در طول ماه های گذشته، به علت افزایش قیمت ارز در کشور، قیمت گوشی های هوشمند با افزایش ناگهانی همراه شد. این افزایش قیمت که حدوداً از نیمه های آبان ماه آغاز شد، روی بعضی از گوشی های هوشمند تاثیر بیشتری نسبت به سایرین داشت.

در این بین، بعضی از گوشی های هوشمند موجود در بازار، با توجه به افزایش تقاضا و کمبود موجودی، بیشتر از سایرین طعم تلخ افزایش قیمت را چشیدند. طبیعتاً مدل هایی که در ماه های گذشته به ثبات قیمت رسیده بودند، حالا با افزایش قیمت دلار، گرانتر از گذشته شدند.

امروز با هم، آخرین قیمت گوشی های سونی در سال 2016 را مرور کردیم. حالا مقایسه ای کوتاه از قیمت فعلی گوشی های سونی با قیمت چند ماه قبل می اندازیم تا ببینیم کدامیک از مدل های موجود در بازار، بیشتر از سایرین به افزایش قیمت دچار شدند.


1- اکسپریا Z5 Premium – حدود 300 تا 400 هزار تومان
در بین تمامی گوشی های سونی در کشور، هیچکدام به اندازه اکسپریا Z5 Premium گران نشدند! آنهایی که دو ماه قبل، این دستگاه را با قیمت حدوداً 1 میلیون و 450 هزار تومان خریدند، بیشتر از همه سود بردند. چرا که در حال حاضر، قیمت یک دستگاه اکسپریا Z5 Premium بیش از 1 میلیون و 800 هزار تومان است.


2- اکسپریا XA Ultra – حدود 100 تا 150 هزار تومان
میان رده ای جدید از سونی که به تازگی وارد بازار شده در روزهای اولیه ورود خود، نزدیک بود تا به جرگه گوشی های زیر یک میلیون تومانی برسد. اما افزایش قیمت ها در هفته های گذشته به این دستگاه هم سرایت کرد تا الان اکسپریا XA Ultra که چندی پیش با قیمت کمتر از 1 میلیون 100 هزار تومان در بازار یافت میشد، حالا به بیش از 1 میلیون و 200 هزار تومان برسد.


3- اکسپریا Z5 – حدود 100 هزار تومان
نه به اندازه اکسپریا Z5 Premium، اما اکسپریا Z5 هم نسبت به چند هفته قبل، شرایط خرید متفاوتی دارد. این دستگاه حدودا با قیمت 1 میلیون 350 هزار تومان در بازار برای خرید موجود بود که حالا قیمت این دستگاه حدوداً یک میلیون و 450 هزار تومان است.


4- اکسپریا Z3 Plus، حدود 50 تا 100 هزار تومان
در هفته های گذشته، اکسپریا Z3 Plus هم دچار افزایش قیمت شده بود. حدوداً 50 تا 100 هزار تومان بیشتر از آنچه که دو ماه قبل برای خرید این دستگاه نیاز به هزینه بود، الان برای خرید باید هزینه کنید.


5- اکسپریا XA – حدود 50 هزار تومان
ارزان قیمت ترین گوشی سونی در سال جاری هم از این افزایش قیمت ها در امان نبود. البته کمتر از سایر دستگاه ها، اما اکسپریا XA نیز چیزی در حدود 50 هزار تومان نسبت به دو ماه قبل گرانتر شده است.