sony_z3_breakdown_1

عصر گوشی هایِ هوشمند ، شرکت هایِ بزرگ زیادی را به خود دیده است که قاعده بازی را در بازار آشفته موبایل باخته اند . در میان شرکت هایِ کره ای و ظهور شرکت هایِ چینی تازه کار ، بعضی از بزرگان این عرصه فروغ گذشته خود را از دست داده اند . اما در این بین ، سونی هنوز هم دست از کیفیت برنداشته و محصولات با کیفیتی را مانند پرچمداران نیمسال دوم خود ، گوشی هایِ هوشمند اکسپریا Z3 و اکسپریا Z3 Compact به دنیا معرفی و عرضه میکند . امروز گروهی از مهندسینی که وظیفه خطیر طراحی آخرین پرچمداران ژاپنی سونی را به عهده داشته اند سفری به هند داشته و در مصاحبه ای با رسانه NDTV Gadgets ، از ناگفته های طراحی و مهندسی ساخت این شاهکار پرده برداشتند . در ادامه با این مقاله جذاب با ما همراه باشید …

در این مصاحبه برخی از مهندسین رده بالایِ سونی موبایل از جمله یـوشیکـازو ساکـامـاتـو ( مدیر ارشد پروژه و مسئول برنامه ریزی ) ، هیـروشی تـاکـانـو ( قائم مقام دفتر تحقیقات واحد توکیو ) ، شیمپِی یـامـاگـوچـی ( مهندس مکانیک و مسئول طرح هایِ مفهومی از بخش طراحی هایِ پیشرفته صنعتی ) و یـاسـوتـاکـا کـاشیـواکـی ( مهندس ارتباطات و طراح سخت افزار ) که نزدیک به 10 سال است به صورت تنگاتنگ با سونی موبایل در ارتباط است ، حضور داشتند . کاشیواکی اذعان کرد که در پروژه خانواده Z3 نزدیک به 300 مهندس با تخصص هایِ ویژه همکاری داشتند .

از بین این چهار مهندس ، ابتدا به سراغ تاکانو رفتیم ، که شاید مهمترین نقش را در این پروژه داشت – مهندسی و طراحی دوربین گوشی Z3 . وقتی به سراغ تخصص تاکانو رفتیم ، وی با حساسیت بسیار بالایی بر رویِ آمار و ارقام تأکید میکرد . او ابتدا یک سخنرانی کوتاه پیرامون دوربین گوشی Z3 و تکنولوژی به کار رفته در آن مطرح و سپس اذعان کرد که بخش دوربین در آخرین نسل گوشی هایِ هوشمند سونی نسبت به نسل قبل جهش هایِ بسیار بزرگی داشته است . تاکانو در ادامه گفت : ” ما سعی کردیم بیشتر از هر زمانی از تخصص مهندسین بخش سایبرشات که در قسمت دوربین هایِ دیجیتال سونی فعالیت داشتند در این پروژه استفاده کنیم ” . اما نباید فراموش کنیم که یکی از بزرگترین دستاوردهایِ ما در بخش دوربین گوشی Z3 ، توسعه نرم افزاری دوربین و هماهنگ سازی هر چه بیشتر آن با سخت افزار قوی به کار رفته در این گوشی است . به عقیده تاکانو ، یک عکس خوب ، حاصل عملکرد هماهنگ دو بخش سخت افزار و نرم افزار است .

ساکاماتو افزود : ” نباید از تلاش مهندسین نرم افزاری سونی غافل شویم . اینکه هر کاربری با هر سطح اطلاعات بتواند عکس خوبی بگیرد ، یک دستاورد بزرگ است ” . تاکانو توضیح داد : ” در بخش نرم افزار دوربین گوشی Z3 ما 2 حالت اتومات و اتومات خارق العاده داریم . در بخش اتومات خارق العاده ، سخت افزار محیط را شناسایی میکند ، سپس نرم افزار تشخیص میدهد که چه نوع عکسی میتوانید بگیرید . اینجاست که سنسور نرم افزاری میتواند به درستی تشخیص دهد که سوژه مورد نظری که قصد عکسبرداری از آن دارید چیست ، در نتیجه بهترین تنظیمات رنگ ، فوکوس و پس زمینه را برای عکسبرداری انتخاب میکند ” .

شاید یکی از اشکالات عدیده ای که به این بخش وارد است ، این است که اگر زیاد به این حالت اتومات خارق العاده وابسته شوید ، کنترل گرفتن عکس از دستتان خارج خواهد شد . در نتیجه شاید با تغییر دادن حالت عکسبرداری ، بتوانید پس زمینه یا سوژه ای که قصد عکسبرداری از آن را دارید تغییر دهید . اما در اینجا با تعداد زیادی از انتخاب هایِ سردرگم کننده مواجه میشوید که برای حالت هایِ مختلف تعیین شده اند . این دقیقاً مرز بین عکسبرداری با یک گوشی هوشمند و یک دوربین واقعی است .

sony_z3_breakdown_2

سپس ، تاکانو پلتفرم اصلی گوشی Z3 را به ما نشان داد و فرصت یافتیم آن را با پلتفرم اصلی گوشی Z1 مقایسه کنیم . در این مقایسه یکی از نکاتی که بسیار مشهود بود ، محل قرارگیری سنسور دوربین است . توضیحات تاکانو در این بخش بسیار جالب بود : ” مهندسین سخت افزاری ما نهایت تلاش خود را کردند تا پلتفرم اصلی را مستحکم تر از قبل ، اما 0.7 میلی متر نازکتر بسازند ، که دستیابی به این مهم ، بسیار برای ما ارزشمند بود ” . اما ناگهان این سوال به ذهن ما متبادر شد که : آیا نازکتر شدن پلتفرم ، باعث نشد چیزی فدا شود ؟ تاکانو در پاسخ گفت : ” پر واضح است که هر چه سنسور بزرگتر باشد و فضایِ بیشتری برای قرارگیری سنسور داشته باشیم ، کیفیت عکس هایِ خروجی نیز بیشتر خواهد شد ” . در ادامه این سوال به ذهن ما آمد که آیا تیم طراحی دوربین این گوشی به فکـر محـدب کردن لنـز این گـوشـی ( مانند آیفون 6 ) نبودند ؟ در پاسخ به این سوال تاکانو و ساکاماتو لبخندی زدند و ساکاماتو اشاره کرد : ” ما تمام تلاش خود را کردیم که قطعات در جهت هر چه نازکتر شدن دستگاه بهینه شوند . نتیجه کار واقعاً قابل ستایش بود و دوربین کاملاً با بدنه هم سطح شد ؛ اما کیفیت فدایِ نازکتر شدن دستگاه هم نشد ” .

یاماگوچی افزود : ” به کـار گرفتن مـاژول هـایِ دوربین کوچک تـر بـرای رسیـدن به سطحی صاف برای هر دو گوشی ضروری بود ” . یاماگوچی توضیح داد : ” یکی از دلایل قطور شدن گوشی های هوشمند در گذشته ماژول هایِ بزرگ دوربین بودند ، به همین دلیل ما مجبور بودیم با ظرافت هر چه تمام تر آنها را در کنار صفحه نمایش جای گذاری کنیم . اما امروزه ماژول هایِ دوربین کوچکتر شده اند و جا دادن آنها بین صفحه نمایش و سایر قطعات آسانتر است . به همین جهت گوشی هایِ هوشمند نازکتری خواهیم داشت ” . در میان این 4 مهندس ، ساکاماتو اشاره کرد : ” ساختن یک گوشی ضد آب زیاد چالش برانگیز نیست ، اما طراحی این گوشی ها بسیار مشکل است . گوشی Z3 مجهز به آخرین نسل از فناوری هایِ ضد آب و گرد و غبار است ، که همین موضوع باعث گرانتر شدن خط تولید این گوشی میشود ” .

sony_z3_breakdown_waterproofing

ساکاماتو گفت : ” ما خودمان باید قبل از هر چیزی قطعات را مورد تست قرار دهیم که آیا واقعاً ضد آب و مقاوم در برابر نفوذ گرد و غبار هستند یا خیر . ما باید تمام محصولاتمات را قبل از فروش تست و بررسی کنیم ” . در این باره یاماگوچی جزئیات بیشتری را برای ما بیان کرد : ” ما برای اینکه از ضد آب بودن محصولمان اطمینان حاصل کنیم ، یک تست خلأ خاص بر رویِ آن انجام میدهیم . در واقع یک حفره مخصوص برای این کار داریم [ اینجا هر 4 مهندس با هم به زبان ژاپنی صحبت میکنند تا توضیح درستی برای ما به زبان انگلیسی پیدا کنند ] ” . یاماگوچی به قسمت کوچکی از گوشه پلتفرم اصلی گوشی اشاره میکند و میگوید : ” ما ابتدا این قطعه را در آب غوطه ور میکنیم و سپس آن را در یک محیط خلأ شکل قرار میدهیم . در اینجا مشخص میشود که هوا به سادگی از این حفره عبور میکند ، اما آب نمیتواند از آن عبور کند . با این کار ما میتوانیم محیط گوشی را با خلأ پر کنیم و ببینیم آب از آن عبور میکند یا خیر . اگر آب از آن عبور نکرد ، مشخص میشود که گوشی زمانی که در آب غوطه ور میشود ، آب به داخل آن نفوذ نخواهد کرد ” .

فناوری ضد آب مدت زیادی است که در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد ، اما فناوری ضد آب به کار گرفته شده توسط سونی کمی شخصی سازی شده است . یاماگوچی پلاستیک بسیار نازکی را به ما نشان میدهد و میگوید : ” این پلاستیک ضد آب بسیار نازک که تقریباً غیرقابل مشاهده است ، به واسطه فناوری لیزر دور تمامی قسمت هایِ پلتفرم اصلی محصولات ضد آب خانواده Z کشیده میشود . این لایه نازک مانع از نفوذ آب به داخل گوشی میشود ” وی توضیح میدهد که : ” قبلاً فناوری چسباندن توسط لیزر را در دست نداشتیم و 2 قسمت بر رویِ هم پرس میشدند ، اما با رسیدن به این فناوری ، با لیزر پوشش پلاستیکی بر رویِ پلتفرم کشیده میشود ” .

ساکاماتو همچنین افزود : ” وقتی صحبت از پرس کردن میشود ، ما باید پروسه سختی را برای حرارت دادن و چسباندن 2 قطعه به کار ببندیم ؛ که این موضوع باعث میشد گوشی هایی بزرگتر از حد نرمال داشته باشیم . اما با آمدن لیزر ، ما به سادگی میتوانیم 2 قطعه را با هم جُفت کنیم ، که این کار باعث کمتر شدن حاشه هایِ دور دستگاه میشود ” . اما سوال اینجاست که در آینده چه تغییراتی صورت خواهد گرفت ؟ آیا کوچک سازی قطعات ، کم کردن قطر دستگاه و تغییر ظاهر گوشی هایِ سونی همچنان ادامه خواهد داشت ؟ ساکاماتو اذعان میکند : ” به این زودی ها ما تغییری در طراحی بنیادین ( فلسفه طراحی ) پرچمداران سونی نخواهیم داشت ” .

او ادامه میدهد : ” ما همیشه در حال بررسی و تحقیق هستیم و هر وقت نیاز شد ، مطمئناً تغییرات بنیادین ایجاد خواهیم کرد ؛ اما سعی هم نخواهیم کرد تفکرات و ایده هایِ بُنیادین خود را رها کنیم ” . وی پیش بینی میکند که زبان طراحی سونی ( Omni-Balance ) برای مدتی رویِ کار باقی خواهد ماند . ساکاماتو اضافه میکند : ” ما نمیتواینم تغییرات بنیادین زیادی را پیاده کنیم ، چون کاربران همیشه صفحات نمایش بزرگتر را با کوچک ترین بدنه هایِ ممکن میخواهند . اما این نوید را میدهیم که با تغییر یک سری مواد اولیه به کار رفته در گوشی هایِ اکسپریا ، تجربه بهتری را برای شما رقم خواهیم زد ” . یاماگوچی که از همه به نظر جوانتر میرسید مدام اسمارت بند تالک خود را چک میکرد ، چون گروه بعد از مصاحبه باید به پرواز خود میرسیدند ؛ به همین دلیل وقت نشد تمام اجزایِ داخلی گوشی را مورد بررسی قرار دهیم  .

 

NDTV-Gadgets