z1
اگر به خاطر داشته باشید هفته گذشته بود که جزئیات مربوط به شماره ساخت لالی پاپ برای اکسپریا Z2 با کمک Handset Detection لو رفته بود. در خبرهای قبلی به این نتیجه رسیده بودیم که سونی در حال کار بر روی فریمور ۲۳٫۱٫A.0.537 با نسخه نرم افزاری اندروید 5.0.2 است و حالا این بار نوبت به اکسپریا Z1 و اکسپریا Z1 Compact رسیده است تا اطلاعاتی از شماره ساخت اندروید 5 این دستگاه به دست ما برسد.

این بار هم Handset Detection به کمک ما آمده است تا جزئیات فریمور نرم افزاری اندروید لالی پاپ را برای دو دستگاه دیگر از خانواده اکسپریا برملا کند. اکسپریا Z1 که معمولا در دریافت آپدیت های نرم افزاری با اکسپریا Z1 کامپکت و اکسپریا Z Ultra به طور مشترک عمل میکند، قرار است لالی پاپ را با شماره ساخت 14.5.A.0.119 تجربه کند. البته به احتمال قوی این شماره ساخت به عنوان یک نسخه آزمایشی و تنها برای گذراندن مراحل تست باشد و سونی نسخه نهایی اندروید 5.0 را برای این دستگاه با شماره ساختی بالاتر از این عرضه کند. با این حال سری ساخت این فریمور مشخص میکند که اندروید 5 در اکسپریا Z1 همچنان با رقم 14 آغاز خواهد شد.

z1

 

اما برای اکسپریا Z1 کامپکت نیز به عنوان برادر کوچکتر اکسپریا Z1 جزئیاتی از یک شماره ساخت مربوط به اندروید 5.0 به بیرون درز کرده است. فریمور مربوط به این دستگاه نیز تا حد زیادی شبیه به مدل اکسپریا Z1 است و به نظر میرسد این فریمور نیز به عنوان یک فریمور آزمایشی در حال کار بر روی اکسپریا Z1 کامپکت است. شماره ساختی که از این دستگاه نمایان شده 14.5.A.0.80 میباشد.

z1-c

ماجرای سونی و اندروید 5 کاملا با اتفاقات دوره های گذشته تفاوت دارد. اطلاعات ما در حال حاضر از این نسخه بسیار کم است و بر خلاف سال های گذشته سونی به شدت از درز اخبار مربوط به نسخه جدید جلوگیری میکند. تنها اطلاعات ما تا به امروز از لالی پاپ محدود به اعداد و ارقام فریمور های این نسخه است و اطلاعاتی دیگر از آن در اختیار ما قرار ندارد. با این وجود به محض دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه شما را از آن با خبر خواهیم کرد.