Sony-Xperia-Z5-Compact-Unboxing_10-640x362
اولین بار در سال 2014 بود که سونی پسوند کامپکت را برای یکی از محصولات خود به کار برد. در حالی که از ماه ها قبل شایعات در مورد معرفی یک نسخه کوچک شده از اکسپریا Z1 با نام اکسپریا Z1 Mini حکایت داشتند اما به یکباره سونی نام اکسپریا Z1 Compact را بر این دستگاه نهاد تا به این صورت گوشی های مینی پرچمدار سونی شناسنامه ای جدید برای خود پیدا کنند.

با تمام این تفاصیل هنوز برخی در علت نام گذاری سونی به این صورت با سوالاتی در ذهن رو به رو هستند. اینکه چرا سونی به جای واژه مینی از کامپکت در محصولات خود استفاده کرد؟ در حالی که بسیاری از شرکت های مشابه نسخه های کوچک شده پرچمداران خود را با پسوند مینی عرضه میکردند!

روز گذشته آقای رودریگر آدنباخ، مدیر عامل سونی موبایل خاورمیانه و آفریقا در جریان مراسم معرفی گوشی های خانواده Z5 به این سوال پاسخ داد! او علت نام گذاری کامپکت را برای گوشی های سونی ویژگی های این گوشی ها میداند. آدنباخ میگوید: اصطلاح مینی معمولا برای گوشی هایی به کار میرود که کوچک، محدود و ضعیف تر از نسخه های اصلی هستند! در حالی که نسخه های کوچک شده پرچمداران سونی تمامی ویژگی های گوشی های پرچمدار را دارد و تنها تفاوت آن ها در اندازه دستگاه است.

علت نام گذاری کامپکت نیز مطابقت صحبت های مدیر عامل سونی موبایل با معنای لغوی این کلمه را نشان میدهد. در واقع گوشی های سری کامپکت سونی همان پرچمداران اکسپریا هستند که در قالب هایی کوچک فشرده شدند. در حالی که بسیاری از نسخه های کوچکتر پرچمداران سایر شرکت ها که با نام مینی ارائه میشوند، ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری به مراتب کمتر و ضعیفتری نسبت به پرچمدارانشان دارند! استفاده از واژه کامپکت با این توضیحات، دقت و هوش سونی در نام گذاری محصولات خود را به خوبی نمایش میدهد.