trentay_z5_151
علاقه مندان به سونی این روزها به صورت پیاپی خبرهای مرتبط با اکسپریا Z5 را دنبال میکنند تا در صورت امکان پس از ورود سه اسمارت فون قدرتمند این خانواده به بازار یکی از آنها را تهیه کنند. حتما در خبرهای قبلی از زمان عرضه رسمی این گوشی ها با خبر شدید. بر اساس اعلام رسمی سونی، اکسپریا Z5 و مدل کامپکت آن از ماه آینده میلادی یعنی اکتبر به بازارهای جهانی فرستاده خواهد شد. این تاریخ برای آنهایی که به دنبال خرید این دو گوشی هستند بسیار دیر است و دیرتر از آن اکسپریا Z5 Premium است که یک ماه دیرتر و از ماه نوامبر روانه بازارهای جهانی خواهد شد.

شاید در ذهن شما نیز این سوال مطرح شود که چرا سونی تا به این حد دیر تصمیم به عرضه اکسپریا Z5 به بازار گرفته است؟ و اینکه آیا اکسپریا Z5 در مقایسه با دیگر گوشی های سونی دیر وارد بازار میشود یا خیر؟ در بین گوشی های سونی برخی مدل ها مثل اکسپریا M4 Aqua در ابتدای سال با چند ماه تاخیر به دست مشتریان رسید. حتی اکسپریا M5 نیز از روز معرفی تا عرضه رسمی آن بیش از یک ماه زمان صرف کرد. اما در بین اسمارت فون های سری Z و به اصطلاح پرچمداران سونی به نظر میرسد اکسپریا Z5 دیرتر از نسل های قبلی خود به بازار خواهد رسید.

شاید هیچ مقایسه ای بهتر از این نباشد که پرچمداران قبلی سونی را با اکسپریا Z5 در این زمینه به چالش بکشیم. اگر نگاهی به چهار پرچمدار قبلی سونی داشته باشیم اکسپریا Z5 دیرترین تاریخ ورود به بازار را در مقایسه با مدل های قبلی دارد.

دو سال قبل اکسپریا Z1 در روز 4 سپتامبر در IFA 2013 به نمایش گذاشته شد. در آن سال علاقه مندان برای رسیدن به این گوشی زیاد به انتظار نبودند و سونی در روز 11 سپتامبر عرضه رسمی این دستگاه را آغاز کرد. البته برای اکسپریا Z2 ماجرا کمی متفاوت بود. هر چند که روند ورود این گوشی به بازار کند بود و چند ماه به طول انجامید تا کشورهای مختلف این گوشی را در بازار خود مشاهده کنند اما اولین عرضه اکسپریا Z2 در فاصله ای دو هفته ای از معرفی رسمی رخ داد.

برای اکسپریا Z3 نیز همانند Z1 معرفی و عرضه هر دو در ماه سپتامبر رخ داد. حتی اکسپریا Z3 Plus نیز خیلی زود تجربه ورود به بازار را کسب کرد و در فاصله کمتر از دو هفته از معرفی این دستگاه در بازار چند کشور برای فروش در اختیار مشتریان قرار گرفت.

تمامی پرچمداران سونی برای ورود به بازار مسیر طولانی را طی نکردند. اما امسال اکسپریا Z5 و بیشتر از آن اکسپریا Z5 Premium علاقه مندان به خود را تا دو ماه در انتظار قرار داده اند. پس میتوانیم به نتیجه که سونی اکسپریا Z5 را دیرتر از عرف خود به بازار عرضه میکند برسیم. اما دلیل این موضوع چیست؟
xperia_z5_z5c_18
اکسپریا Z5 تا دو هفته قبل از معرفی به حدی مبهم بود که بسیاری اصلا تصور حضور این دستگاه در نمایشگاه برلین را نداشتند. با تمام کش و قوس ها سونی یک خانواده کامل از Z5 را به نمایش گذاشت. با این حال به نظر میرسد سونی هنوز اکسپریا Z5 را تا آن مرحله ای که تصورش را دارد آماده نکرده است. اگر در روزهای گذشته با خبرهای ما همراه بوده باشید مشاهده کردید که اکسپریا Z5 در برخی قسمت ها مثل رابط کاربری دوربین دارای تغییراتی است که این تغییرات در نسخه های پیش تولید که در نمایشگاه قرار داشت اعمال نشده بود. همانطور که به نظر میرسد سونی هنوز اکسپریا Z5 را به آمادگی 100 درصد برای ورود به بازار نرسانده و تا رسیدن به هدف خود تصمیمی به عرضه نیز ندارد.

در کنار اکسپریا Z5 به نظر میرسد که سونی برای مدل پریمیوم نیز کار راحتی در تامین قطعات نداشته باشد. به هر حال انگیزه سونی از عرضه دیر هنگام اکسپریا Z5 به بازار نسبت به دیگر گوشی های بالارده خود مشخص نیست. دلیل این اتفاق میتواند همین مواردی باشد که در بالا به آن اشاره کردیم و یا ممکن است سونی دلایل دیگری نیز برای چنین کاری داشته باشد که از ما پنهان است. نظر شما در این خصوص چیست؟ به نظر شما چرا سونی با فاصله ای یک ماه از معرفی اکسپریا Z5 را به بازار میفرستد و آیا این طولانی شدن زمان عرضه به نفع سونی است یا به ضرر آن؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.