Ttk-814274c0cf5841813c0e92e39f6154bd

تقریبا هفتاد سال است که سونی به عنوان یکی از تولید‌کنندگان اصلی محصولات الکترونیکی نام خود را به عنوان یک برند شناخته شده مطرح کرده است. اگرچه بدون شک همه نامی از محصولات پرآوازه سونی همچون واکمن و پلی استیشن شنیده اند، با این حال ما کلکسیونی از سوالات معمول و نکات خنده داری که شما احتمالا در مورد دنیای ما نمی دانید جمع آوری کرده ایم.

نام سونی از کجا آمده است؟

سونی همیشه سونی نامیده نشده است؛ این کمپانی کار خود را با نام “Tokyo Tsushin Kogyo” در سال 1946 شروع کرد، که این نام به معنای شرکت مهندسی ارتباطات سونی است. سونی که در ابتدا با یکی از محصولات اولیه خودش در آن زمان یعنی رادیو بازار آمریکا را مورد هدف قبضه خود قرار داده بود به زودی متوجه این حقیقت شد که تلفظ صحیح نام این کمپانی شرقی برای آمریکایی ها مشکل است، ازین رو یکی از بنیانگذاران سونی یعنی آکیو موریتا نام سونی را از ترکیب دو کلمه دیگر انتخاب کرد؛ این دو نام عبارتند از کلمه لاتین “Sonus” که خود ریشه کلمات Sound و Sonic  (به ترتیب به معناهای صدا و صوت) است/ کلمه دیگر یعنی “Sonny” که واژه ای آشنا در فرهنگ آمریکایی می باشد (به معنای پسر)؛ این تغییر نام رسما در سال 1958 میلادی انجام شد.

Sony-Rice-Cooker-0c46bbe268cc4af2541b255ba21300a9-605x454

اولین محصول سونی چه بود؟

مدت ها قبل از تاسیس سونی یکی دیگر از بنیان گذاران یعنی ماسارو ایبوکا اولین قدم را در دنیای الکترونیک با ساخت یک پلوپز الکترونیکی گذاشت. ممکن این سوال پیش بیاید که چرا این محصول در بازار دیده نشد، علت ساده است؛ متاسفانه آن طور که مشخص شده این محصول یا برنج نپخته و یا برنج سوخته تحویل مشتری میداده است. واضح است که برای یک پلوپز پختن برنج در وضعیت مناسب بسیار مهم است از این رو این محصول که فاقد ارائه همچین خدمتی بود در بازار با شکست تجاری مواجه شد!

Sony-Guinea-Pig-eece6d24b8695a8aaaa2308c6eab7338-605x341

داستان خوکچه هندی طلایی!

در مقر اصلی سونی در توکیو مجسمه ای از یک خوکچه هندی طلایی خودنمایی می کند. این مجسمه در واقع هدیه ای است از جانب کارمندان سونی به یکی از بنیانگذاران که پیش از این با محصول جذاب اش یعنی همان پلونپز یا پلوبسوزان آشنا شدیم یعنی همان آقای ایبوکا؛ این مجسمه به عنوان سمبلی از کمپانی شناخته می شود، علت آن هم مقاله ای است که در مورد سونی نوشته شد و در آن ادعا می شد سونی همچون خوکچه ای هندی در رقابت با دیگر تولید کنندگان ترانزیستور است. در واقع این جمله باعث شد تا بنیانگذاران به خود آمده و با نوآوری های بیشتر راه های پیشرفت را برای آینده سونی باز کنند، کاری که باعث شد این خوکچه هندی به قسمتی از شخصیت رقابتی سونی در طی این سال ها تبدیل شود.

recordrider

کوروکو چیست و چگونه بدست اش بیاوریم؟

این محصول که با نام های دیگری همچون واگن صدا و Record Rider هم شناخته می شود در واقع یک ون اسباب بازی بامزه است که بر روی دیسک های قدیمی موسیقی حرکت میکند و موسیقی آن را از بلندگو های خودش پخش می کند! (مقایسه کنید با بلندگو هوشمند سونی BSP60)

این گجت در واقع ترکیبی از محصولات خلاقانه و دلربای سونی بود. متاسفانه اگر می خواهید یک نمونه از آن را داشته باشید بهتر است بدانید که هیچوقت این محصول به تولید نرسید و در واقع محصولی بود برای تاثیر گذاری و تشویق دیگر محصولات سونی.

gsmarena_0011

و اما راز ساعت 10:35

ساعت 10:35 برای طرفداران سونی بسیار آشناست. سونی تقریبا در تمامی محصولات خود اعم از ساعت هوشمند، گوشی، تبلت و … ساعت پیش فرض را بر روی 10:35 قرار میدهد. قطعا این اتفاق سهوی نیست و سونی دلیلی برای چنین کاری دارد. در مورد این ساعت و دلایل استفاده از عدد 10:35 در مطلبی دیگر به آن پرداخته ایم.

با ما در اینجا همراه باشید.