تعداد دستگاه های اندرویدی فعال در سرتاسر جهان به دو میلیارد دستگاه رسیده و حالا این سیستم عامل بخش عمده ای از کاربران را در جای جای دنیا در اختیار خود گرفته است. با گسترش اندروید در نزد کاربران، امنیت این سیستم عامل نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته، چرا که ابزارهای مخرب بیشتر از همیشه سیستم عامل محبوب گوگل را نشانه گیری کردند.

گوگل معمولاً هر ماه به روزرسانی های امنیتی را برای گوشی ها و تبلت های اندرویدی ارائه میکند، اما اینکه کدام شرکت ها از این به روزرسانی های امنیتی در جهت حفظ حریم خصوصی مشتریان خود استفاده کنند، دیگر به گوگل بستگی ندارد. حال گوگل برنامه جدیدی را به نام Android Enterprise راه اندازی کرده که راهنمای مناسبی برای انتخاب اسمارت فون های ایمن و مورد تایید توسط گوگل به شمار میرود.

برنامه توصیه شده Android Enterprise چیست؟ گوگل با این سرویس میخواهد به مشتریان، به خصوص سازمان ها توصیه کند که کدام دستگاه ها برای آنها بهتر است. البته این برنامه به طور کامل توسط گوگل مدیریت نمیشود اما این یک ابتکار برای شناسایی دستگاه هایی است که به روز رسانی های امنیتی را به صورت پیاپی دریافت میکنند و تجربه نرم افزاری قابل اعتماد را کاربران خود ارائه می دهند.

در این طرح گوشی ها و تبلت هایی که حضور دارند، باید واجد برخی شرایط باشند تا گوگل آنها را مورد تایید قرار دهد. از جمله مهمترین شرایطی که توسط آنها گوگل دستگاه های حاضر در این طرح را انتخاب کرده میتوانیم به حداقل نسخه اندروید 7.0، ارائه آپدیت های امنیتی اندروید حداکثر 90 روز پس از انتشار اولیه توسط گوگل، پشتیبانی طولانی مدت، در دسترس بودن دستگاه ها به صورت آزاد (Unlock) و … اشاره کنیم.

با این شرایط گوگل تعدادی از دستگاه های اندرویدی را وارد این پروژه کرده که نام پنج گوشی هوشمند از سونی نیز در این بین دیده میشود. اکسپریا XZ1، اکسپریا XZ1 Compact، اکسپریا XZ Premium، اکسپریا XA2 و اکسپریا XA2 Ultra نمایندگان سونی در این طرح هستند که احتمالاً گوشی های جدید سونی نیز به زودی به این لیست اضافه خواهند شد.

منبع: