موضوع خرید یک اسمارت فون با قیمت مناسب در مقابل کارایی زیاد، همواره به صورت یک سوال بزرگ در ذهن خریداران بوده و هست. شاید برای آن کسی که هیچ محدودیتی از نظر هزینه خرید یک گوشی هوشمند ندارد، انتخاب یک گوشی با کیفیت چندان دشوار نباشد، اما برای آنهایی که اقتصادی تر به موضوع نگاه میکنند و میخواهند با هزینه ای متوسط یک گوشی مناسب را انتخاب کنند، این موضوع به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد.

در سطح متوسط بازار، اصولاً مهمانان ناخوانده ای حضور دارند که میان رده های بازار را به چالش میکشند. مهمانانی که خود روزی بر اریکه قدرت نشسته بودند و حالا با ظهور فرمانروایانی جدید، جای خود را به آنها دادند. همین موضوع مشکل را برای انتخاب درست از بین یک گوشی میان رده و گوشی پرچمدار سابق برای کاربران سخت و دشوار میکند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای خرید یک گوشی با قیمت متوسط، بین دو گزینه تردید داشته باشید. میان رده جدیدی که وارد بازار شده یا پرچمدار قدیمی که عمری از آن گذشته اما هنوز اصالت و قدرت خود را دارد. بارها و بارها در سال های اخیر این چالش بین گوشی های سونی هم ایجاد شده بود که گاهی کاربران میان رده جدید و گاهی پرچمدار سابق را انتخاب کردند. اما چه دلیلی برای انتخاب هر کدام وجود دارد؟

ما امروز اینجا هستیم تا به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشیم تا شاید بتوانیم کمک خوبی برای خریداران گوشی باشیم که بین این دو گزینه تردید دارند. ما در این مورد ملاک را گوشی های سونی قرار میدهیم، اما با اندکی تفاوت میتوان به سایر گوشی های هوشمند نیز تعمیم داد. در ابتدا یک اصل تقریباً در تمامی برندها نسبتاً ثابت است که برای برابری قیمت یک پرچمدار با میان رده، بیشتر از یک سال زمان نیاز است. یعنی یک پرچمدار تقریباً بعد از گذشت یک سال و نیم تا 2 سال به قیمت میان رده های روز میرسد.

بدیهی است که هر کدام از این دو گروه اسمارت فون، مزایا و معایبی در مقایسه با هم دارند. به طور کلی در دو بخش به این موضوع نگاه میکنیم. دلایلی که میان رده را انتخاب کنیم و یا دلایلی که انتخاب ما پرچمدار سال قبل باشد. در این مقاله همراه ما باشید.


انتخاب پرچمدار قدیمی به جای میان رده جدید

تمام آن دلایلی که ما در این بخش نیاز به ذکر داریم در یک ضرب المثل قدیمی خلاصه میشود. “شیر وقتی پیر بشه باز هم شیره”. یک گوشی برای اینکه لقب پرچمدار را بدست آورد استانداردهایی را باید داشته باشد که در میان رده ها کمتر به آن توجه میشود. کیفیت در یک پرچمدار حرف اول را میزند. جنس بدنه، کیفیت ساخت، کیفیت قطعات، کیفیت صفحه نمایش، کیفیت صدا و هر چیزی که به واژه کیفیت خلاصه میشود در پرچمداران مورد اهمیت است. پرچمدار یعنی بهترین در دوره خود که شامل مجموعه ای از قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری میشود که سازنده گوشی در یک محصول گنجانده است.

بسیاری از قابلیت ها هستند که نه تنها در پرچمدار یک سال قبل، بلکه در پرچمداران چند سال قبل هم قرار دارند که میان رده های امروزی از آن محرومند. گوشی های سونی را مثال میزنیم. شما یک دستگاه اکسپریا XZ را بدست بگیرید. دوربین آن تنظیمات گسترده ای در اختیار شما قرار میدهد که در میان رده های جدید خبری از آن نیست! لرزشگیر دیجیتالی ویژه این گوشی فراتر از لرزشگیر استاندارد بهترین میان رده های 2018 است. در بخش صدا شما فراتر از آنچه که انتظار دارید را بدست خواهید آورد. قدرت پردازنده با وجود اینکه یک یا دو نسل قدیمی تر است اما نسبت به میان رده های جدید برتری مطلق دارد. یا سنسورهای به کار رفته در پرچمداران قدیمی را در نظر بگیرید که از نظر کمی و حتی کیفی به مراتب بیشتر و بهتر از میان رده های امروزی است.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، کیفیت در پرچمداران فراتر از میان رده هاست. شاید از نظر اعداد و ارقام یک میان رده از پرچمدار یک سال قبل بهتر باشد، اما این را نباید فراموش کنیم که اعداد بر روی کاغذ ملاک نیست. سرعت خواندن و نوشتن در حافظه داخلی یک پرچمدار قدیمی چه بسا چندین برابر میان رده امروز باشد که از نظر ظرفیت روی کاغذ فراتر از آن پرچمدار است. دوربین با مگاپیکسل کمتر در یک پرچمدار قدیمی ممکن است بسیار بهتر از دوربین یک میان رده با مگاپیکسل بالاتر باشد.

در مجموع بیشترین دلایلی که برای انتخاب یک پرچمدار، هر چند قدیمی وجود دارد مباحث مربوط به کیفیت است. عمر مفید یک گوشی که لقب پرچمدار را یدک میکشد از یک گوشی میان رده بیشتر است. در کنار این عمر مفید، بازدهی دستگاه در مقایسه با مشخصات روی کاغذ نیست در این گوشی ها بالاتر خواهد بود. پس پرچمدار سال قبل حتی اگر پیر هم شده باشد هنوز در مقایسه با یک میان رده برتری هایی دارد که نمیتوان به سادگی از آن گذشت.


انتخاب میان رده جدید به جای پرچمدار

شاید اگر قسمت اول مقاله را که مربوط به برتری های پرچمدار قدیمی نسبت به میان رده جدید بوده را خوانده باشید، تصمیم قاطع خود را برای انتخاب پرچمدار قدیمی بگیرید. اما توصیه میکنیم این بخش را هم مطالعه کنید. چرا که وقتی کمپانی سازنده میان رده های جدید را عرضه میکند، قطعاً دلایلی برای جذب مشتری دارد.

اولین دلیل برای انتخاب میان رده های جدید به جای پرچمدار قدیمی، همین “جدید بودن” آنهاست. تکنولوژی با سرعت در حال پیشرفت است. ممکن است امروز یک تکنولوژی در گوشی های میان رده و حتی ارزان قیمت قرار بگیرد که یک سال قبلا اصلا وجود نداشته است! عمده این پیشرفت ها در بخش ظاهری گوشی ها است. طراحی گوشی ها به سرعت در حال به روزرسانی است به طوری که امروز میان رده ها به مراتب نوین تر و مخاطب پسندتر از پرچمداران قدیمی هستند. یک یا دو سال قبل، در طراحی گوشی ها از حاشیه های زیادی استفاده شده بود که امروز میان رده ها با حاشیه های کم جلوه بهتری نسبت به آنها دارند. یا مثلا استاندارد 18:9 امروز در گوشی های میان رده سونی هم دیده میشود که حتی یک سال قبل در پرچمداران سونی هم وجود نداشت.

به روز بودن میتواند در جای جای یک گوشی خود را نشان دهد. فقط چند ماه زمان نیاز بود تا یک قابلیت مثل USB Type-C از پرچمداران به میان رده های سونی نفوذ پیدا کند. نیمه دوم سال 2016 این ویژگی برای اولین بار در سونی مورد استفاده قرار گرفت و چند ماه بعد، میان رده های نخست سال 2017 از آن بهره بردند. در واقع میان رده های 2017 از قابلیتی بهره بردند که پرچمداران یک سال قبل فاقد آن بودند.

بخش نرم افزاری هم گاهاً میتواند تحت تاثیر این به روز بودن قرار بگیرد. هر چند که معمولا عمر به روزرسانی گوشی های پرچمدار بیشتر از میان رده هاست، اما پرچمدار دو سال قبل دیگر آخرین روزهای پشتیبانی نرم افزاری خود را سپری میکند در حالی که میان رده روز میتواند حداقل تا 1 سال و یا بیشتر تحت حمایت نرم افزاری سازنده قرار بگیرد.

با وجود اینکه پرچمداران مجموعه ای از بهترین ها را در اختیار دارند، اما گاهی اوقات برخی از میان رده ها بر روی یک ویژگی خاص تمرکز میکنند که حتی از آن نظر بهتر از پرچمدار هم دوره خود هم هستند. به طور مثال سونی سری الترا را با هدف تمرکز بر عکاسی سلفی عرضه میکند. یا ممکن است یک برند گروهی از گوشی های خود را با هدف عمر بالای باتری عرضه کند. پس اینجا کسی که عکاسی سلفی یا عمر باتری برای او مهم است، گزینه ای بهتر از یک میان رده را که بر روی این موارد تمرکز دارد پیش روی خود نخواهد داشت.


نتیجه گیری

ما برای انتخاب هر کدام از این دو گروه، یعنی پرچمداران قدیمی یا میان رده های جدید دلایلی ذکر کردیم که میتواند این دلایل با توجه به سلایق هر خریدار مورد ارزیابی قرار بگیرد. شاید خلاصه این مقاله را در چند خط به این صورت توضیح دهیم که اگر نگاهی تخصصی و حرفه ای تر به گوشی دارید، انتخاب یک پرچمدار، هر چند قدیمی تر نسبت به میان رده های جدید عاقلانه تر است. اگر علاقه به کارهای توسعه دهندگی مثل تغییر رام و یا نصب مودهای مختلف دارید، پرچمداران قدیمی به شدت توصیه میشود. چرا که توسعه دهندگان توجه بسیار بیشتری به آنها دارند. اما اگر نگاه چندان تخصصی به گوشی هوشمند ندارید و یا قصد معرفی یک گوشی به فردی با این خصوصیات را دارید، شاید میان رده های جدید انتخاب مناسب تری باشند. به طور مثال بانوان که عکاسی سلفی و یا زیبایی ظاهری گوشی برای آنها اهمیت بیشتری دارد یا افراد مسن تر که نگاه تخصصی به گوشی ندارند، با یک میان رده تجربه بهتری را در مقایسه با پرچمدار قدیمی رقم خواهند زد.