The-Wena-Wrist-smartwatch20

این چند روز اَخیر اسم نسل جدید ساعت هوشمند سونی زیاد در خبرگزاری هایِ دیجیتال دنیا آورده میشود، ساعت هوشمندی که تلفیقی از هنر سنتی و مدرن سرزمین آفتاب است. هر چه بیشتر به پیش میرویم، خبرها پیرامون Wena هم بیشتر میشود. امروز سونی رسماً Wena را بر رویِ سایت خود قرار داد و توضیحاتی پیرامون این ساعت هوشمند ارائه کرده است. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر و تماشایِ تصاویر خیره کننده ای از این ساعت هوشمند هستید با ما همراه باشید…

 

« فلسفه طراحی »

همانطور که در خبر دیشب اعلام کردیم، Wena مخفف عبارت « Wear Electronics Naturally » به معنایِ « استفاده طبیعی از ابزارهایِ پوشیدنی الکترونیکی » است. فلسفه طراحی این ساعت هوشمند دقیقاً بر اساس همین 3 کلمه بنا نهاده شده است. شما در عین اینکه یک ساعت معمولی و سنتی به دست کرده اید، میتوانید ارتباط خود را با دنیایِ مجازی و دیجیتال حفظ کنید.

Wena تنها برای افراد خاص طراحی نشده است، بلکه فلسفه طراحی Wena به کاربردهایِ مختلف آن برمیگردد. کسانی که در کسب و کار تجارت هستند میتوانند از این ساعت هوشمند به سادگی استفاده کنند و کسانی هم که ارتباط زیادی با دنیایِ دیجیتال دارند میتوانند از Wena به بهترین نحو ممکن استفاده کنند. Wena ساده اما هوشمند طراحی شده است تا شما را شگفت زده کند!

The-Wena-Wrist-smartwatch17

 

« کاربردها »

اولین چیزی که نظر مارا به خود جلب کرد، کاربردهایِ Wena است. در واقع Wena یک ساعت هوشمند به معنایِ واقعی کلمه نیست و از طرفی هم آنچنان سنتی نیست! سونی به خوبی در Wena تلفیقی از ساعت هایِ معمولی سنتی را با ساعت هایِ هوشمند درآمیخته است. در ساخت Wena و انتخاب ویژگی هایِ آن سخت گیری هایِ زیادی انجام شده است. در واقع سونی برای Wena سه کاربرد اصلی در نظر گرفته است : 1. میتواند کیف پول دیجیتالی شما باشد و توسط آن پرداخت هایِ الکترونیکی خود را توسط سامانه هایِ الکترونیکی انجام دهید؛ 2. میتوانید از اعلان هایِ خود به صورت هوشمند مطلع شوید؛ 3. میتوانید فعالیت هایِ روزانه خود را زیر نظر بگیرید.

1. Wena میتواند به عنوان کیف پول دیجیتالی شما عمل کند : به این معنا که دیگر نیاز نیست با خود کارت هایِ فیزیکی بانک هایِ محتلف را حمل کنید و کافی است تنها یک بار کارت خود را از طریق برنامه مخصوص نرم افزاری به Wena معرفی کنید و برای پرداخت ها از این به بعد کافی است فقط بند ساعت خود را بر رویِ پایانه هایِ پرداخت دیجیتالی نگه دارید و پرداخت ها به سادگی انجام خواهند شد.

2. Wena میتواند شما را از اعلانیه هایِ دریافتی آگاه کند : با نرم افزار اختصاصی Wena که بر رویِ گوشی هوشمند شما نصب میشود، میتوانید برای هر اعلان مخصوص یک رنگ یا نوع خاصی ویبره معین کنید. بدین ترتیب وقتی ایمیل جدیدی یا تماس و پیامکی دریافت کردید، Wena با لرزش و رنگ خاصی که برای هر کار معین کرده اید شما را آگاه میکند.

3. Wena میتواند تحرکات شما را زیر نظر بگیرد : با نرم افزار اختصاصی Wena میتوانید فعالیت هایِ روزانه خود را توسط این ساعت هوشمند دنبال کنید. کاربردهایِ برنامه اختصاصی این ساعت هوشمند تقریباً مشابه با برنامه Lifelog سونی است. توسط Wena میتواند قدم هایِ برداشته شده، ساعت هایِ خواب و بیداری و همچنین کالری سوزانده شده در طول روز را مشاهده کنید. همچنین نرم افزار اختصاصی Wena به شما کمک خواهد کرد تمرینات ورزشی خود را با شور و اشتیاق بیشتری دنبال کنید و توسط برنامه اختصاصی این ساعت هوشمند، به موفقیت هایِ از پیش تعیین شده دست پیدا کنید.

 

« دستبندی پیشرفته »

سونی بر رویِ این موضوع بسیار تحقیق کرده است. خالق Wena میگوید ما حدأکثر تلاش خود را کرده ایم که قسمت سنگین ساعت هایِ هوشمند اینچنینی که معمولاً زیر صفحه ساعت قرار میگیرد نباشد و این وزن را به شکل معقولی به قسمت زیرین ساعت و اطراف آن منتقل کنیم. سونی نهایت تلاش خود را کرده است که این ساعت هوشمند با همه ساعت هایِ هوشمند دنیا متفاوت باشد.

شاید بهتر باشد بند Wena را مغز متفکر این ساعت هوشمند بنامیم. بند این ساعت هوشمند با ایده ای خلاقانه و جاه طلبانه حاوی تمام قطعات الکترونیکی آن است. به طرز بسیار شگفت انگیزی، هسته این ساعت هوشمند در بند تا شونده ساعت جاسازی شده است، که وظیفه ارسال اطلاعات به سایر قطعات را هم دارد. سایر قطعات الکترونیکی Wena اما در قسمت بالایی هسته آن قرار دارد.

بند Wena حساس ترین بخش آن است، اما سونی کار خود را به خوبی انجام داده است. با توجه به اینکه بخش دستنبد ساعت یک بخش بسیار آسیب پذیر محسوب میشود، اما سونی تمامی قطعات الکترونیکی پخش شده در بخش دستنبد این ساعت هوشمند را با هنر هر چه تمام تر از ضربات محافظت کرده است و در عین حال به ویژگی زیبا بودن ساعت هم توجه ویژه ای نشان داده است.

The-Wena-Wrist-smartwatch16

 

« دستنبد فولادی ضد زنگ نسخه نقره ای »

جنس تشکیل دهنده نسخه نقره ای دستبند Wena از ماده ای به نام « فولاد مخصوص جراحی » تشکیل شده است. این جنس از فولاد معمولاً در چاقوهایِ جراحی استریل به کار گرفته میشود و از این رو کاملاً مقاوم، بسیار سبک، ضد زنگ و ضد حساسیت است.

جنس دستنبد Wena بسیار مطلوب و مرغوب است و با هیچ پوستی حساسیت ایجاد نمیکند. این بدین معنی است که میتوانید ساعت هایِ طولانی Wena را به دست کنید و نگران خسته شدن یا آسیب به پوست دست خود نباشید.

 

« نسخه مشکی خاص »

Wena علاوه بر نسخه فلزی دارایِ یک نسخه مشکی کروم هم میباشد. در این نسخه از ساعت هوشمند سونی پیشرفته ترین فناوری هایِ آبکاری دنیا به کار گرفته شده است. نوع آبکاری برتر به کار گرفته شده در این محصول از ترکیب تیتانیوم و ماده ای بسیار مقاوم برای ایجاد مقاومتی بسیار بیشتر از فولاد و حساسیتی بسیار کمتر از آن میباشد.

معمولاً در پروسه ساخت این نوع مواد، تمام بخش هایِ محصول به یکباره مقاوم سازی میشود، اما سونی با تکنولوژی خاصی تک تک قسمت هایِ ساعت هوشمند نسخه مشکلی رنگ خود را آبکاری کرده است. از این رو، تمام زوایایِ نسخه مشکی رنگ ساعت هوشمند Wena در مقابل ضربات و خط و خش ها مقاوم شده است.

 

« طراحی صفحه اصلی ساعت »

یکی دیگر از بخش هایِ اصلی ساعت هوشمند جدید سونی بخش صفحه اصلی آن است. سونی برای طراحی صفحه اصلی و موتور مکانیکی این ساعت هوشمند از تجربه 100 ساله شرکت ژاپنی و با اصالت Citizen کمک گرفته است. مهندسین سیتیزن نهایت تلاش خود را برای طراحی و خلق یک چهره مُدرن و با وقار به خرج داده اند. طراحی قسمت دستبند هم به عهده تیمی متشکل از چندین طراح صنعتی از شرکت هایِ معروف ساعت سازی دنیا بوده است.

ساخت چهره اصلی Wena با دقت بسیار زیادی انجام شده است. سیتیزن حدأکثر تلاش خود را کرده است که این بخش از ساعت هوشمند جدید سونی بهترین در دنیا باشد. صفحه اصلی Wena در واقع یک بخش جُداشدنی از این ساعت هوشمند است و فقط عهده دار وظایف یک ساعت سنتی است. بخش صفحه اصلی با 2 پیچ مخصوص به پلتفرم تعیین شده برای جاگیری آن وصل میشود.

The-Wena-Wrist-smartwatch18

 

« صفحات اصلی مختلف »

برای Wena فعلاً 2 چهره متفاوت در نظر گرفته شده است. یک صفحه کاملاً سنتی است و مجهز به عقربه هایِ معمولی ساعت هایِ تک موتوره سنتی دنیاست. اما صفحه دومی که برای این ساعت هوشمند در نظر گرفته شده است تلفیقی از طراحی سنتی و مدرن است. صفحه مذکور 4 موتوره است و وظایف خاص ساعت هایِ چهار موتوره را بر عهده دارد.

صفحه اصلی تک موتوره تقریباً کلاسیک و صفحه چهار موتوره تقریباً مدرن است. در طراحی این صفحات سیتیزن سعی کرده است که بیشتر سلیقه هایِ مختلف دنیا را پوشش دهد. کسانی که عاشق ساعت هایِ کلاسیک و معمولی هستند میتوانند نسخه تک موتوره را انتخاب کنند و کسانی که عاشق ساعت هایِ اسپورت هستند میتوانند نسخه 4 موتوره را انتخاب کنند.

The-Wena-Wrist-smartwatch11

 

« مشخصات سخت افزاری »

هسته اصلی Wena که در بند آن جاسازی شده است مجهز به یک باتری لیتیوم-یونی قوی است، که تنها با یک بار شارژ به مدت 1 هفته میتواند بدون شارژ مجدد دوام بیاورد. LED این محصول دارایِ 7 رنگ اصلی ( سفید، قرمز، آبی، سبز، بنفش، زرد و آبی آسمانی ) است و مجهز به NFC و بلوتوث نسخه 4.0 کم مصرف است. فعلاً گفته میشود که Wena با iOS 8 به بالا سازگاری دارد و هنوز صحبتی از سیستم عامل اَندروید برای این محصول نشده است، اما احتمالاً در عرضه جهانی این ساعت هوشمند پشتیبانی از سیستم اَندروید نیز به آن اضافه خواهد شد. جالب است که بدانید دستبند Wena تنها 78 گرم وزن دارد و بند آن هم 22 میلی متری استاندارد است. همچنین دستبند Wena مجهز به فناوری IPX5 و IPX7 ( مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد و غبار ) است و تا 1.5 متر به مدت 30 دقیقه میتواند دوام بیاورد.

صفحه اصلی Wena هم مجهز به یک باتری قابل تعویض استاندارد است، که برای نسخه تک موتوره تا 5 سال و برای نسخه چهار موتوره تا 3 سال دوام می‌آورد. قطر نسخه تک موتوره 9.7 میلی متر است و قطر نسخه 4 موتوره 11.4 میلی متر. وزن نسخه تک موتوره 55 گرم و وزن نسخه چهار موتوره 72.5 گرم است. جنس محافظ شیشه ای صفحه اصلی Wena از کریستال است، که از این بابت خیال کاربر را از غیر قابل خط و خش پذیر بودن آن راحت میکند. همچنین، صفحه اصلی این ساعت هوشمند تا عمق 3 متری مقاوم در برابر نفوذ آب است و برای شستشویِ آن یا پاشش آب مانعی وجود ندارد.

design_material

 

« کلام آخر »

Wena در واقع اولین گام شرکت سونی با مشارکت شرکت هایِ ساعت سازی بزرگ در دنیا برای ورود به عرصه جدیدی از ابزارهایِ پوشیدنی هوشمند به صورت طبیعی است. این ساعت که اولین تلفیق ساعت هایِ مدرن و سنتی و در واقع تلفیقی از تکنولوژی و سنت دیرینه ساعت هایِ معمولی است، سرآغاز راه سونی است.

سونی در نظر دارد با مشارکت شرکت هایِ بزرگ ساعت سازی دنیا صفحه هایِ آنالوگ و سنتی دنیایِ ساعت ها را به عرصه ساعت هایِ هوشمند گره بزند و برای این مهم عزم خود را جزم کرده است. شاید در نگاه اول این ایده بسیار بعید به نظر میرسید، اما برای سونی هیچ چیز بعید نیست! ژاپن مهد تکنولوژی و فناوری هایِ برتر روز دنیا بوده و میباشد، و سونی با شعار همیشگی خود باز به ما یادآور میشود که : « ما خــواهیـــم سـاخت ؛ به ما اعتقـاد قلبـی داشته باشیـد » !

The-Wena-Wrist-smartwatch12

منبع: