DSC_0679
در بین اسمارت فون های اندرویدی، شاید اکسپریا Z5 Compact را بتوانیم بی رقیب ترین گوشی هوشمند کوچکتر از 5 اینچ باشد. مشخصات این دستگاه که هم سطح اسمارت فون های پرچمدار بازار است، این گوشی را در رده گوشی های کمتر از 5 اینچی ممتاز کرده است.

شاید بتوانیم اکسپریا Z5 Compact را در بین گوشی های هوشمند اندرویدی هم رده خود بی رقیب بدانیم اما بدون شک یک رقیب سرسخت برای این دستگاه وجود دارد. آیفون 6s با صفحه نمایش 4.7 اینچی، تقریبا هم اندازه اکسپریا Z5 Compact است اما با یک سیستم عامل متفاوت رقابت سختی را با اکسپریا Z5 Compact آغاز کرده است.

هر یک از این دو دستگاه نسبت به دیگری برتری هایی دارد. اکسپریا Z5 Compact ویژگی هایی دارد که آیفون 6s یا فاقد آنها است و یا اینکه در آن زمینه ها نسبت به رقیب خود عملکرد پایینتری دارد.

برای آنهایی که به دنبال خرید یک گوشی هوشمند کوچک اما قدرتمند هستند بدون شک اکسپریا Z5 Compact و آیفون 6s انتخاب های نهایی خواهد بود. اما بد نیست با هم به مهمترین ویژگی هایی که اکسپریا Z5 Compact در آنها نسبت به آیفون 6s برتری دارد داشته باشیم. در زیر به 5 ویژگی مهم در این خصوص اشاره شده است.

1- مقاومت در برابر آب
مقاومت در برابر نفوذ مایعات نقطه قوت گوشی های هوشمند اکسپریا است. اکسپریا Z5 Compact از استاندارد مقاومت IP68 بهره میبرد که آیفون 6s فاقد آن است. این استاندارد میتواند در عمق 1.5 متری تا نیم ساعت از نفوذ آب به داخل دستگاه جلوگیری کند. پس اگر به دنبال یک گوشی هستید که بتوانید به خوبی در برابر نفوذ آب مقاومت کند اکسپریا Z5 Compact انتخاب بهتری خواهد بود.

2- دوربین 23 مگاپیکسلی با ویژگی های ممتاز
هر دو گوشی اکسپریا Z5 Compact و آیفون 6s در زمینه دوربین نسبت به نسل های قبلی خود پیشرفت داشتند. سونی برای اکسپریا Z5 Compact از دوربین 23 مگاپیکسلی استفاده کرده است که در برابر آیفون 6s با دوربین 12 مگاپیکسلی یک ویژگی برتر به حساب می آید. همچنین دوربین اکسپریا Z5 Compact دارای ویژگی هایی خاص مثل فوکوس فوق سریع در 3 صدم ثانیه است که عملکرد آن را در برابر آیفون 6s در این زمینه موفق تر میکند.

3- پشتیبانی از کارت حافظه
اکسپریا Z5 Compact از حافظه داخلی 32 گیگابایتی بهره مند است در حالی که آیفون 6s در سه مدل 16/64/128 گیگابایتی عرضه میشود. اما اکسپریا Z5 Compact این قابلیت را دارد که بوسیله کارت حافظه خارجی، تا 200 گیگابایت را در اختیار کاربر قرار بدهد. پشتیبانی از کارت حافظه خارجی از جمله ویژگی هایی است که آیفون 6s به کلی از آن محروم است.

4- باتری
سری گوشی های کامپکت سونی را میتوان پادشاه باتری در بین اسمارت فون ها لقب بدهیم. اکسپریا Z5 Compact به لطف باتری 2700 میلی آمپری خود در برابر باتری 1715 میلی آمپری آیفون 6s برتری محسوسی دارد. اکسپریا Z5 Compact به گفته سونی میتواند تا 2 روز با هر بار شارژ به خوبی دوام بیاورد. حتی اگر مصرف روزانه شما از گوشی زیاد نباشد این مقدار تا سه روز هم کاملا قابل تضمین است. باتری اکسپریا Z5 Compact در حالت برقراری تماس نیز عملکرد به مراتب بهتری نسبت به آیفون 6s دارد.

5- بلندگوی استریو
اگر عاشق موزیک هستید، بلندگوی استریو اکسپریا Z5 Compact برای شما انتخاب مناسبی فراهم میکند. اکسپریا Z5 Compact با دو بلندگو در پایین و بالای دستگاه تجربه صدای استریو را فراهم میکند. این ویژگی در آیفون 6s نیز همانند بسیاری از پرچمداران مشاهده نمیشود!