویر جدید از اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Compact به بیرون درز کرد که برخی از جزئیات پرچمدار بعدی سونی را برای ما برملا کرد. با این حال هنوز بسیاری از جنبه های اکسپریا Z5 برای ما نامعلوم است. بسیاری از همین موضوع سو استفاده کرده و شایعات زیادی را پیرامون این دستگاه و یا بهتر بگوییم کل خانواده Z5 منتشر میکنند. اما سیاست واقعی سونی در قبال پرچمدار بعدی آن چیست؟

تمامی شایعات، اخبار و تصاویر، تکه های یک پازل دشوار هستند که اگر آنها را در کنار هم قرار دهیم میتوانیم به آنچه که سونی در سر دارد نزدیک شویم. برای اکسپریا Z5 بسیاری انتظار استفاده از پردازنده جدید کوالکام را دارند. اما به نظر میرسد سونی چنین تصمیمی ندارد چرا که اسنپدراگون 820 هنوز به مرحله ای نرسیده که به گوشی های هوشمند وارد شده و روانه بازار گردد. پس با این حساب همچنان اسنپدراگون 810 به عنوان قدرتمندترین پردازنده کوالکام در اکسپریا Z5 نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تا به اینجا اکسپریا Z5 تفاوتی با اکسپریا Z3 Plus ندارد اما حقیقت ماجرا اینگونه نیست. اولین تفاوت اکسپریا Z5 با تمامی اسمارت فون های سونی حسگر اثر انگشت است که سونی برای اولین بار در این دستگاه از آن استفاده میکند. بر اساس تصاویر بدست آمده سونی حسگر اثر انگشت را بر روی دکمه پاور اکسپریا Z5 قرار خواهد داد.

به دوربین دستگاه میرسیم. با وجود اینکه سونی در نسل های قبلی پرچمداران خود بهبودهایی را در عملکرد دوربین ایجاد کرده بود اما طرفداران و علاقه مندان به سونی دیگر راضی به استفاده از یک دوربین 20.7 مگاپیکسلی در این دستگاه نیستند. آن هم زمانی که یک اسمارت فون میان رده از سونی دوربینی با کیفیت بالاتر از این را به همراه دارد. ما برای اولین بار این خبر را به شما کاربران عزیز میرسانیم که بر اساس منابع اطلاعاتی اختصاصی ما سونی در حال کار بر روی یک سنسور جدید است تا از آن در اکسپریا Z5 استفاده کند. گفته میشود که این سنسور در سری IMX3xx قرار دارد که البته این موضوع هنوز به طور رسمی تایید نشده است. به هر حال در اکسپریا Z5 ما هم همانند شما منتظر یک دوربین خارق العاده با سنسوری جدید هستیم که به احتمال قریب به یقین این اتفاق رخ خواهد داد.

تا به اینجا ما اکسپریا Z5 را یک اسمارت فون با پردازنده اسنپدراگون 810 به همراه سنسور دوربین جدید و حسگر اثر انگشت شناخته ایم. به موازای اکسپریا Z5 برادر کوچکترش اکسپریا Z5 Compact نیز در میدان حضور دارد و همزمان با پرچمدار اصلی سونی معرفی میشود. اما داستان به همینجا ختم نخواهد شد چرا که خبرها حاکی از آن است خانواده Z5 یک عضو دیگر هم خواهد داشت.

بر اساس جدیدترین اطلاعات بدست آمده سونی یک عضو جدید از خانواده Z5 را با نام اکسپریا Z5 Plus در کریسمس 2016 معرفی خواهد کرد. این خبر توسط vizileaks درز کرده و اگر صحت داشته باشد، کار ما را برای حل این پازل راحتتر میکند.
22
خانواده Z3 اولین خانواده سونی بود که یک مدل پلاس در آن حضور داشت. گویا تجربه Z3 Plus در نسل جدید گوشی های اکسپریا تکرار میشود و سونی برای اکسپریا Z5 نیز یک نسخه کاملتر با نام اکسپریا Z5 Plus عرضه میکند. نسخه ای جدید که میتواند با پردازنده ای جدید نیز همراه گردد.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم اکسپریا Z5 یک پرچمدار ارتقا یافته و متفاوت نسبت به اکسپریا Z3 Plus است. ولی در زمینه پردازنده تفاوتی با نسل قبلی خود ندارد. حالا معرفی و عرضه اکسپریا Z5 Plus در صورتی که به نیمه اول 2016 موکول گردد قطعا با استفاده از پردازنده اسنپدراگون 820 همراه خواهد بود. به نظر میرسد سیاست سونی بر این اصل استوار است که فعلا پرچمدار جدید خود را بدون ارتقا در زمینه پردازنده و با ایجاد تغییراتی اساسی نسبت به نسل قبل عرضه کند و پس از گذشت چند ماه یک نسخه ارتقا یافته از آن را با پردازنده ای جدید و بهبودهای کوچک با نام اکسپریا Z5 Plus روانه بازار کند.

شاید سونی تصمیم دارد تا از سیاست معرفی دو پرچمدار مستقل در هر سال صرف نظر کرده و از این پس هر سال یک مدل از خانواده Z و یک نسخه ارتقا یافته از آن را با نام پلاس عرضه کند. با توجه به سرعت رشد تکنولوژی این حقیقت قابل پذیرش است که یک اسمارت فون تا یک سال نمیتواند در صدر بهترین های بازار قرار بگیرد و همین موضوع نیازمند آن است که در بین معرفی دو نسل جدا، حداقل یک مدل با مشخصاتی برتر از قبل قرار بگیرد تا میدان را تا زمان معرفی نسل بعدی به دست بگیرد.