xbox-one-vs-ps4

کنسول پلی استیشن 4 سونی یک بار دیگر موفق شد پرفروش ترین کنسول بازار ایالت متحده آمریکا شود. یکی از مقامات ارشد سونی اعلام کرد که کنسول PS4 این کمپانی اصیل ژاپنی در ماه نوامبر توانست پرفروش ترین کنسول بازار ایالت متحده آمریکا شود و در روز جمعه سیاه ( Black Friday )، سونی موفق شد رکورد 30.2 میلیونی فروش کنسول خود را جابجا کند و به رکورد جدیدی برسد.

مایکروسافت نیز باز هم از به اشتراک گذاری میزان فروش کنسول خود در بازار ایالت متحده ممانعت کرد، اما یکی از مقامات ارشد این شرکت اعلام کرد که فروش خوبی در بازار ایالت متحده داشتیم، اما پس از ماه اُکتبر، کنترل این بازار به صورت کامل در اختیار سونی و کنسول PS4 این شرکت بوده است و ما مثل سابق به جایگاه دوم بسنده کردیم.

در حال حاضر هر دو شرکت در موقعیت حساسی قرار دارند، چون در آستانه ورود به سال جدید میلادی و تعطیلات سال نو هستیم. این فصل برای سازندگان کنسول هایِ بازی و بازی سازان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هر 2 کمپانی مایکروسافت و سونی 2 سال پیش در چنین روزهایی کنسول نسل جدید خود را معرفی کردند و هر سال در چنین روزی تخفیف ها و پیشنهادهایِ ویژه ای را برای کاربران خود در نظر میگیرند، چون این پیشنهادات در فروش بیشتر کنسول هایِ هر دو کمپانی بسیار تأثیر گذار است. یکی از تحلیلگران خبره بازار به نام Liam Callahan میگوید:

ماه نوامبر بهترین ماه از ابتدایِ عرضه کنسول هایِ نسل هشتم به بازار بوده است و از نظر فروش در مقام اول در این دو سال قرار میگیرد. مقام دوم مربوط به ماه دسامبر سال 2014 میلادی است و جایگاه سوم را هم ماه نوامبر سال 2014 میلادی از آنِ خود کرده است. در مقایسه با ماه نوامبر سال 2014 میلادی، فروش کنسول ها با رشد 11 درصدی مواجه شده است. البته این رشد بخاطر اُفت فروش کنسول هایِ قابل حمل به میزان 31 درصد نیز میباشد. در این بین اما فروش بازیها با اُفت نسبی مواجه شده است و در مقایسه با ماه نوامبر سال 2014 میلادی، 7 درصد اُفت فروش داشته است. در نهایت، فروش نرم افزارهایِ مخصوص کنسول هایِ نسل هشتم نیز با رُشد 37 درصدی در مقایسه با سال گذشته مواجه شده است.

منبع: