حتما همه شما تا امروز با قابلیت 3D Creator آشنا شدید. یک قابلیت جذاب که سونی با معرفی اکسپریا XZ1 آن را برای اولین بار مورد استفاده قرار داد. قابلیت 3D Creator که یک قابلیت تماماً نرم افزاری است، این امکان را به شما میدهد تا از هر جسم یا صورت که مد نظر دارید، یک تصویر سه بعدی تهیه کنید.

3D Creator شاید جذاب ترین قابلیت به کار گرفته شده در اکسپریا XZ1 باشد، اما جذابیت آن به اندازه روزهای نخست نیست. بهتر بگوییم، 3D Creator جذاب ترین قابلیت اکسپریا XZ1 است که متاسفانه جذابیت خود را از دست داده است.

سونی در هنگام معرفی اکسپریا XZ1 تاکید بسیار زیادی بر روی این قابلیت داشته و امید بر آن بست تا با این قابلیت جذاب، مشتریان را به سمت اکسپریا XZ1 بکشاند. اما آیا 3D Creator واقعا توانایی ترغیب مشتریان به خرید اکسپریا XZ1 را دارد؟ آیا 3D Creator برای انتخاب اکسپریا XZ1 در بازاری که رقبای سرسختی هم وجود دارد، انگیزه خوبی است؟ به نظر میرسد که پاسخ منفی باشد! اما چرا؟

تردیدی نیست که این ویژگی به عنوان یک قابلیت تماماً نرم افزاری قابل تحسین است، اما به نظر نمیرسد شایستگی آن را داشته باشد که اکسپریا XZ1 را با آن بشناسیم. در واقع 3D Creator به چند دلیل نمیتواند ترغیب کننده مشتریان برای خرید اکسپریا XZ1 باشد. دلایلی که با هم به صورت کلی مرور خواهیم کرد.


1- قابلیت تماماً نرم افزاری!
اینکه سونی بدون هیچگونه منابع سخت افزاری و تنها به کمک دوربین، امکان تصویر برداری 3 بعدی از اجسام را فراهم کرده جای تحسین دارد. اما بیشتر از تحسین، ایراد بزرگی به آن وارد است که قابل چشم پوشی نیست.

3D Creator یک قابلیت نرم افزاری است که امکان اجرای آن بر روی سایر گوشی های هوشمند نیز وجود دارد. هم اکنون قابلیت 3D Creator که از پلی استور سایت تخصصی اکسپریا نیز قابل دانلود است، امکان نصب بر روی خیل عظیمی از تلفن های هوشمند اندرویدی را دارد. فرقی نمیکند شما اکسپریا XZ1 داشته باشید، یا گلکسی S8، گلکسی نوت 8، اچ تی سی U11، ال جی G6 و … میتوانید به راحتی با نصب فایل نصبی 3D Creator بر روی گوشی خود از این قابلیت استفاده کنید.

وقتی اپل بر روی قابلیت تشخیص چهره آیفون X تاکید دارد یا سامسونگ در پرچمداران جدید خود به سنسور عنبیه چشم توجه دارد، مشتری اگر به آن علاقه مند باشد، مجبور است که به سراغ تنها انتخاب یا معدود انتخاب های موجود برود. اما وقتی یک قابلیت مثل 3D Creator به منابع سخت افزاری خاصی نیاز نداشته باشد، نمیتواند ترغیب کننده مشتری برای خرید اکسپریا XZ1 باشد. چه بسا که هم اکنون بسیاری از گوشی های قدیمی سونی امکان اجرای این قابلیت را دارند. پس این قابلیت نه تنها نمیتواند مشتریان سایر برندها را به خود نزدیک کند، بلکه انگیزه خوبی برای جذب مشتریان سونی هم نیست.


2- غلبه جنبه سرگرمی آن بر جنبه کاربردی
شکی نیست که یکی از مهمترین جنبه های تلفن های هوشمند، جنبه سرگرمی آنهاست. به همین خاطر منطقی است که کمپانی ها بر روی قابلیت هایی که جنبه سرگرمی هم دارند تاکید کنند. اما قابلیت هایی که جنبه کاربردی دارند، از درجه اهمیت بیشتری نسبت به قابلیت های سرگرمی برخوردارند.

تصویر برداری سه بعدی یا همان 3D Creator که از آن صحبت میکنیم، کاملا جنبه سرگرمی دارد و شاید بعد از مدتی، جذابیت قبل را نداشته باشد. پس چنین قابلیتی نمیتواند دوام زیادی داشته باشد. کسی نیست که از دوربین گوشی خود بعد از مدتی خسته شود یا از سنسور اثر انگشت بعد از مدتی دوری کند. اما یک قابلیت که جنبه سرگرمی دارد، بعد از مدتی خسته کننده میشود. شاید دومین دلیل که نمیتواند انگیزه قوی برای کاربر ایجاد کند تا اکسپریا XZ1 را برگزیند، همین جنبه سرگرمی باشد.


3- عدم استفاده آسان از آن
اگر با اکسپریا XZ1 کار کرده باشید و یا حداقل تجربه استفاده از قابلیت 3D Creator را در سایر گوشی های هوشمند داشته باشید، حتما با این مورد موافقید که استفاده از قابلیت 3D Creator چندان آسان نیست. رسالت اصلی تلفن های هوشمند، آسانتر کردن زندگی است و در این راه، باید تمام امکانات را به راحت ترین روش ممکن پیش روی ما قرار دهند.

هر چند که 3D Creator در ابتدای راه خود قرار دارد و از آن انتظار توسعه و پیشرفت در آینده ای نزدیک میرود، اما در حال حاضر کار کردن با آن چندان ساده نیست. به طوری که باید بارها و بارها تلاش کنید تا بتوانید یک تصویر سه بعدی که نزدیک به واقعیت است تهیه کنید. قابلیتی که استفاده از آن بسیار دشوار باشد و هر کسی هم امکان استفاده صحیح از آن را نداشته باشد، چگونه میتواند مشتریان مختلف را به سمت خود سوق دهد؟ شاید بیشتر از آن که مشتریان بعد از رویارویی با 3D Creator به این قابلیت علاقه پیدا کنند، از دشواری کار با آن عصبانی شوند.

به هر حال، 3D Creator یکی از قابلیت های جذاب در اکسپریا XZ1 است که ما از این بابت سونی را تحسین میکنیم. اما تاکید زیاد بر روی آن به نظر نمیتواند تضمین موفقیت برای اکسپریا XZ1 باشد. در واقع تاکید بر روی یک قابلیت نرم افزاری که ایرادات فوق هم به آن وارد است، دست خالی سونی را برای نمایش قابلیت های متفاوت در اکسپریا XZ1 نشان میدهد. نظر شما چیست؟ آیا قابلیت 3D Creator میتواند انگیزه خوبی برای ترغیب مشتری به خرید اکسپریا XZ1 باشد؟