ps4-pro-home-hero-desktop-tablet-01-ps4-eu-06sep161

بسیاری از منتقدین از فروش بی سابقه کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro شوکه شده اند، چون هنوز یک هفته هم از عرضه این کنسول نمیگذرد که فروش کنسول هایِ سونی در کشور انگلستان به میزان 200 درصد افزایش را تجربه کرده است. Eddie Makuch، یکی از خبرنگاران سایت خبری Gamespot در این باره مینویسد:

با استناد به آمارهایِ مؤسسه معتبر MCV، فروش هفته به هفته کنسول PS4 با عرضه کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro رُشدی 204 درصدی را نسبت به هفته قبل ( 12 نوامبر 2016 میلادی ) نشان میدهد. بر اساس گزارشات منتشر شده، حدود 65 درصد از کُل فروش کنسول هایِ پلی استیشن در هفته گذشته مربوط به کنسول PS4 Pro میباشد. در این بین، نسخه اصلی کنسول PS4 نیز در آمارهایِ هفته به هفته رُشد فروش 8.5 درصدی را در هفته اَخیر تجربه کرده است.

هیچگونه شکی در این موضوع وجود نداشت که با عرضه کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro، میزان فروش کنسول هایِ سونی رُشد بسیار زیادی را تجربه خواهد کرد، چون هر چه باشد از آخرین بروزرسانی سخت افزاری کنسول پلی استیشن حدود 3 سال میگذرد و تازه سازی سخت افزار هیچوقت ضرری برایِ کمپانی هایِ بزرگ فعال در این حوزه ایجاد نخواهد کرد.

البته این فروش فعلاً برایِ کشور انگلستان رقم خورده است و شکی نیست که فروش 3 ماهه آخر سال میلادی جاری برایِ سونی بسیار سودآور باشد و حتی شاید بهترین فروش سونی در سال 2015 میلادی را نیز پشت سر بگذارد. یکی از دغدغه هایِ اصلی سونی نشان دادن قدرت بیشتر کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro به شکلی بود که فروش کنسول اصلی کنسول PS4 که هم اَکنون 299 دلار قیمت دارد کاهش نیابد.

اما این موضوع به همین سادگی ها هم نیست. اگر سونی کنسول PS4 را از رده خارج میکرد و کنسول PS4 Pro را جایگزین آن میکرد، شاید میتوانست بر رویِ ویژگی هایِ سخت افزاری برتر کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro مانور زیادی همچون کمپانی اَپل دهد، اما از طرفی خیل عظیمی از کاربران کنسول اصلی PS4 را از دست میداد و به نوعی باعث از دست رفتن کاربران خود میشد.

از طرفی، پَست شمردن کنسول قدرتمندی همچون PS4 که مدت زمان زیادی از عمر آن نمیگذرد کار درستی نیست، چون هنوز این کنسول قدرت بسیار زیادی دارد و از طرفی طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد. علاوه بر همه اینها، اگر سونی کنسول PS4 را از رده خارج میکرد، چگونه میتوانست بر رویِ قابلیت هایِ برتر کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro تأکید داشته باشد؟

به نظر میرسد سونی کار خود را یکبار دیگر به خوبی اَنجام داده است، چون استراتژی بسیار درستی را برایِ بازاریابی انتخاب کرده است. کنسول PS4 Pro که قابلیت پشتیبانی از خروجی 4K را در کنار فناوری HDR به کاربران هدیه میدهد هم اَکنون با قیمت 399 دلار در دسترس کاربران قرار دارد، در حالی که کنسول محبوب PS4 با پشتیبانی از فناوری HDR با قیمتی بسیار پایین تر و حدود 299 دلار در اختیار کاربرانی است که تلویزیون هایِ 4K ندارند و نمیخواهند هزینه گزافی کنند.

از طرفی، هدست واقعیت مجازی سونی که بر رویِ هر دو کنسول به خوبی جواب میدهد با قیمتی معادل 399 دلار در دسترس علاقه مندان قرار دارد و کاربران سراسر دنیا میتوانند با خرید Playstation VR سونی سرگرمی هایِ خود را به سطح بالاتری ارتقا دهند. کارشناسان پیش بینی میکنند که سونی امسال تعطیلات ویژه ای را پشت سرخواهد گذاشت و سود بسیار کلانی عاید این کمپانی اَصیل ژاپنی خواهد شد.

منبع: