maxresdefault
این روزها که هر دو گوشی اکسپریا X و اکسپریا XA در اختیار ما هستند، به خوبی میتوانیم مقایسه هایِ متعددی از قسمت هایِ مختلف این دو گوشی هوشمند از خانواده نوپایِ X سونی داشته باشیم. پیش از این و در یک بررسی تخصصی، قدرت و کیفیت صدایِ دو گوشی اکسپریا X و اکسپریا XA را برایِ شما همراهان همیشگی قرار دادیم، که با استقبال شما عزیزان همراه شد.

حال قصد داریم صفحه نمایش این دو گوشی هوشمند را زیر ذره بین ببریم. همانطور که احتمالاً میدانید، گوشی اکسپریا X از صفحه نمایشی 5 اینچی با رزولوشن 1080p بهره میبرد ( تقریباً چیزی که در گوشی اکسپریا Z5 سونی دیده ایم ) و اکسپریا XA از صفحه نمایشی با همان اندازه، اما با تفاوتی اساسی در رزولوشن ( با رزولوشن 720p؛ شبیه چیزی که در گوشی اکسپریا Z5 کامپکت سونی دیده ایم ) بهره میبرد.

در بررسی تخصصی اکسپریا X به ستایش صفحه نمایش این گوشی هوشمند در کنار خانواده پرچمداران حال حاضر سونی پرداختیم و گفتیم که یکی از نقاط قوت صفحه نمایش این گوشی هوشمند نمایش عمیق رنگ مشکی است، چیزی که تا پیش از این در بررسی هایِ تخصصی درباره اش به سونی خُرده میگرفتیم.

اما فقط از نقاط قوت صفحه نمایش گوشی اکسپریا X نگفتیم و در بحث نمایش رنگ سفید اشاره کردیم که متأسفانه صفحه نمایش این گوشی رنگ سفید را کمی گرم و متمایل به شیری نشان میدهد، که تا حدودی به گرم شدن تصاویر کمک میکند، اما نمایش رنگ سفید را در برخی از موارد غیرطبیعی میکند.

در آنطرف ماجرا، در بررسی تخصصی اکسپریا XA نیز صفحه نمایش این گوشی را مورد بررسی قرار دادیم و مزایا و معایبش را نوشتیم. اکسپریا XA با پنل IPS LCD با رزولوشن 720p خود در بسیاری از موارد ما را شگفت زده کرده بود و به این نکته پی بردیم که صفحه نمایش اکسپریا XA نیز تا حدود بسیار زیادی قابل اعتماد است.

باز هم تنها به ستایش صفحه نمایش این گوشی هوشمند نپرداختیم و در مقایسه ای جزئی و بسیار سریع، اشاره کردیم که صفحه نمایش گوشی اکسپریا XA در نمایش رنگ ها و مخصوصاً رنگ سفید کمی سرد ظاهر میشود، که این موضوع در کنار صفحه نمایش گوشی اکسپریا X نمود بیشتری دارد.

حال این دو گوشی هوشمند را در کنار هم قرار داده ایم و به مقایسه تخصصی صفحه نمایش این دو گوشی هوشمند پرداخته ایم. طبق سنت همیشگی سعی میکنیم هیچگونه قضاوتی درباره این مقایسه نداشته باشیم و نظر نهایی را به چشمان شما همراهان همیشگی بسپاریم. بهتر است سخن کوتاه کنیم و شما را به تماشایِ مقایسه شانه به شانه صفحه نمایش دو گوشی اکسپریا X و اکسپریا XA سونی دعوت کنیم…

توضیح: عکس های بالا مربوط به اکسپریا XA و عکس های پایین مربوط به اکسپریا X است. ضمن اینکه در هر دو دستگاه حالت Super vivid فعال است.

DSC_0382

DSC_0385

DSC_0389

DSC_0392

DSC_0395

DSC_0396

DSC_0400

DSC_0403

DSC_0406