xperia-z4-tablet-black-1240x840-a07acf270af4d6789d0e83aea747b064-59ba908c94d4821929b681ea51103ebb-605x410

سونی موبایل در مقاله ای جالب امروز به سراغ آقایِ « جِرِمی هوآنگ » ( خالق صفحه نمایش تبلت اکسپریا Z4 ) رفته است تا ناگفته هایِ پشت پرده طراحی این صفحه نمایش با کیفیت که مورد تحسین بسیاری از محافل خبری دنیا قرار گرفته است را بیان کند. با این مقاله جذاب با ما همراه باشید …

 

خلق زیباترین، زنده ترین، شاداب ترین و روشن ترین تصاویر ممکن در دنیایِ تبلت ها. شاید این تعبیر کوتاه از صفحه نمایش تبلت اکسپریا Z4، آخرین شاهکار مهندسی سونی تعبیری بسیار جامع و مانع باشد ( حدأقل برایِ بیان اَهداف کلی )؛ و این تازه ابتدایِ کار است. بیایید کمی به عقب برگردیم. سونی توانست به کمک فناوری به کار گرفته شده در پنل هایِ به کار رفته در تلویزیون هایِ LED خود، گام مهمی را در طراحی صفحه نمایش تبلت اکسپریا Z2 بردارد و دست به تولید صفحه نمایشی بزند که فارغ از کیفیت بسیار بالا، مصرف کم و وزن بسیار پایین، روشن ترین و زنده ترین تصاویر را تولید کند. البته اینجا پایانِ راهِ ساده زیستی سونی در بحث تولید صفحات نمایش بود.

بیایید وارد بحث اصلی شویم – بحث « زیبا و سرزنده بودن تصاویر تولید شده از یک صفحه نمایش ». بحث زیبایی یک بحث روانشناسی و بسیار سلیقه ای است. شاید بسیاری از افراد از لحاظ روانی یک تصویر را زیبا ببینند و برای بسیاری آن تصویر جذابیت زیادی نداشته باشد. از طرفی بحث سرزنده بودن تصاویر هم میتواند به شکلی نوعی باشد و در این طبقه بندی در کنار بحث زیبایی شناسی قرار گیرد. اما اگر بخواهیم کمی تخصصی تر صحبت کنیم، با ابزارهایِ سنجش حرفه ای میتوان محدوده رنگ هایِ تولید شده توسط نمایشگرها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد. از طرفی، شاید برای عوام مردم هم تشخیص یک صفحه نمایش خوب به سادگی ممکن باشد. شاید تولید یک صفحه نمایش روشن برای اُتاقی تاریک کاری آسان باشد، اما چالش اصلی این است که صفحه نمایشی تولید کنیم که زیر نور مستقیم آفتاب بهترین بازده را داشته باشد و مثل محیط اُتاق تاریک برای ما درخشان باشد.

انسان ها بنا به موقعیتی که در آن قرار میگیرند، به طُرُق مختلفی رنگ ها را به خاطر می‌آورند. به عنوان مثال، لحظه هایِ خاطره اَنگیز احساسی را انسان ها معمولاً با رنگ هایِ بسیار گرم به خاطر می‌آورند. و در این بین بعضی از رنگ ها همیشه به تنهایی خودنمایی میکنند. به عنوان مثال، قرمز پر رنگ را به لحاظ رنگ شناسی ما عمیقاً به خاطر می‌سپاریم. سونی هم مانند بسیاری از شرکت ها میتوانست با اغراق در رنگ آمیزی تصاویر به حافظه ای به یاد ماندنی برای همگان در عرصه تولید صفحات نمایش بَدَل شود، اما برای ما همیشه کیفیت واقعی حرف اول را میزند. این کار به سادگی با بالا بردن میزان حرارت تصاویر قابل دستیابی بود؛ اما همیشه بنا بر این گذاشته شده است که رنگ ها در طبیعی ترین حالت ممکن به کاربر نشان داده شود. به عنوان مثال وقتی در یک عکس به رنگ پوست اشخاص توجه کنید، رنگ ها به رنگ هایِ واقعی در دنیایِ ما بسیار نزدیک هستند و این همان هدفی است که سونی از دیرباز بر آن تأکید داشته است. تولید رنگ هایِ طبیعی و واقعی.

از قضا، چالش اصلی در تولید رنگ هایِ عمیق برای ایجاد خاطره ای ماندگار از تصاویر، بازتولید رنگ سفید است. در LED هایِ سنتی و معمول از یک راهکار بسیار ساده برای این موضوع بهره میبرند. معمولاً طول موج متغیری از رنگ هایِ آبی و زرد را با هم ادغام میکنند؛ به این صورت که بر یک صفحه متشکل از رنگ هایِ آبی، نور زرد از میان فسفرهایِ به کار رفته در صفحه نمایش به بیرون تابانده میشود. شاید این راهکار کم و بیش در برخی از موقعیت ها مؤثر واقع شود، اما زمانی که کنترل درست رنگ ها مد نظر باشد، به یک عامل محدود کننده بَدَل میشود. اینجا دقیقاً جایی است که مهندسین سونی با تکنولوژی جدید « نمایش تصاویر زنده و طبیعی » وارد عرصه رقابت شدند. در این تکنولوژی ابداعی، طبق معمول به عنوان پس زمینه از رنگ آبی استفاده میشود، اما برای نمایش هر چه طبیعی تر و زنده تر تصاویر، سونی از 2 رنگ قرمز و سبز نیز بهره میبرد که منجر به بازتولید یک بازه رنگ غنی مبتنی بر رنگ هایِ اصلی RGB ( یا قرمز، سبز و آبی ) میشود. اگر بخواهیم عامیانه تر این موضوع را تشریح کنیم، میتوانیم بگوییم که با این تکنولوژی ما به سادگی میتوانیم میزان شدت رنگ ها را به خوبی کنترل و تصاویری بسیار طبیعی و خارق العاده خلق کنیم.

xperia-z4-tablet-brighter-clearer-sharper-31a37ec3bda7aefcf30f5bf47577a15f-940-9813e8fbe679eceaed179c1daa769aa7-605x620

چالش بعدی ما به تصویر کشیدن هر چه غنی تر تصاویر در کنار زنده بودن آنها بود، که با توجه به ماهیت تکنولوژی مذکور، کمی کار ما را در این بخش دشوار کرد. چون ما باید در هر حالتی این بازتولید رنگ ها را برنامه ریزی میکردیم. کاربر خواهان کیفیت یکسان تصاویر در هر شرایط نوری میباشد ( در اُتاقی تاریک یا زیر نور آفتاب ). به همین دلیل، ما تکنولوژی جدیدی را ابداع و برای اولین بار در تبلت اکسپریا Z4 پیاده سازی کردیم که بدون توجه به نور محیط، تعداد پیکسل هایِ فعالِ صفحه نمایش را به درستی کنترل و در کنار مصرف بسیار بهینه؛ بهترین، غنی ترین و زنده ترین تصاویر را خلق میکند. با این تکنولوژی به عنوان مثال ما میتوانیم زیر نور مستقیم آفتاب رنگ هایِ سیاه را همچنان سیاه نگه داریم، اما رنگ سفید را به طرز خارق العاده ای درخشان تر از قبل به تصویر بکشیم. این فناوری یک پیشرفت بسیار بزرگ در عرصه تولید صفحات نمایش پویا در دنیاست و در مقایسه با تکنولوژی هایِ به کار رفته در محصولاتِ سابق، قدمی رو به جلو محسوب میشود؛ چون به سادگی میتوان سنسور نور محیطی را با صفحه نمایش سازگار کرد، اما چالش اصلی این بود که بتوانیم هر رنگ را در بهترین و غنی ترین حالت ممکن نگاه داریم و در عین حال تصاویری زنده تر و درخشان تر از قبل داشته باشیم. سابقاً چنین کاری غیرممکن بود، چون فلسفه صفحات نمایش سابق بر اساس ایدئولوژی یا همه یا هیچ اُستوار بود؛ اما برایِ سونی « غیرممکن » معنایی ندارد.

اما، و « اما »، مهم ترین و اصلی ترین چالش سونی در راه رسیدن به این قُله رفیع، برطرف کردن مشکل مصرف باتری بیش از اندازه این تکنولوژی بوده است. شاید بتوان صفحات نمایشی با این بازده تولید کرد، اما چه فایده وقتی مصرف انرژی و بازده پایینی داشته باشد؟ یکی از دغدغه هایِ اصلی و همیشگی سونی حفظ و ارتقایِ بازده انرژی در دستگاه هایِ خود بوده است و در این راهِ طولانی هر بار ما دست به ابداع یک تکنولوژی جدید زدیم، بازده انرژی بالا برای تیم سونی مهم ترین مسئله بوده است. هر ایده ای که در ذهن تیم طراحی سونی دیسپلی شکل گرفت با ایده بهبود مصرف باتری و بازده انرژی بالا بوده است. کاربران همیشه انتظار دارند دستگاهشان بازده انرژی بالایی داشته باشد و این موضوع یک موضوع بسیار عقلانی است. و امروز خُرسند هستیم که با افتخار اعلام کنیم با تکنولوژی جدید به کار رفته در صفحه نمایش تبلت اکسپریا Z4، صفحه نمایش این محصول برتر نسبت به نسل قبل خود 40 درصد مصرف انرژی پایین تر و 20 گرم نسبت به نسل قبل خود وزن کمتری دارد.

اما هدف از طرح این مباحث چیست و چرا سونی برای اولین بار این تکنولوژی را در تبلت جدید خود به کار گرفته است؟ منطق این حرکت بسیار ساده است. کسانی که دنبالِ خرید تبلت هستند، معمولاً بر رویِ کیفیت صفحه نمایش حساسیت بسیار زیادی دارند. چون کاربری که به دنبال یک تبلت غول پیکر میرود، انتظار دارد تصاویر و ویدئوهایِ خود را با بهترین کیفیت ممکن تماشا کند، و این هدف اصلی سونی برای به کارگیری این تکنولوژی جدید برای اولین بار در محصول برتر تبلت اکسپریا Z4 بوده است. البته سونی برنامه هایِ ویژه ای برای آینده گوشی هایِ هوشمند خود دارد و همیشه سعی سونی بر این بوده است که تکنولوژی هایِ برتر دنیا را به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربرانش قرار دهد. تیم سونی موبایل این نوید را به کاربران میدهد که در محصولات آینده این شرکت نیز از این صفحه نمایش استفاده خواهد کرد، تا بیش از پیش تجربه کار کردن با محصولات سونی برای کاربران لذت بخش شود.

 

Sony Mobile Official Blog