به تازگی، انجمن HDMI مشخصات HDMI 2.1 را منتشر کرده است که بر اساس آن، پیشرفت های قابل توجهی برای گیمرها و علاقه مندان به محتوای مالتی مدیا در آن وجود دارد.

با استفاده از HDMI 2.1، علاوه بر محتواهای 4K و 8K، امکان استریم ویدئو با رزولوشن بی نظیر 10K نیز با فریم ریت و نرخ رفرش 120 فریم بر ثانیه وجود دارد. البته انجام این کار با استفاده از فناوری جدیدی امکان پذیر شده است که وظیفه ی فشرده سازی اطلاعات در صفحه نمایش های جدید را دارد. بدون استفاده از این قابلیت، حداکثر رزولوشن 8K با فریم ریت 60 فریم بر ثانیه و رزولوشن 4K با فریم ریت 120 فریم بر ثانیه در اختیار کاربر می باشد و امکان بهره مندی از رزولوشن 10K وجود نخواهد داشت. البته هنوز راه بسیار طولانی تا تولید محتوای مناسب برای این پورت پیش رو است. اما بدون تردید در آینده می توان از این پورت برای تماشای محتواهای بسیار باکیفیت و فناوری های واقعیت مجازی استفاده نمود.

اما یکی از قابلیت های جذاب این پورت جدید برای گیمرها خواهد بود. این کاربران می توانند به لطف نرخ رفرش بالای این پورت، اتفاق های رخ داده در بازی موردنظر خود را با کوتاه ترین تاخیر و به شکل روان تر مشاهده نمایند.

علاوه بر این ها، قابلیت HDR نیز در اختیار کاربران خواهد بود. به لطف وجود این قابلیت، کاربران می توانند تعداد رنگ بیشتری را مشاهده نمایند و در نهایت تصویری با رنگ های نزدیک تر به واقعیت را مشاهده کنند. در نهایت، این کابل می تواند دیتا ریتی معادل 48 گیگابیت بر ثانیه را میان دو دستگاه تبادل کند که چیزی بیش از چهار برابر نسل پیشین می باشد. HDMI 2.1 هنوز در مراحل تست و آزمایش به سر می برد و تا سال 2018 نباید منتظر عرضه ی رسمی آن باشیم.

منبع: