Sony-Xperia-F833X-OnLeaks_4-640x640
اکسپریا X این روزها در کشور ما با طرح ها و شرایط ویژه ای به فروش میرسد. فروش این دستگاه در دو ماه گذشته با استقبال خوبی همراه شده، به همین خاطر طرح های تشویقی این دستگاه از طرف سونی موبایل همچنان در کشور ادامه پیدا کرده است.

در حالی کمتر از دو هفته تا معرفی نسل جدید خانواده X زمان باقی است که هنوز اکسپریا X به چشم یک اسمارت فون تازه وارد به بازار دیده میشود. شاید آنهایی که این روزها به دنبال خرید یک گوشی هوشمند جدید هستند، بین خرید اکسپریا X و صبر کردن برای نسل بعدیِ اکسپریا دو دل باشند.

زمانی میتوان این شک را از بین برد که اکسپریا X را با آنچه که از نسل بعدی آن میدانیم در دو طرف ترازو قرار دهیم و ببینیم نسل جدید خانواده X چه تفاوت هایی با نسل اول دارد؟ در حقیقت سونی پرچمدار جدید خود را در چه بخش هایی نسبت به اکسپریا X ارتقا میدهد و چه بخش هایی همچنان مشابه با اکسپریا X خواهد بود.

طراحی
طبق تصاویری که تا به امروز از عضو آینده سونی به دست ما رسیده طراحی دگرگون شده در این دستگاه کاملا تایید میشود. اگر به دنبال یک محصول کاملا متفاوت از سونی هستید پس دست نگه دارید، چرا که پرچمدار آینده سونی متفاوت تر از تمامی محصولاتی است که تا امروز از سونی دیدید…
XR-3
پردازنده
اکسپریا X با وجود تمام شاخصه های قدرتمندش، پردازنده ای را در دل خود جای داده بود که همه به چشم یک پردازنده میان رده به آن نگاه میکردند. هر چند که در عمل این دستگاه با پردازنده اسنپدراگون 650 بسیار سریع عمل میکرد اما پردازنده نسل آینده سونی قطعا نقطه قوت آن نسبت به اکسپریا X خواهد بود. به احتمال بسیار قوی پردازنده اسنپدراگون 820 و به احتمال ضعیف نسخه ارتقا یافته آن یعنی اسنپدراگون 821 در پرچمدار جدید سونی به کار گرفته خواهد شد.

دوربین
اطلاعات ما از پرچمدار جدید سونی نشان میدهد بر روی کاغذ دوربین آن با اکسپریا X تفاوتی نخواهد داشت. دوربین 23 مگاپیکسلی اصلی در کنار 13 مگاپیکسلی سلفی مشخصات این دستگاه هستند. اما در بخش فیلم برداری پشتیبانی از حالت 4K برای این دستگاه یکی از برتری های آن در مقایسه با اکسپریا X است. هر چند که باید این را هم در نظر بگیریم که سونی معمولا با وجود سنسورهای مشابه همیشه در نسل های جدید بهبودهایی را در دوربین های خود ایجاد میکند. ضمن اینکه ظواهر نشان میدهد پرچمدار آینده سونی از فلاش دوگانه برخوردار خواهد بود که نمونه آن را نه تنها در اکسپریا X بلکه در هیچ یک از گوشی های سونی تا به امروز ندیده بودیم.
androidpit-sony-xperia-x-camera-flash-w782
صفحه نمایش
اکسپریا X دارای صفحه نمایش 5.0 اینچی با رزولوشن 1080×1920 است. برای پرچمدار جدید سونی همین رزولوشن متصور است با این تفاوت که اندازه صفحه نمایش به 5.2 اینچی افزایش پیدا کرده است. پس اگر صفحه نمایش 5.0 اینچی برای شما کوچک است میتوانید اندکی صبر کنید تا یک اسمارت فون قدرتمند از سونی را با صفحه نمایش 5.2 اینچی مشاهده کنید.

حافظه

اکسپریا X دارای دو مدل 32 گیگابایتی و 64 گیگابایتی است. برای پرچمدار جدید سونی نیز همین احتمال میرود که دارای دو مدل 32 گیگابایتی برای نسخه تک سیم و 64 گیگابایتی برای نسخه دو سیم باشد. همچنین حافظه رم نیز ممکن است به 4 گیگابایت ارتقا یابد که در مقایسه با رم 3 گیگابایتی اکسپریا X تفاوت دارد. با این حال در مورد حافظه دستگاه هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

نرم افزار
اکسپریا X در حال حاضر نسخه اندروید 6.0.1 را که آخرین نسخه موجود است اجرا میکند. در این فاصله کم تا معرفی نسل آینده و عدم معرفی نسخه ای جدید تا به امروز، به احتمال قریب به یقین همین نسخه در پرچمدار جدید سونی نیز به کار گرفته خواهد شد. البته سونی همیشه نشان داده که در پرچمداران خود از قابلیت ها و امکانات نرم افزاری جدیدی استفاده میکند که این اتفاق نیز قطعا در این دستگاه خواهد افتاد.
Xperia-X
سایر ویژگی ها
مهمترین قابلیتی که در پرچمدار جدید سونی برای اولین بار مشاهده خواهیم کرد برخورداری از پورت USB Type-C است. همچنین این دستگاه به احتمال زیاد استاندارد مقاومت در برابر آب IP68 را خواهد داشت.

آنچه که در بالا به آنها اشاره کردیم، مشخصاتی است که تا به امروز از پرچمدار جدید سونی به دست آمده است. این دستگاه که احتمالا اکسپریا XR نام دارد روز 11 شهریور معرفی خواهد شد و تا آن روز قطعا اطلاعات بیشتری از آن به دست خواهد آمد. با تمام این تفاصیل و بر اساس آنچه که تا این لحظه میدانیم به نظر شما تفاوت های این دستگاه با اکسپریا X قابل قبول است؟