xperia-z5-design-details-desktop-7fa8b0d6a820f7da9450d20bd7834ead
اگر چه در سال های اخیر دوربین گوشی های هوشمند پیشرفت چشمگیری داشته اما هنوز هم بسیاری معتقدند دوربین های موبایل توانایی رقابت با دوربین های حرفه ای عکاسی را ندارند. یکی از مهمترین برتری های دوربین های عکاسی نسبت به دوربین های موبایل بهره بری از قدرت زوم اپتیکال است.

وجود زوم اپتیکال در دوربین های عکاسی که با حرکت لنز ایجاد میگردد میتواند تا چندین برابر بزرگنمایی تصویر را بدون افت کیفیت رقم بزند. در مقابل دوربین های موبایل با استفاده از زوم دیجیتال تصاویر را کشیده و در نتیجه هنگام زوم حتی در کمترین بزرگنمایی ممکن نیز با افت کیفیت همراه میشوند.

سونی با معرفی اکسپریا Z5 معتقد است این دستگاه بدون افت کیفیت قادر به زوم 5 برابری است. سونی جسارت خاصی برای استفاده از چنین جمله ای دارد که یک دوربین با زوم دیجیتال تا 5 برابر بزرگنمایی کیفیت خود را از دست ندهد.

در روزهای گذشته انواع تست های مختلف از اکسپریا Z5 به عمل آمد اما جالب است که این بار یک تست جدید قدرت بزرگنمایی دوربین این دستگاه را به چالش کشانده است. در تصاویری که مشاهده میکنید دوربین اکسپریا Z5 در سه حالت بدون بزرگنمایی، حالت بزرگنمایی 3 برابر و بزرگنمایی 5 برابر مقایسه میشود.

عملکرد دوربین تا زوم 3 برابر شگفت انگیز است اما در زوم 5 برابری تصاویر با افت اندکی در کیفیت همراه میشوند. با این حال عملکرد زوم 5 برابری این دوربین در مقایسه با سایر دوربین های بازار که از زوم دیجیتال استفاده میکنند خیره کننده است. البته نباید در تصاویر زیر این نکته را فراموش کنیم که عکس ها در محیط بسته و با نور کم گرفته شده و در محیطهای باز با نور روشن میشود انتظار تصاویر با کیفیت تری را داشت. ضمن اینکه به تمام این موارد آزمایشی بودن فریمور دستگاه را نیز باید اضافه کنیم که در نسخه های نهایی افزایش کیفیت را همراه خواهد داشت.

تصویر اول بدون زوم
No-Zoom (1)
تصویر اول زوم 3 برابر
3x-Zoom (1)
تصویر اول زوم 5 برابر
5x-Zoom (1)

تصویر دوم بدون زوم
No-Zoom (2)
تصویر دوم زوم 3 برابر
3x-Zoom (2)
تصویر دوم زوم 5 برابر
5x-Zoom (2)

تصویر سوم بدون زوم
No-Zoom
تصویر سوم زوم 3 برابر
3x-Zoom
تصویر سوم زوم 5 برابر
5x-Zoom

منبع: