Sony-make-believe0logo-blue-lights
کمتر گوشی هوشمندی از سونی را سراغ داریم که قبل از معرفی رسمی هیچ اطلاعاتی از آن به بیرون درز نکرده باشد. افشای اطلاعات گوشی های هوشمند، قبل از معرفی یک امر عادی است که این روزها برای تمامی گوشی های هوشمند رخ میدهد. برای گوشی های رده بالا و پرچمدار به علت توجهات بیشتر، این افشاگری ها گسترده تر و برای مدل های ارزان قیمت و میان قیمت به صورت محدودتر صورت میگیرد.

با این وجود هیچگاه افشای اطلاعات یک گوشی هوشمند به معنای معرفی قطعی آن در آینده نیست. در واقع سونی و دیگر شرکت ها پیش از معرفی یک گوشی هوشمند محصولات زیادی را مورد آزمایش قرار میدهند که در این بین بعضی از آنها هیچگاه به مرحله معرفی و عرضه نخواهند رسید. از بین گوشی هایی که مراحل آزمایش را با موفقیت سپری نمیکنند، برخی به صورت کامل سر به مهر مانده و هیچ اطلاعاتی از آنها منتشر نمیشود اما برخی دیگر با درز اطلاعات توسط منابع ناشناس رو به رو میشوند.

در طول یک سال گذشته سونی گوشی های هوشمند زیادی را معرفی کرد که از تمامی آنها در قبل از معرفی اطلاعاتی به بیرون درز کرده بود. با این حال برخی مدل های دیگر از سونی بودند که در سال گذشته اطلاعاتی از آنها افشا شد که در نهایت به مرحله عرضه نرسیدند. در اینجا پنج اسمارت فون از سونی را که در سال گذشته نام آنها توسط منابع مختلف اعلام شده بود اما به صورت رسمی معرفی نشدند را مرور میکنیم.

1- اکسپریا Z3X
قبل از معرفی رسمی اکسپریا Z3 در شهریور سال گذشته اطلاعاتی از یک گوشی هوشمند بالارده با نام اکسپریا Z3x به بیرون درز کرد. این دستگاه قرار بود در نیمه دوم سال گذشته و به عنوان یک مدل از خانواده Z3 معرفی گردد. برخی این دستگاه را فبلتی جدید از خانواده Z میدانستند که در اندازه 6.2 اینچ و با مشخصاتی مشابه اکسپریا Z3 از راه خواهد رسید. اما این اتفاق هرگز رخ نداد و پس از 9 ماه عضو جدید خانواده Z3 با نام اکسپریا Z3 Plus معرفی و به بازار فرستاده شد.

2- اکسپریا Z Ultra Wi-fi
اکسپریا Z Ultra اولین فبلت از خانواده سونی است که در اندازه 6.4 اینچ و در سال 2013 معرفی و عرضه شد. اکسپریا Z Ultra اولین دستگاهی بود که با پردازنده اسنپدراگون 800 معرفی شد و از این نظر پیشگام تمام گوشی ها و تبلت های اندرویدی است. با این حال شاید اندازه غیر متعارف آن یکی از دلایل عدم استقبال از این دستگاه باشد. فبلت 6.4 اینچی به عقیده بسیاری بیشتر از اینکه نزدیک به یک گوشی باشد، به خانواده تبلت ها شبیه است. در میان همین هجمه انتقادات بود که در چند مقطع خبرهایی از سونی به دست رسید که این شرکت تصمیم دارد تا نسخه ای جدید از این فبلت را با نام اکسپریا Z Ultra Wi-fi عرضه کند. این دستگاه قرار بود با مشخصاتی کاملا مشابه با اکسپریا Z Ultra و بدون پشتیبانی از درگاه سیم کارت عرضه گردد. سونی تصمیم داشت همان کاری را که در تبلت های 10 اینچی خود انجام داده بود در اکسپریا Z Ultra پیاده سازی کند و حتی تاییدیه عرضه آن را نیز در ایالات متحده بدست آورده بود. اما این تصمیم عملی نشد و اکسپریا Z Ultra به جز در یک مقطع کوتاه و آن هم تنها در کشور ژاپن در هیچ کشوری به عرضه نرسید.

3- اکسپریا G
اکسپریا G یکی جالب ترین اسمارت فون های سونی است که در نهایت از دل آن دو گوشی هوشمند بیرون اومدند. در اوایل سال گذشته مشخصاتی از یک اسمارت فون 4.8 اینچی (1280*720) با کد D5103 به بیرون درز کرد. منابع آگاه نام این دستگاه را اکسپریا G اعلام کرده بودند که از این گوشی در چندین مقطع تصاویری نیز منتشر شده بود. در همان روزها یک گوشی هوشمند 4.8 اینچی (960*540) با نام اکسپریا M2 و چند هفته بعد اسمارت فونی با کد D5103 به نام اکسپریا T3 معرفی شد. و اینگونه بود که اکسپریا G برای همیشه از یادها رفت.
Xperia-G1-640x410
4- فبلت ارزان قیمت 6.1 اینچی
تابستان سال گذشته و در حالی که سونی تا آن لحظه دو فبلت اکسپریا Z Ultra و اکسپریا T2 Ultra را روانه بازار کرده بود یک مدل جدید از سونی با کد D2212 در بنچمارک ها ظاهر شد. اطلاعات این دستگاه در بنچمارک، نشانگر یک فبلت 6.1 اینچی با مشخصات پایین بود. اما دیری نپایید که D2212 با نام اکسپریا E3 و در اندازه 4.5 اینچی معرفی شد و پس از آن دیگر خبری از فبلت 6.1 اینچی ارزان قیمت سونی نبود. به نظر میرسد که سونی از عرضه یک فبلت ارزان قیمت منصرف شد و تصمیم گرفت تا همان مشخصات را تبدیل به یک اسمارت فون 4.5 اینچی کند.

5- اکسپریا E1 II
اواخر سال گذشته و در زمانی که تصاویری از اکسپریا E4 در رسانه ها منتشر شد، درز اطلاعات یک مدل ارزان قیمت دیگر از سونی تعجب آور بود. این دستگاه با نام اکسپریا E1 II شناخته شد که به نوعی نسخه ارتقا یافته اکسپریا E1 بود. یک مدل ارزان قیمت با مشخصات مشابه اکسپریا E4 که مراحل توسعه آن بعد از مدت کوتاهی به طور کامل متوقف شد.