sony-imx230-0

آن چه مشخص است این که تمامی طرفداران گوشی های سونی به دنبال بهبود کیفیت هر چه بیشتر دوربین های به کار برده شده در گوشی های اکسپریا هستند و همانطور که میدانید بسیاری از پرچمداران اخیر این شرکت در بخش دوربین از سنسور IMX220 بهره میبرند. اما نکته مهم این است که این مدل آخرین مدل از سنسورهای تولید شده توسط سونی نیست. جدیدترین سنسور ساخت سونی که اخیرا معرفی شده است مدل IMX230 CMOS است  که از مشخصات بسیار عالی ای برخوردار است اما تا به امروز ردپای آن در هیچکدام از گوشی های اکسپریا پیدا نشده است.

 
اما بخش اصلی ماجرا از اینجا شروع میشود که روز گذشته سر و کله یک رقیب جدی برای گوشی های اکسپریا پیدا شد. بله درست حدس زدید، گوشی جدید شرکت موتورولا با نام Motorola Moto X Style . جالب است بدانید که این اولین بار نیست که سنسور 21 مگاپیکسلی سونی در یک گوشی هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد. پیش از این نیز Huawei Honor 7 از این سنسور برخوردار بود. اما حساسیت این ماجرا دقیقا درکجاست؟
همانطور که مشخص شده است ،Motorola Moto X Style از یک سنسور 21 مگاپیکسلی با دیافراگم f/2.0 و سایز سنسور 1/2.4 اینچی بهره میبرد که سایز پیکسل آن برابر با 1.1 میکرون است. این سنسور همچنین از فن آوری سیستم تشخیص فاز جدیدی با عنوان image plane phase detection AF بهره می برد و شما حتی قادر به ضبط تصاویر HDRدر رزولیشن 4k هستید.

 
اما نکته جالب و اصلی اینجاست که این مشخصات دقیقا همان مشخصات سنسور IMX230 CMOS سونی است که اخیرا توسط این شرکت معرفی شده بود! پس پشت پرده این ماجرا تنها میتواند دو اتفاق باشد. یا اینکه موتورولا از سنسور ساخت سونی در گوشی خود استفاده کرده است و یا این که جدیدترین سنسور خود را با الهام از سنسور IMX230 CMOS تولید کرده است که البته مورد دوم بعید به نظر میرسد.
اما در هر صورت این یک زنگ خطر جدی برای سونی است. شرکتی که تا به امروز از قویترین سنسور در پرچمداران خود استفاده میکرد دیگر نمیتواند این لقب را با خود یدک بکشد. بنابر این ما مشتاقانه منتظر این هستیم که ببینیم آیا سونی در پرچمدار بعدی خود از جدیدترین سنسور خود پرده برخواهد داشت یا این که همچنان باید چشم به آینده ای دور تر بدوزیم.

در ادامه توجه شما را به نمونه عکس های گرفته شده توسط Motorola Moto X جلب مینماییم.

Moto-X-Style-Sample-Image_1-640x480 Moto-X-Style-Sample-Image_2-640x480 Moto-X-Style-Sample-Image_3-640x480 Moto-X-Style-Sample-Image_4-640x480 Moto-X-Style-Sample-Image_5-640x480