امروزه تکنولوژی هایِ مورد استفاده در گوشی هایِ هوشمند تقریباً به شکل راکدی درآمده است. کمپانی هایِ سازنده گوشی هایِ هوشمند مدتی است که دیگر راه حل جدید و جذابی برایِ هوشمندتر شدن گوشی هایِ ساخته شده اراه نداده اند و به زعم بسیاری از کارشناسان این حوزه، تکنولوژی هایِ مورد استفاده در گوشی هایِ هوشمند به نحوی دچار یک توقف شدید شده است.

در این بین، همانطور که کارشناسان پیشنهاد داده اند، این کمپانی هایِ خلاق هستند که میتوانند با تفکرات آینده نگرانه خود به نحوی کاربرد گوشی هایِ هوشمند که نقش بسیار زیادی در زندگی روزمره ما انسان ها ایفا میکنند و به نحوی در تمام طول روز همراه ما هستند را دچار تغییر و تحولاتی بنیادین کنند یا کاربرد آنها را بهبود بخشند.

یکی از حوزه هایی که در آن گوشی هایِ هوشمند چندین و چند سال است حرکت رو به جلو و مثبتی را تجربه نکرده اند حیطه باتری گوشی هایِ هوشمند میباشد. تکنولوژی باتری برایِ ابزارهایِ قابل حمل چندین سال است که با تغییر و تحولات خاصی مواجه نشده است و به همین دلیل کمپانی هایِ متفکر و آینده نگر در صدد هستند تا این نقیصه را برطرف کنند.

اما از قضیه حجم باتری گوشی هایِ هوشمند و بهینه سازی هایِ لازم که بگذریم، به موضوع شارژ باتری میرسیم. در حال حاضر شارژ گوشی هایِ هوشمند به 2 صورت انجام میگیرد: یا این شارژ از طریق سنتی و کابل و شارژر انجام میگیرد، که به آن ارتباط سیمی برایِ شارژ میگویند؛ یا اینکه این عمل بدون استفاده از سیم و با کمک تراشه ای خاص انجام میگیرد، که اصطلاحاً به آن شارژ وایرلس یا بیسیم میگویند.

در حال حاضر تعداد بسیار کمی از گوشی هایِ هوشمند دنیا از شارژ وایرلس یا بدون سیم بهره میبرند، چون این نوع فناوری برایِ شارژ ابزارهایِ قابل حمل هنوز آنطور که باید و شاید ارتقا نیافته است. حال آینده نزدیکی را تصور کنید که برایِ شارژ گوشی هوشمند خود نه نیاز به وسیله خاصی همچون کابل و شارژر داشته باشید، نه حتی به پلیت هایِ شارژ بیسیم!

امروز پتنتی از سونی به بیرون درز پیدا کرده است که در تاریخ 9 نوامبر 2016 میلادی در اداره حقوق معنوی ایالت متحده آمریکا به ثبت رسیده است. این پتنت در واقع آینده ای را برایِ ما به تصویر میکشد که شاید همگی انتظار آنرا داشتیم یا به نحوی شاید در دنیایِ وهم و خیال به آن اندیشیده ایم و تصور آنرا در ذهن پرورانده ایم، اما در نهایت نا اُمید شده و دست از این رویا کشیده ایم.

به لطف آقایان James Richard و Charles McCoy، که دو تن از مخترعان و ایده پردازان مجموعه سونی هستند، پتنتی با عنوان شارژ گوشی هوشمند از طریق تمامی لوازم الکترونیکی به ثبت رسیده است. این پتنت اشاره میکند که در آینده ای نزدیک شما میتوانید گوشی هوشمند اکسپریایِ خود را از طریق هر ابزار یا وسیله الکترونیکی که در حال دریافت انرژی است یا در خود انرژی ذخیره کرده است، شارژ کنید، بدون اینکه نیاز به حمل هیچ گونه وسیله خاصی داشته باشید!

بعله، درست شنیدید! سونی چنین پتنتی را به ثبت رسانده است و در قسمت توضیحات نیز اشاره کرده است که شاید در آینده ای نه چندان دور، بتوانید گوشی هوشمند اکسپریایِ خود را از طریق لوازم الکترونیکی دیگر همچون ماشین لباسشویی، مایکرو ویو، یخچال و حتی گوشی هوشمند دوستتان شارژ کرده و دیگر نگران خاموش شدن گوشی هوشمند خود تا رسیدن به خانه نباشید.

سونی توضیح میدهد که این کار از طریق شبکه شدن ابزارهایِ مذکور انجام میگیرد و حرکتی در جهت هوشمندتر شدن و راحت تر شدن زندگی انسان و درآمدی بر تبادل اطلاعات در اینترنت اشیاء از طریق ارتباط بیسیم میباشد. همچنین، در این طرح موضوع انتقال شارژ و اطلاعات به صورت بیسیم به سایر دستگاهها نظیر دستگاههایِ بلو-ری، اسپیکرها و ساندبارها نیز آورده شده است.

بدیهی است که این موضوع فعلاً در حد یک ایده به ثبت رسیده میباشد و همچون هزاران هزار ایده ای که ثبت شده اند، شاید هیچگاه به مرحله اجرا نرسد؛ اما همینکه سونی به عنوان یک کمپانی خلاق و برتر در زمینه تکنولوژی به فکر معضل خالی شدن شارژ باتری گوشی هایِ هوشمند افتاده است خود حرکت بزرگی است، که میتواند پایه گذار ایده هایِ مختلفی در زمینه شارژ گوشی هایِ هوشمند در آینده ای نزدیک شود.