Project_Glass

عینک گوگل یکی از پرسروصدا ترین اختراع های سال ۲۰۱۲ بود که توسط مجله تایمز به عنوان یکی از سه اختراع بر تر سال انتخاب شد. این عینک را می توان به عنوان موفق ترین محصولی که در آن از تکنولوژی واقعیت افزوده استفاده شده معرفی کرد. عینک گوگل که تحت سیستم عامل اندروید طراحی شده است، امکانات فراوانی را در اختیار کاربر قرار می دهد از جمله: تقویم، نقشه، جستجوی گوگل، چت تصویری و….

عینک‌های گوگل توانایی ضبط و پخش زنده ویدئو و اطلاعات را روی نمایشگری دارند که در بالای چشم راست تعبیه شده است. جستجو در وب و مشاهده ایمیل و عکس روی این عینک امکان‌پذیر است و شرکت گوگل اعلام کرده که قصد دارد تا امکانات بیشتری را به آن بیفزاید. بر اساس قطعه فیلمی که گوگل بر روی شبکه اجتماعی گوگل پلاس منتشر کرده، عینک گوگل امکان نمایش پیام های دریافتی، جلسات گفتگوی اینترنتی (چت)، برنامه ملاقات، آب و هوا و نقشه های راهنما را در میدان دید کاربر خواهد داشت.

Google_Glass_Explorer_Edition

سیستم عامل این عینک همانطور که اشاره کردیم اندروید می‌باشد.از لحاظ نرم‌افزاری، پیشاپیش تمام برنامه‌های کاربردی توسط گوگل طراحی شده بود. اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، تقویم گوگل، نقشه گوگل، فضای اجتماعی گوگل پلاس، جستجوی گوگل، چت تصویری هنگ اوت و سایر موارد قبل از ارائه این عینک مورد استفاده کاربران گوگل بوده‌اند. البته تناسب‌هایی نیز در ارتباط با برنامه‌ها و عینک گوگل به وجود آمده. به عنوان مثال می‌توان به رابط فرامین صوتی هوشمندتر و برنامه‎های خاص دیگر اشاره کرد.

کنترل این عینک از طریق فرمان صوتی، صفحه لمسی جانبی و دکمه‎ای که روی آن قرار داده شده انجام می‌شود. فرمان‌های صوتی با کلیدواژه‌هایی چون ok glass و یا google و دستورهای بعدی مانند take a picture یا record a video یا get direction انجام می‌پذیرند.

google-glass-macro

استفاده از این محصول شگفت انگیز فقط و فقط برای کارشناسان دنیای فناوری و افراد خاص بود. خبر ها حاکی از آن است که این محصول تا اواسط سال 2014 میلادی به بازار خواهد آمد و در حال حاضر فقط تعداد محدودی با نام Explorer Edition توزیع گشته است.

اما مهم ترین بخش خبر اینجاست که همزمان با رونمایی جهانی، این محصول در تهران نیز رونمایی شد. این روزها خیابان جمهوری شاهد رفت و آمد های دوستداران تکنولوژِی شده است و همه برای دیدن این محصول فوق العاده به این خیابان سفر می کنند.گفته می شود یکی از مراکز کامپیوتری در تهران یکی از عینک‌های گوگل را به قیمت ۱۰ میلیون تومان به فروش گذاشته است.ولی هنوز هم قیمت نهایی آن مشخص نیست!