سونی بالاخره بعد از سال ها کار بر روی زبان طراحی امنی بالانس که از اکسپریا Z آن را راه انداخته بود، در اکسپریا XZ2 تصمیم به بازنشسته کردن آن و روی کار آوردن یک زبان طراحی جدید گرفت. نتیجه آن چیزی شد که امروز ما با نام اکسپریا XZ2 میشناسیم. این طراحی در ابتدا موافقان و مخالفان زیادی را به خود دیده که با توجه به دگرگون کردن زبان طراحی قبلی، این اختلاف نظر طبیعی بود.

بد نیست با نگاهی کلی به طراحی اکسپریا XZ2 ببینیم که این دستگاه از نظر طراحی چه تغییراتی با اکسپریا XZ1 دارد؟ در نمای جلوی دستگاه حاشیه های بالا و پایین به حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده که همین مورد نیز درخواست اکثر علاقه مندان به سونی و یا منتقدان این برند ژاپنی بود. صفحه نمایش از استاندارد 16:9 به استاندارد 18:9 تغییر کرده تا بدین صورت دستگاه کشیده تر و بلندتر از قبل جلوه نماید. لبه های دستگاه از حالت تیز و خشن سابق به حالتی منحنی و گرد تغییر شکل پیدا کرده است.

اما مهمترین تغییر این دستگاه شاید در نمای پشت دستگاه باشد که اگر انتقادی هم به طراحی وارد شده، بیشتر به همین قسمت معطوف شده بود. سونی همانند میان رده های خود سنسور اثر انگشت را به پشت دستگاه انتقال داد. پس از انتقال سنسور اثر انگشت به پشت، برای زیباتر شدن دستگاه و ایجاد تقارن در پشت ترجیح داد تا لنز دوربین را هم به وسط منتقل کند. بدنه پشت دستگاه نیز بر خلاف گوشی های 5 سال اخیر، دیگر مسطح نبوده و قوسی خارجی در آن وجود دارد که ضخامت دستگاه را در مرکز به 11 میلی متر میرساند.

اگر بخواهیم طراحی قدیمی سونی یا همان زبان طراحی معروف امنی بالانس را در چند چیز خلاصه کنیم چه چیزی برای گفتن داریم؟ یک گوشی مسطح که در قسمت پشت لنز دوربین در بالای سمت چپ قرار گرفته و در نمای جلو حاشیه های زیاد در بالا و پایین دیده میشود که لوگوی سونی نیز در بالا قرار گرفته است. لبه های دستگاه نیز نسبتاً تیز و سنسور اثر انگشت بر روی دکمه پاور جا خوش کرده است. خب با یک حساب سر انگشتی مشاهده میکنیم که سونی دقیقاً تمام مواردی که شناسنامه طراحی فعلی گوشی های قبلی خود بوده را دستخوش تغییر کرده است. پشت مسطح به منحنی، دوربین گوشه به وسط، سنسور از روی دکمه پاور به پشت دستگاه، حاشیه ها کاهش، لبه های تیز به منحنی و محل لوگو از بالا به پایین دستگاه تغییر کردند. پس اگر قرار به دگرگون کردن طراحی امنی بالانس سونی بود، به نظر نمیرسد که دست سونی برای ایجاد یک طرح متفاوت از این طرح خیلی باز بوده باشد.

در واقع سونی دو راه پیش روی خود داشت. یا همان زبان طراحی قدیمی را که 5 سال بود از میان رده ها تا پرچمداران همگی از آن استفاده میکردند در اکسپریا XZ2 به کار میبرد. یا آن را به کلی دگرگون میکرد. سونی در سال های اخیر فقط و فقط در حال توسعه طراحی قبلی بود و هر نسل را با بهبودهایی همراه میکرد. با این حال بهبود جزئی دیگر مورد پسند کاربران نبود. نظراتی که ما از کاربران دریافت میکردیم، همگی حاکی از آن داشتند که از طراحی فعلی خسته شده بودند و به دنبال یک طراحی جدید و متفاوت بودند.

پس سونی از بین دو راهی که پیش روی او قرار داشت، راه دوم را انتخاب کرد. البته که این طراحی قطعاً بی عیب و نقص نیست! همانطور که زبان طراحی امنی بالانس نیز در ابتدای راه خود ایراداتی داشت. پس میتوانیم انتظار داشته باشیم که در نسل های آینده قطعاً این طراحی نیز با بهبودهایی همراه خواهد شد. هر چند در مورد طراحی، بیشتر از هر چیز راحتی کار با گوشی مهم است و تا زمانی که گوشی را در دست نگرفته ایم، نمیتوانیم به آن انتقاد کنیم. هفته آینده پس از تست اولیه اکسپریا XZ2 توسط سایت اکسپریان، به صورت اختصاصی در مورد طراحی و واقعیت های آن بیشتر با شما سخن خواهیم گفت.